Banka Kartı ile Kredi Kartı Arasındaki Fark Nedir? Hangisi İyi?

Banka kartı ile kredi kartı arasındaki fark nedir? Banka kartı ile kredi kartı arasındaki en büyük fark kredi kartı ile hesabınızda para olmasa bile alışverişlerin gerçekleştiriliyor olmasıdır. Banka kartı kullanılırken bu işlem mümkün olmayacağı için her iki kart türü de birbirinden ayrılmaktadır. Gelişen bankacılık ürün ve hizmetleri kapsamında farklı tür kart özelliklerini tek bir kart ile birleştirilmesi de bu alanda sorun yaşayan birçok kişi için avantaj sağlamıştır.

Banka kartını kredi kartı gibi kullanma yolu nedir? Kredi kartı ve banka kartı arasındaki farklar araştırıldığında daha çok hesap kartı yani banka kartını kredi kartı olarak kullanabilir miyim sorusu soruluyor. Evet banka kartınızı içeriğimizde paylaştığımız yöntemlerle kredi kartı gibi kullanabilirsiniz. Banka kartı nedir, kredi kartı nedir, aralarındaki farklar nelerdir, avantajları ve dezavantajlarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Banka Kartı İle Kredi Kartı Arasındaki Fark Nedir?

Banka kartının kredi kartıyla arasındaki farklar nelerdir? Türkiye’de bankacılık sektöründe faaliyet gösteren bankaların müşterilerine sundukları banka kartı ve kredi kartı arasındaki fark çok yönlü olarak ele alınabilir. Kredi kartı mı almalıyım, banka kartı mı kullanmalıyım merak ediyorsanız farkları sizler için listeleyeceğiz.

Banka kartı ile kredi kartı arasındaki farklar şunlardır;

 • Kredi kartı ile hesapta para olmasa da alışveriş yapılabilir. 
 • Kredi kartı belirli bir limit ile banka tarafından size sağlanan bir krediyi temsil etmektedir. Banka kartı ise doğrudan hesaba aittir. 
 • Kredi kartı ile taksitli alışverişler gerçekleştirmek daha kolaydır. 
 • Banka kartı ile hesaptan para çekilebilir. Kredi kartı ile çekilecek para ise nakit avans kapsamında belirli faiz ve limitlere sahiptir. 
 • Banka kartı ile hesabınızdaki para kadar işlem yapılması mümkündür. 

Kredi ve banka kartı arasında görülen başlıca temel farklar günümüzde gelişen bankacılık hizmetleri sayesinde bir hayli azalmıştır. Yine de iki ürün arasında da belirgin farklar görülmeye devam etmektedir.

YouTube video
Banka Kartı İle Kredi Kartı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Banka kartı aynı zamanda hesap kartı yani ATM kartı olarakta biliniyor. ATM kartı kredi kartı veya banka hesap kartınız olabilir.

Banka Kartı Nedir, Ne İşe Yarar? 

Hesap kartı ile banka kartı arasındaki fark genelde merak edilse de her ikisi de aynı şeyi ifade etmektedir. Banka kartı veya banka hesap kartı doğrudan sizin hesap açtırdığınız bankanın bankacılık hizmetlerinden yararlanılmasını sağlamaktadır. Banka kartları, hesabınızdaki para ile dilediğiniz işlemi gerçekleştirmenizi sağlayan bir bankacılık ürünüdür.

ATM’den para çekme, banka kartı ile hesaptaki parayı kullanma gibi işlemler yapılmaktadır. Kredi kartında olduğu gibi limit veya borç gecikme faizi gibi dertler olmadan da müşterilerin bu kartlar ile hesaplarında para olduğu müddetçe işlem yapması mümkündür. Banka hesabınıza bağlı ATM kartının avantajları bulunuyor.

Banka hesap kartını şu işlemler için hesapta para olması halinde kullanmanız mümkündür;

 • E – ticaret alışverişleri,
 • POS ile yapılacak mağaza alışverişleri,
 • ATM’den para çekme, yatırma ve diğer işlemler vb. 

Kredi kartları ile aynı alanlarda kullanılsa da iki ürün arasındaki temel fark olan hesaptaki bakiyeye göre işlem yapmaktır.

Kredi Kartı Nedir, Ne İşe Yarar?

Kredi kartı en basit haliyle, banka tarafından kişi veya kurumlara verilen, günlük ödeme ve satın alma işlemlerinde para ve çek kullanımını ortadan kaldıran bir ödeme aracıdır. Belirli limitler ile talep eden banka müşterilerine hesap açmaları halinde verilmektedir. Günümüzde kredi kartlarının birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Her bir kart farklı avantajları, limitleri ve kullanım alanları ile farklılık göstermektedir. 

Kredi kartı ile online alışverişlerden nakit avans ile geri ödemeli nakit çekimine kadar birçok işlem yapılmaktadır. Kredi kartını banka kartından ayıran ve ayrı bir ürün olmasını sağlayan temel faktör ise hesapta para olmasa da ileri tarihli ödeme ile işlem yapılmasına imkan vermesidir. Bu özelliği sayesinde günümüzde yaygın bir kullanım alanına sahiptir.  

Banka Kartı ve Kredi Kartı Hangisini Kullanmalıyım?

Banka kartı mı kredi kartı mı sorusu son dönemde her iki ürünün de bankalar tarafından avantajlı hale getirilmesi sayesinde öne çıkmıştır. Ancak her iki bankacılık ürünün de kendine göre farklı avantajları ve farkları olması nedeniyle tercihlerin en çok fayda sağlayacak şekilde yapılması gerekmektedir.

Kredi kartı ve banka kartı arasındaki öne çıkan avantajlardan bazıları ise şunlardır:

 • Banka kartlarında kart ücreti talep edilmemektedir. 
 • Banka kartı ile hesaptaki para nispetinde harcama yapılabileceği için limit sorunu yaşanmaz. 
 • Kredi kartı hesapta para olmasa bile alışveriş yapılmasını sağlar. 
 • Kredi kartlarının taksit olanakları daha fazladır. 

Banka ve kredi kartlarının özellikleri herkes için farklı avantajlara sahiptir. Bu nedenle her iki kart arasında tercihlerinizi gerçekleştirmeden önce sizin için doğru seçeneğin ne olduğunu araştırmanız tavsiye edilmektedir.  

Banka Kartını Kredi Kartı Gibi Kullanmak Mümkün Mü?

Banka kartını kredi kartı gibi kullanma ve kredi kartının sağladığı kolaylıklar ile benzer avantalardan yararlanmak mümkündür. Birçok banka tarafından günümüzde banka kartları için de temassız ödeme kolaylıkları getirilmiştir. Temassız ödeme ile banka hesabındaki bakliye kadar anlık olarak kart ile ödeme yapılabilir. 

Banka kartı ile ayrıca internet alışverişlerinin yapılması veya POS ile bazı anlaşmalı banka ve işyerleri için taksitli alışveriş seçenekleri de kullanılabilmektedir. Banka kartınızı kullanarak kredi kartı ile yapacağınız birçok işlemi gerçekleştirmeniz mümkündür. Banka kartı ile kredi katı arsındaki fark temelde paranın kullanım şekline bağlıdır. Bunun dışında her ikisinin de aynı şekilde kullanımı mümkündür. 

Kredi Kartı Yerine Banka Kartı Kullanmak Avantajlı Mı?

Banka kartı kullanmanın avantajları bankacılık ürün ve hizmetlerinin altyapısının da gelişmesi ile iyice artmıştır. Her iki ürün kullanımında da belirli avantajlar olmasına karşın banka kartı harcamaların daha kontrollü olması konusunda fayda sağlayabilir. Banka kartlarının gelişen bu özellikleri sayesinde kullanıcıların birçok işlemden avantaj elde etmesi de sağlanmaktadır. Banka kartının kredi kartından ayıran temel fark hesaptaki paranız kadar işlem yapabiliyor olmanızdır. 

Banka Kredi Kartı Nedir?

Banka kredi kartı günümüzde birçok banka tarafından sunulan avantajlı bir üründür. Hem kredi kartı hem de banka kartını bir arada kullanmak isteyen kişiler için, iki kart türü arasında seçim yapmak zorunda kalmadan kart avantajlarından yararlanılmasını sağlamaktadır. Örnek olarak Ziraat Combokart, Bankkart ürünlerini verebiliriz.

Banka kredi kartı özelliğine sahip kartlar ile müşterilerin alışverişleri sırasında ister doğrudan kredi kartı özelliği ile isterlerse de banka kartı özelliği ile işlem yapmaları mümkündür. Banka kartı ile kredi kartı arasındaki fark bu sayede ortadan kaldırılmıştır. 

Özge Biricik

Merhabalar, Ben Özge Biricik. Bu websitesinde editör olarak yararlı olacağını düşündüğüm finans, ekonomi ve paraya dair tüm alanlarla ilgili olarak uzmanlık alanlarımla ilgili bilgi ve derlemelerimi sizlerle paylaşacağım. Ayrıca para kazanma, para tasarrufu, taksitle alışveriş imkanları ve alışveriş deneyimlerimi yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir