Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenebilirim? T.C İle Miras Sorgulama

Vefat eden babamın mal varlığını nasıl öğrenebilirim ve nereden öğrenebilirim? Vefat eden anne ya da babanın ölümünün ardından, o kişilerin mal varlığını öğrenmek, miras paylaşımı ve kişinin alabileceği miras miktarı hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamaktadır. Kişinin babasının mal varlığını öğrenebilmesi için, noterlerden sulh mahkemelerine kadar hizmet veren pek çok kurumdan birine danışması gerekmektedir.

Babamın mal varlığını nereden öğrenebilirim sorusunu soran kişiler için T.C ile E-Devlet üzerinden mal varlığı sorgulama işlemleri hakkında detayları paylaşacağız. T.C ile mal varlığı öğrenme işlemi için yazının devamını okuyun.

Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenebilirim?

Babamın mal varlığını nereden öğrenebilirim? Üzerime Kayıtlı Mirası Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim? Kişinin babasının üstünde bulunan malların neler olduğunu öğrenebilmesinin en hızlı yolu bir noter ile iletişime geçerek işlemlere başlamasıdır. İşlemlere başlanabilmesi için, kişinin bu noterliğe bir veraset ilamı vermesi gerekmektedir. Veraset ilamı çıkaran kişiler, babalarının üzerinde bulunan malların tümünü liste halinde görebilirler.

Veraset ilamı, kişilerin ikamet ettikleri yerlere yakın herhangi bir noterlik ya da Sulh Mahkemesi tarafından kolayca çıkarılabilmektedir. Ancak bu işlemi, sadece vefat eden kişinin birinci dereceden yakınları ya da mirasçıları gerçekleştirebilmektedir. Veraset ilamının çıkabilmesi için, tüm mirasçıların beraber başvuruda bulunması gerekmektedir. Eğer mirasçılar arasında başvuru yapamayacak olan biri varsa, bu kişi diğer başvuru sahiplerine vekalet vererek başvurunun gerçekleştirilmesini sağlayabilir. Noterler aracılığıyla, başvuru ile aynı iş günü içerisinde bitirilebilen işlemler, Sulh Mahkemeleri’nde gerçekleştirilirse, sonuç alınması bir haftayı bulabilmektedir.

Veraset İlamı Ücretli Midir?

Veraset ilamı ücretleri, bu ilamı nereden çıkaracağınıza göre değişiklik göstermektedir. Sulh mahkemeleri kullanılarak çıkarılacak olan ilamlar için çok cüzi miktarda ücret ödenmektedir.

2011 yılına kadar olan sürede, Veraset İlamı almak isteyenler sadece Sulh Mahkemeleri aracılığıyla bu ilanı çıkarabilmekteydiler. Ancak 2011’de yapılan yeni düzenlemeler ile, noterlikler de bu ilamı verebilen kurumların arasına katıldılar.

Veraset İlamı Ücretleri Ne Kadardır?

Veraset ilamı çıkarılmasının ardından, bu ilamı çıkaran kişileri, verilen belgenin de üzerinde görebilecekleri şekilde, yasal olarak da tam mirasçı olarak kabul edilirler. Veraset ilamı ücretleri, çıkarılan notere direk ödeme yoluyla ya da Sulh Mahkemeleri’nde, adliyelerde bulunan veznelere yatırılmak yoluyla ödenebilmektedir. 2020 yılında, noterlikler aracılığıyla Veraset ilamı çıkarmak isteyen kişilerin ödeyecekleri ücret, 136 lira olarak geçmektedir. Her veraset başvurusu için 136 lira alınırken, aynı anda birden çok veraset ilamı çıkarmak isteyen kişiler için ek ücretler ve ödemeler uygulanır.

E-Devlet Miras Sorgulaması Nedir?

E-Devlet mal varlığı sorgulaması nasıl yapılır? 2019 yılında uygulamaya sokulan e-devlet miras sorgulama uygulaması ile, isteyen herkes kendisine miras kalıp kalmadığını görebilmektedir. Eğer kişiler, e-devlet miras sorgulaması sistemi üzerinden kendilerine miras kaldığını öğrenirlerse, Veraset ve İntikal Vergisi ödemeleri bekleniyor. Bu ödeme için, 240 bin liraya kadar olan miras miktarının yüzde biri isteniyor. E-devlet üzerinden miras sorgulaması yapmak isteyen kişilerin şu yöntemleri izlemesi yeterli:

 • Miras bilgisi sorgulamak isteyen kişilerin, e-devlet resmi internet sitesi üzerinden, kendilerine ait olan T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapmaları gerekmektedir.
 • Giriş yapan kişinin önüne açılan ana sayfa üzerinde bulunan arama butonuna “Veraset ilamı sorgulama” yazması yeterli olacaktır. Kişi bu aramayı yaptıktan sonra, üzerinde herhangi bir miras olup olmadığını detaylı şekilde görebilmektedir.

Redd-i Miras Nasıl Yapılır?

Miras denildiğinde her zaman olumlu bir çağrışım olmakta ve kişilerin üzerine para kalacağı düşünülmektedir. Ancak borcu olan ve vefat eden birinci dereceden yakınlar, miras olarak borç da bırakabilmektedirler. Bu durumda, üzerine borç miras kalan kişiler, redd-i miras yapmazlarsa, bu borçları ödemekle mükellef olacaklardır. Kişiler üzerlerine kalan borçları yine veraset ilamı ile sorgulayabilirler. Veraset ilamı sorgulama sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Mirasın reddi hakkına ancak yasal olarak atanan mirasçılar sahip olabilmektedirler. Mirasın reddi ise ancak miras geçtikten sonra mümkün olabilmektedir. Yasal mirasçılara miras otomatik olarak atanacağı için, yasal mirasçılar istedikleri zaman redd-i miras yapabilmektedirler. Miras bırakan kişi ölmeden önce, mirasçılara redd-i miras hakkı doğmaz. Ancak miras bırakan kişi ölmeden önce de mirastan feragat sözleşmesi yapılabilmektedir.

Reddi miras yapma isteyen mirasçılar, miras bırakan kişinin son ikamet adresinin bulunduğu bölgedeki Sulh mahkemelerine yazılı beyanda bulunmalıdırlar. Redd-i miras beyanı, mirasın tümünü koşulsuz ve şartsız reddetmek üzere yapılır. Mirastan kısmen feragat edilemez.

Redd-i Miras Ne Kadar Sürede Yapılır?

Mirasçı kişilerin redd-i miras yapabilmesi için verilen yasal süre üç ay olarak belirlenmiştir. Mirasın reddedilme süresi üç ay olur, mirasçılar kendilerine miras kaldığını geç bir tarihte öğrendiklerini kanıtlamadıkları sürece, bu tarihler arasında redd-i miras işlemini uygulamazlarsa, mirası kabul etmiş olurlar. Mirasın reddi ile ilgili sürelerin başlangıç tarihleri bazı durumlara göre farklılaşmaktadır. Bu tarihler şöyle ayırt edilebilir:

 • Yasal Mirasçılar İçin: Yasal mirasçıların, mirasçı olarak kabul edilmesi ve mirası kabul etme ya da reddetme süreleri, miras bırakan kişi hayatını kaybettiği zaman başlar. Eğer yasal mirasçılar tarafından, mirasçı oldukları miras bırakan kişinin ölümünden daha geç öğrenildiyse, başlangıç tarihi de ona göre ötelenir. Miras bırakan kişi, yasal mirasçısını ölümüne kadar olan süre iççin mirasından mahrum bırakma kararı aldıysa, bu süre, yasal mirasçının tekrar mirasçı kabul edilmesiyle başlamaktadır.
 • Koruma Önlemi Olarak terekenin Deftere Geçilmesi: Koruma önlemi olarak tereke yazılması şeklinde uygulanan miraslarda, yasal ve atanmış mirasçıların redd-i miras yapma hakları için tanınan süre, konuyla ilgilenen Sulh Mahkemesi hâkimi tarafından mirasçılara bildirildikten sonra başlamaktadır.
 • Atanmış Mirasçılar İçin: Atanmış mirasçılar tarafından da redd-i miras yapılabilmesi için tanınan resmi süre 3 ayla sınırlıdır. Bu süre, ilgili Sulh Mahkemesi hâkimi tarafından Vasiyetname’nin açılması ve atanmış ya da doğal mirasçıların mirasçı oldukları hakkında bilgilendirilmesinin ardından başlamaktadır. Eğer bu sözleşme ile üçüncü kişi atanmışsa, süreç o kişi tarafında da aynı şekilde işletilmektedir.
 • Ret Hakkının Sonradan Gelen Mirasçılara Geçmesi: Kendisine kalan mirası reddedemeden ölen mirasçıya kalan miras, kendi yasal ya da atanmış mirasçılarına geçmektedir. Bu durumda, ölen mirasçının yerine mirasçı olarak geçen kişinin iki adet ayrı ret hakkı bulunmaktadır. Bu kişi hem kendisine kalan mirası hem de kendisine miras bırakan kişiye kalan mirası reddetme hakkına sahiptir. Bu kişi kendisine kalan iki mirası da reddedebileceği gibi, sadece kendine miras bırakan kişiye kalan mirası da reddedebilir. Ancak bu kişilere, kendi mirasını reddedip, kendisine miras bırakan kişiye kalan mirası alma hakkı verilmemiştir. Çünkü kendisine miras bırakan kişiye kalan mirasta aracı, kendisine miras bırakan kişidir.
 • Sürenin Uzatılması ve Yeni Süre Verilmesi: Atanmış ya da yasal mirasçılar, kendilerine bırakılan mirasın ret süresini uzatabilmektedirler. Ancak bunun için beyanda bulunmaları ve kanıtlanabilirliği olan geçerli bir sebepleri olması gerekmektedir.

Yasal Mirasçılar İçin Reddi Miras’ın Sonuçları Nelerdir?

Veraset ilamı yaparak üstlerinde miras olduğunu öğrenen ve bu mirası reddetmek isteyen yasal mirasçılar için bu reddetme işleminin bazı sonuçları olabilmektedir. Yasal mirasçılar için mirası reddetmenin yasal sonuçları şöyle sıralanabilir:

 • Mirası reddeden mirasçılar öldüğünde, reddettikleri miras kendi mirasçılarına geçmez. Bu miras bu kişi için tamamen kaybedilmiş sayılmaktadır.
 • Hem yasal hem de atanmış olan mirasçıların tümü mirası reddettiğinde, resmi tavsiye yoluna gidilir.
 • Sadece yasal mirasçılar mirası reddederse, onların payı mirası reddetmemiş olan atanmış ya da diğer mirasçılara geçmektedir.
 • Sadece atanmış mirasçıların mirası reddetmesi durumunda, onların paylarından yasal mirsçılar yararlanır.

Ölen kişinin T.C ile mal varlığı sorgulama ve babamın mal varlığını nereden öğrenebilirim sorularını sizler için cevapladık. Merak ettiğiniz soruları yorum yaparak bizlere sorabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S)

Bir Kişinin Mal Varlığını Nasıl Öğrenebilirim?

Bir kişinin mal varlığını öğrenebilmeniz için ölen kişinin resmi mirasçısı olmanız gerekiyor. Eğer ölen kişinin mirasçısı iseniz veraset ilamı çıkartarak kurumlara başvurup mal varlığını öğrenebilirsiniz.

T.C İle Mal Varlığı Sorgulama Nasıl Yapılır?

T.C kimlik numarası ile mal varlığı sorgulama işlemi E-Devlet üzerinden yapılır. 1990 yılından sonra ölen kişilerin miras bıraktığı varisler e-devlet üzerinden mirasçılık belgesi alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir