Banka Sınavları 2022 • Online Banka Personel Alımları Sınavı

Online banka sınavları nasıl oluyor, banka sınavları ne zaman yapılıyor, Banka personel alımı ilanlarına nasıl başvurulur sorularınızı cevaplayacağız. Finans alanında eğitim alan ve geçerli yetkinlik durumuna sahip birçok kişinin çalışabileceği en geniş sektör bankalardır. Bankacı olmak için en az lise veya üstü okullardan mezun olmuş olmanızdır. Bankacılık sektöründe daha yüksek kadrolara girebilmek için ise finans ile ilgili alanlarda üniversite eğitimini bitirmiş olmaktır. Girilecek departmanın önemine göre bankacı olma şartları değişebiliyor.

Banka sınavları ne zaman yapılacak? Banka sınavları tarihlerinden önce çalışmak istediğiniz bankanın online sınav şartlarına göre başvurunuzu yaparak bankacılık departmanlarında çalışabilirsiniz. Tüm bankalar mevcut açık pozisyonlarına eleman, personel ilanları yayınlıyor. Banka personel alımı ilanlarını takip ederek yetkin olduğunuz departmanda yüksek maaşlarla işe başlayabilirsiniz. Banka maaşları departman ve çalışana göre değişebildiği için sözleşme yapacağınız zaman öğrenebilirsiniz. Ekonomi ve finans alanında yetkinlik belgesi olan ilgili alanlardan mezun olmuş kişiler banka sınavlarına başvuru yapabilir.

Online Banka Sınavları Nasıl Oluyor?

Online banka sınavları son dönemlerde dijital ortamda yapılan normal banka sınavlarının, sınav merkezlerinde gözetimci eşliğinde yapılmasıdır. Bankacı olmak için gereken niteliklere sahipseniz sınavda başarılı olarak banka personeli olabiliyorsunuz. Bankalar personel alımlarında birden fazla sınav yapabiliyor. İş başvurusu yaptığınız bankanın işe alım sürecini öğrenerek sadece sınava girerek işe alınıp, alınamayacağınızı öğrenebilirsiniz. Birçok banka sadece banka sınavı ile bankacı alımı yapıyor. E-Sınav merkezlerinde gireceğiniz sınavda bilgisayar üzerinde soruları belirlenen sürede yanıtlayıp sınavı tamamlamanız gerekiyor. Normal sınavdan tek farkı sınavın bilgisayar üzerinde online olarak yapılmasıdır.

Bazı bankalar ise bankacılık sınavını 2 aşamalı olarak hazırlayıp personel seçimi yapıyor. Öncelikle online banka sınavında başarılı olanlar sonrasında banka yetkilileriyle olan görüşmeden olumlu sonuç alanlar banka personeli olarak bankada işe başlayabiliyor. Bu sınavda bankacılık, ekonomi, finans gibi hangi departmanda işe başlayacağınıza göre bilgi birikiminiz ve yeteneklerinizin test edilmesi amaçlanıyor. Online bankacılık sınavı sonuçlarında başarılı olmanız sonrasında ilgili bankanın üst düzey yöneticileriyle olan görüşmenizde de başarınızı kanıtladığınızda işe alım süreciniz tamamlanır.

Online Banka Sınav Soruları

Online banka sınav sorularına hazırlanmak için daha önce banka sınavları çıkmış soruları çözmek iyi bir hazırlık yapmanızı sağlayacaktır. Geçmiş banka sınavlarında sorulmuş olan soruları ve denemeleri bu adresten bulabilirsiniz. Banka sınav soruları ve cevaplarını inceleyerek tekrar etmeniz sınavda başarılı olmanız için önemli bir adımdır.

Banka Sınavları Ne Zaman Yapılaca?

Banka sınavları ne zaman yapılacak? Banka personeli olarak çalışmak isteyenler tarafından banka sınavları ne zaman hangi aylarda yapılıyor sorusu soruluyor. Banka sınavları için net bir tarih olmasa da birçok banka yeni şube açtığında veya pozisyon boşluğunda yeni personel alımı ilanı verip iş başvurularını kabul ediyor. Genel olarak belirli bir tarih aralığında sınavı girmeniz istenir. Bunun için tüm bankaların personel alımı ilanlarına nasıl ulaşabileceğinize aşağıda değindik.

Bankalarda Hangi Departmanlar Var?

Bankalarda çalışmak isteyenler için birçok departman bulunuyor. Hangi görevlerde yer almak istediğinizi seçip o alanın sınavına girebilirsiniz. Gişe memuru, müfettiş, müfettiş yardımcılığı, çağrı merkezi personeli, portföy yöneticisi, insan kaynakları ve halkla ilişkiler departmanı olmak üzere birden fazla iş görevi vardır.

Banka Personel Alımı İlanları Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bankaların sınav ile personel alımı ilanlarına nasıl başvurulacağı sorusu soruluyor. Aşağıdaki tabloda banka iş ilanları sayfalarına ulaşabilir. Hangi departmanda iş başvurusu yapmak istiyorsanız kariyer sayfalarına ulaşarak açık pozisyonlara bakabilirsiniz.

Personel Alımı Yapan Bankaların İlanları

Banka SınavıPersonel Alım İlanı Kariyer Sayfası
Ziraat Bankasıhttps://www.ziraatbank.com.tr/tr/Bankamiz/InsanKaynaklari/Pages/Duyurular.aspx
Ziraat Katılımhttps://www.ziraatkatilim.com.tr/bizi-taniyin/insan-kaynaklari
Garanti Bankasıhttps://kariyer.garantibbva.com.tr/
Yapı Kredihttps://kariyerim.yapikredi.com.tr/
TEBhttps://www.tebkariyer.com/tr
Vakıfbankhttps://kariyer.vakifbank.com.tr/
ING Bankhttps://www.ing.jobs/turkiye/home.htm
İş Bankasıhttps://www.isbank.com.tr/bankamizi-taniyin/iste-kariyer
Halkbankhttps://kariyer.halkbank.com.tr/Content/Library/2685
Denizbankhttps://kariyer.denizbank.com/
Akbankhttps://kariyer.akbank.com/
Albarakahttps://www.albaraka.com.tr/acik-pozisyonlar.aspx
QNB Finansbankhttps://www.qnbfinansbank.com/insan-kaynaklari
Türkiye Finanshttps://www.turkiyefinans.com.tr/tr-tr/insan-kaynaklari/isealimkariyervestaj/sayfalar/ise-alim.aspx
Kuveyt Türkhttps://www.katilbize.com/
Finansbank Enparahttps://www.qnbfinansbank.enpara.com/kariyer
Odeabankhttps://www.odeabank.com.tr/hakkimizda/insan-kaynaklari/odeabankta-kariyer
Alternatif Bankhttps://www.alternatifbank.com.tr/hakkimizda/insan-kaynaklari/ise-alim-sureci
Banka Kariyer Sayfaları İş Alımları Başvurusu

Bu yazımızda online banka sınavı nasıl oluyor, banka sınavı ne zaman ve bankalara personel alımı iş ilanları başvurusu nasıl yapılır sorularınızı cevapladık. Banka sınavı hakkında merak ettiklerinizi yorum yaparak bize iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.