18 Yaş Altı Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileridir? (2021)

18 yaş altına kredi kartı veren bankalar hangileri, 18 yaş altı kredi kartı alabilir mi? Küresel olarak gerçekleşen Koronavirüs salgınının ardından, kullanıcıların nakit para ihtiyacı azalırken internet alışverişine uygun kredi kartlarına olan ihtiyaçları da artmış durumda. 2020 yılı itibariyle pek çok banka da 12 yaşından büyük, 18 yaşından küçük kişiler için yüksek limitli kartları piyasaya duyurarak, bu kartların 26 yaşına kadar kullanılabileceğini de belirtti. 10 bin liraya kadar arttırılabilen limitlere sahip bu kartlar, internet alışverişinde kullanan kullanıcıları için de bol taksit ve indirim olanaklarına sahip. Garanti Bankası, Halkbank, Ziraat Bankası ve PTT 18 yaş altı kredi kartı nasıl alınır?

18 Yaşından Küçükler İçin Kart Başvuru Şartları

18 yaş altı banka kartı nasıl alınır? Her kredi kartında olduğu gibi, 18 yaşından küçük olan kişilerin kullanımına uygun olarak geliştirilmiş bu kredi kartlarının başvurularında da aranan bazı şartlar var. 18 yaşından küçükler için kredi kartı başvuru şartları şunlardır:

 • Henüz reşit olmayan kredi kartı kullanıcısı için kart başvurusu ailesi tarafından yapılabilmektedir. Bu başvurunun gerçekleştirilebilmesi için, kart sahibi olacak kişinin ailesinin ya da yasal vasisinin banka şubelerinden birine giderek başvuruda bulunması gerekmektedir.
 • Kart sahibi olmak isteyen 18 yaşının altındaki kişi, ailesinin mevduat hesabının bulunduğu bankadan da yararlanabilmektedir. Bu işlem için ise, kişinin ailesi, mevduat hesaplarının bulunduğu bankaya, kart sahibi olacak kişi adına noter tarafından düzenlenmiş olan bir mevduatname gönderebilir. Bu belgenin gönderilmesinin ardından ise, kart sahibi olmak isteyen 18 yaşının altındaki kişi, bankaya giderek kendi adına kart başvurusunda bulunabilir.
 • Son yöntemde ise, kredi kartı sahibi olmak isteyen kişi, internet aracılığıyla başvuruda bulunabilmektedir. Bunun için ise yine kişinin ailesinin ya da yasal vasisinin mevduat hesabının olduğu bir bankanın seçilmesi gerekmektedir. Kredi kartı sahibi olmak isteyen kişi, bu yöntemi kullanarak ancak ek kart çıkarabilmektedir.

18 Yaşından Küçükler İçin İnternet Üzerinden Kart Başvurusu

18 yaşından küçük olan kişilerin internet üzerinden kredi kartı almaları mümkündür. Bu yöntemle aynı zamanda gelir belgesi olmayan ve çalışmayan ev kadınları da kredi kartı sahibi olabilmektedirler. Bu yöntemi kullanarak kredi kartı almak isteyen 18 yaşından küçük kullanıcıların ihtiyacı olan tek şey, ailelerine ya da yasal vasilerine ait, internet bankacılığı şifresidir. Bankaların kredi kartı verenleri arasında neredeyse hepsi bu kredi kartlarına ek kart çıkarmaktadır. Çıkarılabilen bu ek kartların amacı ise, kart sahibinin yakınlarının da bu kartın imkanlarından yararlanmasını sağlamak ve ödemeyi tek kanal üzerinden gerçekleştiriyor olmaktır. İnternet üzerinden ek kart başvurusu şu şekilde yapılabilir:

 • Ek kart başvurusu yapmak isteyen kişi, öncelikle bankaya ait internet sitesine, kullanıcı adı ve şifresini kullanarak giriş yapmalıdır. Mobil bankacılık uygulamalarında menü kısıtlamasına gidilebilmektedir. Bu sebeple, kullanıcının ilgili menüleri tam olarak görebilmesi için, bir bilgisayardan giriş yapması daha verimli sonuç almasını da sağlayacaktır.
 • Giriş yapıldıktan sonra, ana sayfayı göre kullanıcı, bu sayfada “Kartlarım” butonuna tıklayarak kendisinin ya da ailesinin sahip olduğu kartları görebilmektedir.
 • “Kartlarım” butonuna tıklandıktan sonra kullanıcının karşısına gelen alt menüden “Kredi kartı başvurusu” seçeneği seçilmelidir.
 • Bu seçenek seçildikten sonra, kullanıcının karşısına “Ek kart istiyorum” seçeneği gelecektir. Eğer 18 yaşının altında olan kullanıcıların annesi ya da babasının üstüne bankaya ait kredi kartları varsa, burada sadece ek kart seçeneği çıkmaktadır. Eğer yoksa, diğer kartlara da başvuru seçenekleri görülebilir.
 • “Ek kart istiyorum” seçeneğinin yanında bulunan boş kutucuğa tıklanarak kart başvurusu yapılmış olur. Başvurunun ardından, kişinin belirttiği adrese, 7 gün içerisinde ek kartın teslimi yapılmaktadır. Çoğu bankanın ek kart limiti, 5 bin lirayı geçmemektedir.

PTT’nin 18 Yaşından Küçükler İçin Sağladığı Kredi Kartları

18 yaşının altında olup kredi kartı kullanmak isteyen kişiler için hizmet veren bankalardan biri de PTT’dir. PTT pek çok banka ile yaptığı anlaşmalar sayesinde, müşterilerine düşük faizli kredilerden kredi kartlarına kadar pek çok olanak sunmaktadır. Anlaşmalı olduğu bankalar üzerinden, PTT’nin 18 yaş altında olan kullanıcılarına sağladığı kredi kartlarını veren bankalar şöyle sıralanabilir:

 • Aktif Bank
 • BURGANBANK
 • ING Bank
 • TEB Jet
 • Denizbank

İş Bankası’nın 18 Yaş Altı İçin Verdiği Kartlar

18 yaşının altında olan kullanıcılara kart sağlayan bir diğer banka da İş Bankası’dır. Bu kredi kartında Maximum özelliği bulunmaktadır ve bu özellik sayesinde, kredi kartı gençler arasında da oldukça yaygın bir kullanım alanına sahiptir. İnternet bankacılığında kullanıma uygun olarak geliştirilen kredi kartı, sağladığı indirim ve ilave kampanyalar sayesinde, oldukça uygun bir kullanıma sahiptir. İş Bankası’nın 18 yaş altında kullanıma sunduğu kredi kartı özellikleri şunlardır:

 •  Kredi kartının üzerine tanımlı olan miktar kadar işlem yapılabilmektedir. Kredi kartında limit aşımı ve sürpriz faturalar görülmez. Harcamaların takip edilebildiği kredi kartında, sahibinin izni olmadan limiti yükseltilemez.
 • Nakit para desteği de sunan kredi kartında, İş Bankası ATM’leri ve ortak ATM’ler kullanılarak nakit para çekimi yapılabilir. Bu işlem kart sahibi istediği zaman aktif edilebilirken, kullanılmak istenmediği zaman da yine kart sahibi tarafından kullanım dışı bırakılabilir.
 • Maxipuan özelliği bulunan bu kredi kartı ile, maxipuan kazanılabilir ve tıpkı kartın kendi limitinde bulunan para gibi harcanabilir.
 • Kredi kartı sahibi, isterse diğer İş Bankası hesapları ve bu hesap arasında para transferi gerçekleştirerek, diğer hesaplarında bulunan varlıkları ile kredi kartı borcunun ödemesini gerçekleştirebilir.
 • Kredi kartının limit özelliği, kullanıcısının bilgisi dahilinde ilerler. Kart sahibi, dilediği zaman kartın limitini artırabilirken dilediği zaman da bu limiti daha aşağı çekebilmektedir.
 • Kredi kartı kişiye özel bir tasarıma sahiptir. Kartın üzerinde sahip olduğu kişinin adı ve soyadı yer almaktadır. Bu sayede, kredi kartı sahibi tarafından kaybedilir ve başkaları tarafından bulunursa, sahibine ulaştırılması da daha kolay bir halle gelir.

Türkiye Halk Bankası 18 Yaş Altı Kullanıma Uygun Kredi Kartı

18 yaşının altında olup kredi kartı kullanmak isteyen kişilere kart sahibi olma olanağı tanıyan diğer bir banka da Türkiye Halk Bankası’dır. Türkiye Halk Bankası’nın 18 yaş altı kredi kartı imkanından yararlanmak için, ebeveyn ya da yasal vasinin kontrolü şart koşulmuştur. Kartın limiti tamamen ebeveynler tarafından belirlenebilirken aynı zamanda kartın ön ödeme özelliği de bulunmaktadır. Bu sayede anne ve babalar, çocuklarının kullanmakta olduğu karta ön ödeme yaparak, kullanım limitini ödeme yapılan miktarla sınırlı tutabilirler. Bu kart çocuklarına harçlık vermek isteyen ebeveynlerin kullanabileceği en modern yöntemdir.

Garanti BBVA 18 Yaşın Altı Kullanıma Uygun Kredi Kartı

Kredi kartı kullanmak isteyen 18 yaşından küçük olan kişilerin tercih edebileceği bankalardan biri de Garanti BBVA’dır. Garanti BBVA 18 yaş altı kredi kartı olanağından yararlanmak isteyen kişilerin, Garanti BBVA kapsamında vadesiz bir hesapları olması gerekmektedir. Reşit olamayan kullanıcıların hesap açtırabilmeleri için anne ve babaları ya da yasal vasileri ile birlikte başvuru yapmaları gerekmektedir. Kişinin kredi kartı başvurusu onaylanırsa, bu kart anne ya da babasının kredi kartı üzerinden çıkarılacak bir ek kart olarak kişiye verilmektedir. Bu karta başvuruda bulunmak için şubeye de gitmeye gerek yoktur. Kart başvuruları interaktif bankacılık aracılığıyla, mobil uygulamadan ya da müşteri hizmetleri numarası üzerinden gerçekleştirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.