Banka Hesabı Nasıl Kapatılır? Dilekçe Örneği (Tüm Bankalar)

Banka hesabı nasıl kapatılır, banka hesap kapatma nasıl yapılır? Vadeli mevduat veya vadesiz mevduat banka hesabını kapatmak için başvurulabilecek yöntemler her banka için değişiklik gösterir. Banka şubesinden, internet bankacılığından, müşteri hizmetlerinden ve bazı bankalarda da ATM’lerden banka hesabı kapatma işlemi yapılabilir. Kullanılmayan hesaplar kendiliğinden kapanmadıkları gibi içerisinde para olmaması da bir hesabın kapandığı anlamına gelmez. Bu nedenle hesap sahibinin kullanmadığı hesabını bankasının kendisine sunduğu yöntem seçeneklerinden biri ile kapatması gereklidir.

Banka hesap kapatma işlemi en hızlı nasıl yapılır? Banka hesap sahibinin kimliğini doğrulamak için bazı durumlarda dilekçe talep edebilir. Dilekçenin kurallara uygun şekilde, banka şube müdürlüğüne hitaben, kapatılmak istenen hesap ile ilgili bütün bilgileri barındıracak şekilde yazılması gereklidir. Hesap kapatma talebinin onaylanabilmesi için hesaba tanımlı otomatik ödeme talimatının ya da sanal kart gibi hizmetlerin olmaması gereklidir.

Banka Hesabı Kapatma Yöntemleri Nelerdir?

Bankaya gitmeden hesap kapatılır mı? Banka hesabı nasıl kapatılır sorularınızı cevaplayacağız. Banka hesabını iptal etme yolları, her bankanın prosedürüne göre değişiklik gösterir. Bankaların büyük bir çoğunluğu güvenlik amacı ile sadece banka şubesinden hesap kapatma taleplerini kabul ederler. Ancak İş Bankası, Garanti BBVA, Yapı Kredi Bankası, Akbank gibi bankalar; banka şubesinin yanı sıra müşteri hizmetleri üzerinden de hesap kapatma başvurularını kabul ederler. Türkiye Bankalar Birliği, hesap sahiplerinin hesaplarını kapatmak için banka şubesine gitmek zorunda olmadıklarını açıklamıştır.

Banka hesabı kapatma yöntemleri şunlardır;

 • Banka şubesinden hesap kapatma
 • Banka müşteri hizmetlerinden hesap kapatma
 • Banka internet şubesinden hesap kapatma
 • Mobil bankacılık üzerinden hesap kapatma

Bankadan bankaya göre değişiklik gösterse de telefonla, internetten veya şubeden hesap kapatma işlemi yapabilmek mümkündür.

Banka Hesabı Kapatma İşlemi Telefonla Nasıl Yapılır?

Banka şubesine gitmeden telefonla banka hesabı kapatılabilir mi? Telefondan banka hesabı nasıl kapatılır sizin için detaylarıyla aşağıda listeledik. Bu adımları uygulayarak hızlı ve kolay bir şekilde banka hesabınızı kapatabilirsiniz.

Müşteri hizmetlerinden telefonla banka hesabı kapatmak için yapılması gerekenler şunlardır;

 • Bankanın müşteri hizmetleri numarası aranmalıdır.
 • Bankaların işlem menüsünde banka hesabı kapatma seçeneği bulunsa da müşteri temsilcisine bağlanarak da yapılabilecek bir işlemdir. Gerekli tuşlamalar yaparak müşteri temsilcisine bağlanılmalıdır.
 • İşleme devam edilebilmesi için hesap sahibinden kimlik doğrulaması istenir. Bunun için banka kartının numarası ve kart şifresi ya da müşteri numarası ve telefon bankacılığı şifresi tuşlanmalıdır.
 • Hesabı kapatmak istendiği müşteri temsilcisine söylendiğinde, müşteri temsilcisi güvenlik amacı ile birkaç soru sorar. Hesap sahibinin bu sorulara doğru yanıt vermesi gereklidir.
 • Gerekli doğrulamalar yapıldıktan sonra hesabın kapatma işlemi gerçekleşir.

Bazı bankalar telefonla banka hesabı kapatma işlemi yapmayabilir. Banka eğer telefonla hesap kapatma işlemi yapmıyorsa dilekçe ile şubeye gidilmelidir. Eğer bank hesabınız yoksa bankaya gitmeden internetten hesap açma işlemlerini buradan öğrenebilirsiniz.

İnternetten Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?

Bankaya gitmeden internetten banka hesabı nasıl kapatılır? Birçok kişi şubeye gitmeden banka hesabını en hızlı nasıl kapatacağını araştırıyor. İnternetten banka hesabı iptal etmek oldukça kolaydır.

İnternetten banka hesabı kapatmak için uygulanması gereken adımlar aşağıda verilmiştir;

 • Bankanın web sitesine giriş yapıldıktan sonra T.C. kimlik numarası veya müşteri numarası ile internet bankacılığı şifresi yazılarak internet şubesine girilmelidir.
 • Hesaplarım sekmesinden kapatmak istenen banka hesabı bulunmalıdır.
 • Hesabın kapatılması için ilgili butona tıklayarak talep oluşturulmalıdır.
 • Birkaç saat içerisinde banka yetkilileri hesap sahibini arayarak hesap kapatma talebinin ona ait olup olmadığını teyit ederler. Hesap sahibi banka hesabı kapatma talebini onaylarsa işlem tamamlanmış olur.

İnternet bankacılığına giriş yaptıktan sonra hesabın kapatılması için Hesabı Kapat butonu bulunamazsa, banka bu yöntem ile hesap kapatmadığı içindir. Bu nedenle telefon veya banka şubesi gibi alternatif seçenekler ile hesabın kapatılması talep edilmelidir.

Şubeden Banka Hesabı Kapatma Talebi Nasıl İletilir?

Banka şubesinden hesap kapatma için kimlik kartı ve banka hesap kapatma dilekçesi talep edilir. Banka şubesine uğrayarak kolayca hesabınız için kapatma talebinde bulunabilirsiniz.

Şubeden banka hesap kapatma adımları şöyledir;

 • Hesap kapatma işlemi için banka hesabının açıldığı banka şubesine gidilmelidir.
 • Banka şubesi çalışanına hesap kapatma isteği iletilmeli ve kimlik belgesi ile kimlik doğrulaması yapılmalıdır.
 • Kapatılmak istenen banka hesabı belirlendikten sonra banka görevlisi hesap sahibinin kapatma işlemini onayladığını teyit eder.
 • Dilekçe işleme konur ve banka hesabı aynı gün içerisinde kapatılır.

Banka Hesabı Kapatma Dilekçe Örneği Nasıldır?

Banka hesabı kapatma talebi için dilekçe, banka hesabının ait olduğu banka şubesine hitaben yazılmalıdır. Hazırlanan dilekçe banka şubesinin faks numarasına gönderilebileceği gibi şubeye posta yolu ile de ulaştırılabilir.

Banka hesap kapatma dilekçesinde sırası ile dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekildedir;

 • Bankanın ve şubesinin ismi dilekçenin başına eklenmeli ve şube müdürlüğüne hitaben yazılmalıdır.
 • Şube adı, şube kodu, hesap numarası, müşteri numarası, IBAN no, hesap para birimi, müşteri adı ve T.C. kimlik numarası bilgileri dilekçenin sol üst bölümüne sırası ile yazılmalıdır.
 • Dilekçenin içeriğinde yukarıda bilgileri verilen hesabın sahibi olduğu açıkça belirtilmelidir. Hesabın neden kapatılmak istendiği yazılmalıdır. Ayrıca eğer hesapta bakiye varsa, bu bakiyenin nakit olarak kendisine ödenmesini talep ettiği belirtilerek gereğinin yapılması arz edilmelidir. İlgili banka hesabının ve bu hesaba bağlı ek hesapların kapatılması için talepte bulunulmalıdır.
 • Dilekçenin en altına ad, soyad, imza, tarih, telefon numarası ve adres eklenmelidir.
Banka Hesap Kapatma Dilekçesi Örneği

Banka hesabı kapatma dilekçesinde gördüğünüz gibi kullandığınız tüm bankalarda hesabınızı bu şekilde kapatabilirsiniz.

Dilekçe ile hesap kapatabileceğiniz bazı bankalar şunlardır;

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • Türkiye İş Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Garanti BBVA
 • QNB Finansbank
 • Denizbank
 • Burgan Bank
 • Aktif Bank
 • TEB
 • Enpara.com
 • Akbank
 • Şekerbank
 • ING Bank
 • HSBC

Banka Hesabı E-Devlet Üzerinden Nasıl Kapatılır?

Banka hesabı E-Devlet üzerinden kapatılıyor mu? E-Devletten banka hesabı kapatma merak ediliyor. Online banka hesabı açma, kredi başvurusu veya kredi kartı başvurusu gibi birçok hizmeti artık bankalar sunuyor. Çoğu zaman çok kolay bir şekilde birden çok bankada vadesiz veya vadeli mevduat hesaplarını açabiliyoruz. Ancak online olarak açabildiğimiz banka hesaplarını E-Devlet üzerinden kapatamıyoruz. E-Devlet banka hesap sorgulamasını şu anda E-Devlet üzerinden banka hesapları sorgulaması sayfasından yapabilirsiniz.

Banka Hesabını Başka Şubeden Kapatabilir Miyim?

Banka hesabı açılan şubeden mi kapatılır, herhangi bir şubeden kapatılabilir mi? Evet, banka hesap kapatma dilekçesi örneğinde ki gibi yazarak yakınınızdaki şubeden farklı şubede bulunan hesaplarınız için kapatma talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca banka hesaplarınızın listesini şubeden öğrenebilirsiniz. Banka şube değişikliğini nasıl yapacağınızı anlattığımız bu içeriğimize göz atabilirsiniz.

Banka Hesap Kapatma Ücreti Ne Kadar?

Banka hesabını kapatırken ücret öder miyim? Hayır, ödemezsiniz. Ancak banka hesabınızı uzun süre kullanmadıysanız ve yıllık işletim ücreti olan bir hesapsa banka sizden geçmişe dönük hesap işletim ücreti isteyebiliyor. Bu durumlarda tüketici hakem heyetine başvurarak kullanmadığınız hesabın işletim ücretini ödememek için başvuruda bulunabilirsiniz. Dolayısıyla hesap kapatma ücreti olarak bilinen tutar geçmiş işletim ücretidir.

Banka Hesabı Kapatma İşlemi Yapılmazsa Ne Olur?

Banka kartı kapatılmazsa ne olur? Kullanılmayan banka hesabının kapatılmaması durumunda, bazı bankalar müşterilerinin sonrasında mağduriyet yaşamamaları için belirli bir süre kullanılmayan hesaplarını dondurma yoluna giderler. Hesap sahibi yeniden işlem yapana kadar hesabı dondurulmuş olur fakat tamamen kapatılmaz. Ancak banka hesabı kapatma işlemi yapılmadığında, hesap işletim ücreti gibi masrafların çıkması veya kullanılmayan hesabın şifresinin çalındığının fark edilmemesi gibi olumsuzluklar ile karşılaşmak mümkündür.

Bu içeriğimizde banka hesabı nasıl kapatılır, banka hesap kapatma işlemleri nelerdir ve hesap kapatma dilekçesi detaylarını sizlerle paylaştık. Online internetten hesap kapatma ile ilgili sorularınızı bize sorabilirsiniz.

Özge Biricik

Merhabalar, Ben Özge Biricik. Bu websitesinde editör olarak yararlı olacağını düşündüğüm finans, ekonomi ve paraya dair tüm alanlarla ilgili olarak uzmanlık alanlarımla ilgili bilgi ve derlemelerimi sizlerle paylaşacağım. Ayrıca para kazanma, para tasarrufu, taksitle alışveriş imkanları ve alışveriş deneyimlerimi yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir