10 Yaş Araç Kredisi Veren Bankalar Hangileri? (EN UYGUN FAİZ)

10 yaş araç kredisi veren bankalar oldukça az sayıdadır. Bankalar çoğunlukla 8 yaşa kadar ikinci el araçlara kredi vermeyi tercih ederler. Ayrıca aracın yaşı arttıkça müşterilerinden kefil ve ipotek talep ettikleri gibi kredi faiz oranını da artırırlar. 10 yaş araç kredisi veren bankalar, kredi notuna ve başvuru sahibinin sicilinin bozuk olup olmadığına bakarlar. Kredi borcunu ödeyebilecek aylık düzenli geliri olan, kredi notu banka için yeterli bulunan başvuru sahiplerinin kredi başvuruları onaylanır. İkinci el araçların değerlerinin belirli bir oranında kredi alınabilir.

8 yaşın üzerinde araç almak isteyen ve bankalardan taşıt kredisi çekmek isteyen kişilerin bilmesi gereken detayları paylaşacağız. Banka taşıt kredisi yaş sınırının üzerinde aracı kredi ile almak isteyenlere hangi bankaların, ne kadar faiz oranları ile kredi verdiğinizi sizin için araştırdık. Ayrıca 10-15 yaş arasına taşıt kredisi çıkar mı sorunuzu yanıtlayacağız.

10 Yaş Araç Kredisi Veren Bankaların Başvuru Şartları Nelerdir?

10 yaş taşıt kredisi için başvuru koşulları aşağıdaki gibidir:

 • 18 yaşını doldurmuş olanlar taşıt kredisi için başvuru yapabilirler.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvuruları kabul edilir.
 • Başvuru sahibinin SGK kaydının minimum 6 aydır aktif olması gereklidir.
 • Üzerinden kredi alınacak olan araç üzerinde herhangi bir kurumun ya da bireyin ipotek kaydının olmaması gereklidir.
 • Başvuru sahibinin kredi notunun banka tarafından yeterli görülmesi, bireyin bankaların kara listelerinde olmaması gereklidir.
 • Aylık taksit tutarının kredi sahibinin aylık gelirinin yarısından fazla olmaması gereklidir.

10 Yaş Araç Kredisi Veren Bankaların İstedikleri Belgeler Nelerdir?

İkinci el taşıt kredisi için başvuru evrakları aşağıda sıralanmıştır:

 • Kimlik belgesi istenir. Alternatif olarak üzerinde T.C. kimlik numarası bulunan pasaport ve sürücü belgesi de bankaya sunulabilir.
 • Taşıt kredisi başvuru formu eksiksiz şekilde doldurulmalıdır.
 • Çalışma durumuna göre başvuru sahibinin gelir belgesi sunması istenir.
 • Serbest meslek grupları eğer taşıt kredisi için başvuru yapıyorlarsa, bağlı oldukları meslek kuruluşundan üyelik belgesi almalı ve bu belgenin fotokopisini bankaya sunmalıdırlar.
 • Tüzel kişilerin başvurularında ortağı oldukları şirketin ana sözleşmesinin yayımlandığı ticaret sicil gazetesinin fotokopisi talep edilir.
 • 5 yaşından büyük olan araçlar için bankalar çoğunlukla teminat talep eder. Bu sebeple başvuru sahibinin kefilleri veya ipotekleri ile ilgili evrak sunmaları gereklidir.
 • İkinci el aracın ruhsat fotokopisi sunulmalıdır.
 • Başvuru sahibinden ikametgah belgesi ya da güncel ve ödenmiş bir faturası talep edilir.

10 Yaş Araç Kredisi Veren Bankalar Ne Kadar Kredi Verir?

İkinci el araç kredi tutarının belirlenmesi için araçların kasko değerine bakılır. Sıfır araçlarda fatura değeri üzerinden araç için verilecek kredi belirlenirken ikinci el araçlarda kasko değeri göz önüne alınır. Ancak kredilendirme oranı sıfır ve ikinci el araçlarda aynıdır. Araçlarda kredilendirme oranı ise şöyledir:

 • Kasko değeri 120.000 TL’yi aşmayan araçların %70’i oranında taşıt kredisi alabilmek mümkündür.
 • Kasko değeri 120.000 TL’nin üzerinde olan araçların 120.000 TL’lik kısmının %70’i ve aşan kısmının da %50’si oranında taşıt kredisi alınabilir.

10 Yaş Araç Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

10 yaşa kadar taşıt kredisi veren bankalar aşağıda verilmiştir:

 • Yapı Kredi Bankası
 • Garanti BBVA
 • İş Bankası
 • QNB Finansbank

Bankalar çoğunlukla 10 yaşa kadar araç kredisi vermek yerine ikinci el araçlar için 5 yaşı üst limit olarak belirlerler.

10-15 Yaş Araç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi 10 Yaş Araç Kredisi Nasıl Alınır?

Yapı Kredi ikinci el taşıt kredisi, 10 yaşa kadar olan ikinci el araçlar için alınabilir. Banka ikinci el araçlar için 60 aya kadar vade seçeneği sunar. %1.27’den başlayan faiz oranları ile 10 yaşa kadar olan araçlara taşıt kredisi veren bir bankadır. Çağrı merkezi ve dijital bankacılık yöntemleri ile bankaya 7/24 taşıt kredisi başvurusu yapabilmek mümkündür. 444 0 444 veya 0850 222 0 444 numaralı müşteri hizmetleri aracılığı ile 10 yaş kredisi için başvuru yapılabilir. Yapı Kredi Bankası’nın web sitesinde bulunan kredi hesaplama bölümünden kredi türü, alınacak araç markası, vade seçeneği ve kredi tutarı seçilerek ödeme planı oluşturulabilir.

Garanti BBVA 10 Yaş Araç Kredisi Özellikleri Nelerdir?

Garanti 10 yaşa kadar taşıt kredisi, uygun faiz oranları ile Garanti BBVA’nın banka ve internet şubesinden kullanılabilecek bir kredidir. 48 aya kadar vade seçeneği ile verilir. Aylık %1.29’dan başlayan faiz oranları ile kullandırılan kredidir. 10 yaş araç kredisi veren bankalar arasında yer alan Garanti BBVA, araç sahiplerinden kefil talep edebilme hakkını saklı tutar.

İş Bankası 10 Yaş Araç Kredisinin Detayları Nelerdir?

İş Bankası 10 yaş taşıt kredisi alacak olanlar, 5 yaştan büyük araçları için kefil sunmalıdırlar. Ayrıca kredi tutarının binde 5’i oranında da dosya masrafı talep edilir. 10 yaşından büyük aracı için İş Bankası’ndan taşıt kredisi alacak olanlara sunulan seçenekler şu şekildedir:

 • 100.000 TL’ye kadar taşıt kredisi alınabilir.
 • 48 aya kadar vade seçeneği sunulur.
 • Alınan krediye aylık uygulanan faiz oranı %1.10’dur.
 • İş Bankası ikinci el taşıt kredisi detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

QNB Finansbank 10 Yaşa Kadar Araç Kredisi Başvurusu

QNB Finansbank taşıt kredisi, araç kredisinin vadesi ile aracın yaşının toplamı maksimum 10 sene olanların alabilecekleri bir kredidir. Araç sahiplerine tercihlerine göre sabit ya da esnek kredi avantajı sunar. Ödeme planını kişiselleştirebilme seçeneği sunar. Aylık %1.79 faiz oranı ile taşıt kredisi verir. 5 yaşa kadar olan araçlar için maksimum 48 aya kadar vade seçeneği ile taşıt kredisi verir.

Kredi Borcu Devam Eden 10 Yaşındaki Araç Satılabilir Mi?

Kredi borcu bitmemiş 10 yaşındaki aracın satılması için blokeli çek yönteminin kullanılması veya kredinin kapatılması gereklidir. İkinci el taşıt kredisi ile alınan araçlar, kredi borcu bitene kadar ipotekli olurlar. İpotekli araçların ruhsatlarının bir başkasına devredilmesi mümkün değildir. Bu nedenle ancak blokeli araç satışı veya kredinin kapatılması ile satış mümkün olur.

Bankalar Araç Kredisini Kaç Yaşa Kadar Verirler?

2. el taşıt kredisi yaş sınırı nedir? Taşıt kredisi için azami yaş oranı, her banka için farklılık gösterir. Bankalar çoğunlukla 5-8 yaş arası için taşıt kredisi vermeyi tercih ederler. Araçlar için marka ve model sınırlaması bulunmasa da bankaların belirledikleri yaş sınırlaması vardır. Bankaların araç kredisi için belirledikleri azami yaş sınırı ise aşağıda belirtilmiştir:

 • Ziraat Bankası, 7 yaşa kadar olan ikinci el araçlar için taşıt kredisi verir.
 • Halkbank araç kredisi, 7 yaşa kadar olan araçlar için alınabilir.
 • Vakıfbank ikinci el araç alımında 7 yaşı sınır olarak belirlemiştir.
 • Denizbank’tan ikinci el araç için taşıt kredisi alacak olanlar 3 yaşa kadar ticari araçları ve 5 yaşa kadar binek araçları için başvuru yapabilirler.
 • TEB 7 yaşa kadar ikinci el araçlar için kredi alma imkanı sunar.
 • Akbank ikinci el araçlar için yaş sınırı olarak 5’i belirlemiştir.

10 Yaş Araç Kredisi İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

10 yaş taşıt kredisi başvurusu için gerekli evraklar ile beraber aracın yaşına göre şartların sağlandığı banka ile iletişime geçilmelidir. 10 yaş araç kredisi veren bankalar, farklı koşullarda kredi verirler. Ancak kredilendirme oranı ve talep edilen belgeler çoğu bankada aynıdır. Kasko yapılabilir ikinci el araçlar için taşıt kredisine başvurulabilir. Bankalar müşterileri için dijital kanallardan başvuru yollarını açık tutsalar da banka müşterisi olmayanların şubeden başvuru yapmaları gereklidir.

Bu içeriğimizde 10-15 yaş araç kredisi alabileceğiniz bankaları ve taşıt kredisi yaş sınırını sizler için paylaştık. Nakit ödemeden peşinatsız senetle araç kampanyalarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu