Tüm Bankaların Şube Kodu Nedir, Nerede Yazar? Öğrenme Yolu

Tüm bankaların şube kodu nedir, nerede yazar, kartın neresinde yazar? Banka şube kodu öğrenme ve sorgulama işlemini nasıl yapabileceğinizi en hızlı yolları sizinle paylaşacağız. Banka şube kodu nedir; banka şube kodları para transfer ve bankacılık işlemlerinde bağlı olunan şubenin ismi “Ziraat Bankası İstanbul Şubesi” şeklinde değilde “1408” numaralı şube olarak adlandırılması ile daha kolay işlem yapabilme imkanı sağlıyor. Hesaba para gönderimlerinde, para transferlerinde bankaların istediği bilgilerden olan şube kodu sorgulama ile öğrenilebilir. Tüm bankaların şube kodlarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

IBAN’dan şube kodu bulma, çözümleme nasıl yapılır? IBAN numarası ile banka şube kodu olmadan para gönderilebiliyor olsa da hala hesap numarası ile para transferi işlemi yapılabiliyor. Hesap numarası ile para gönderirken veya alırken alıcı veya gönderici şube kodu önem kazanıyor. Hesap numarası, isim soyad ve şube kodu ile bankalardan para transferi yapabilirsiniz. Banka şube kodları kolayca öğrenilebilirsiniz. En hızlı banka şube kodu öğrenme yolunu sorgulamasını ve IBAN’dan çözümleme işlemini sizinle paylaşacağız.

Şube Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Şube kodu nasıl öğrenilir? Şube kodları olan bankalar listesinden kullandığınız tüm bankaların şube kodları bulunduğunundan emin olabilirsiniz. Bu bankalara ait şube kodlarını IBAN’dan bulma yöntemini ve şube kodlarını sorgulamasını içeriğimizin devamında paylaşacağız. Bu bankaların şube kodlarını nasıl sorgulayabileceğinizi de aşağıda bulabilirsiniz. Şube kodu sorgulama işlemi kolayca yapılabilir.

Banka şube kodu sorgulama nasıl yapılır? Öncelikle para transferlerinde IBAN kullanımı oldukça yaygınlaşmış olsa da bazı bankalarda havale, EFT, döviz para transferlerinde alıcının banka şubesinin kodu istenebiliyor. Bu işlem para transferinin doğru alıcıya yapılması adına önemlidir. IBAN veya şube kodu girerken kontrol etmeli ve doğru girdiğinizden emin olmalısınız.

En hızlı şube kodu sorgulama yapabileceğiniz bankalar şunlardır;

 • Halkbank
 • Vakıfbank
 • Ziraat Bankası
 • Garanti Bankası
 • Akbank
 • Yapı Kredi
 • TEB
 • Finansbank
 • İş Bankası
 • Alternatif Bank
 • Odeabank
 • HSBC
 • Aktif Bank
 • Denizbank
 • Fibabanka
 • Burgan Bank
 • ING Bank
 • Şeker Bank

Şube kodu sorgulama ve öğrenmek için yukarıda listelediğimiz bankalar ve katılım bankalarıda dahil olmak üzere öğrenme yollarını aşağıda detaylı adımlarıyla bulabilirsiniz. Para gönderirken, hesabınıza para almak istediğinizde istenen alıcı bankanın şube kodunu doğru girmelisiniz, aksi durumlarda alıcının şube kodu eksik veya hatalı uyarısıyla işleminiz gerçekleşmeyebilir.

Banka Şube Kodu Nasıl Öğrenilir?

Şube kodu nasıl öğrenilir? Şube kodu öğrenme işlemi için birden fazla yol bulunuyor. Eğer hesap numarası ile para göndermek veya hesabınıza para almak istiyorsanız banka şube kodunuzu mutlaka öğrenmelisiniz. En kolay ve hızlı bir şekilde banka şube kodunuzu öğrenmek için aşağıdaki listelediğimiz adımlardan yararlanabilirsiniz.

En hızlı banka şube kodu öğrenme adımları şunlardır;

 • Para gönderme veya para alma işlemi için kullanmak istediğiniz bankanın müşteri hizmetleri numarasını arayıp, müşteri temsilcisinden öğrenebilirsiniz.
 • Hesabını kullanacağınız bankanın yakınınızda bulunan bir şubesine giderek şube kodu sorgulama işlemi yapabilirsiniz.
 • IBAN numaranızı biliyorsanız son 16 hanesi hesap numarasından oluşur. Son 16 hanenin ilk 4 haneside şube kodudur. Örneğin IBAN numaranızın son 16 hanesi 0451476583042740 şeklinde ise şube kodunuz 0451‘dir
 • Bankamatik ATM cihazlarına hesap kartınızı takarak hesap bilgilerinden hesap numaranızı dolayısıyla ilk 4 hane olan şube kodunuzu öğrenebilirsiniz.
 • Hesap numaranızı biliyorsanız aynı IBAN numarasında olduğu gibi ilk 4 hanesinden şube kodunuzu öğrenebilirsiniz.
 • Hesabınızın olduğu mobil bankacılık uygulaması telefonunuza yükleyip giriş yaparak hesaplarınızın şube kodunu görebilirsiniz.

Ayrıca bankaların şube kodlarını sorgulama işlemlerini banka web sitelerinden yapabilirsiniz. En hızlı banka şube kodu öğrenme yöntemini ve IBAN’dan şube kodu bulma yolunu aşağıda bulabilirsiniz.

Tüm Bankaların Şube Kodu Nedir?

Tüm bankaların şube kodu nasıl öğrenilir? Banka şube kodlarını en hızlı öğrenme yöntemi olarak aşağıda hazırladığımız banka şube kodlarına göz atabilirsiniz. Banka şube kodları tablosundan kullanacağınız ilgili bankanın sağındaki şube seç’e tıklayarak şube kodunu kolayca öğrenebilirsiniz.

İnternetten banka şube kodu öğrenme işlemi ilgili bankaların web sayfalarından kolayca yapılabilmektedir. Tek adımda bankanızın şube kodunu öğrenmeniz için tüm bankaların sorgulama sayfaları bulunuyor. Bankaların internet bankacılığı web sayfalarından güncel ve doğru şube kodunu öğrenmeniz mümkündür.

BankalarŞube Kodu Öğrenme
Ziraat BankasıŞube Seç
Garanti BBVAŞube Seç
HalkbankŞube Seç
VakıfbankŞube Seç
AkbankŞube Seç
İş BankasıŞube Seç
QNB FinansbankŞube Seç
TEBŞube Seç
DenizbankŞube Seç
ING BankŞube Seç
Kuveyt TürkŞube Seç
Albaraka TürkŞube Seç
OdeabankŞube Seç
HSBCŞube Seç
Yapı KrediŞube Seç
ŞekerbankŞube Seç
Alternatif BankŞube Seç
Aktif BankŞube Seç
Burgan BankŞube Seç
FibabankaŞube Seç
PTT BankŞube Seç
Tüm Bankaların Şube Kodu Öğrenme Yöntemi

Banka şube kodu öğrenme veya sorgulama için yukarıda şube seçimine tıklayarak ilgili bankanın sayfasından en güncel şube kodunu bulabilirsiniz.

IBAN’dan Şube Kodu Bulma Nasıl Yapılır?

IBAN çözümleme olarak bilinen IBAN adresinden şube kodunun bulunması işlemi yapılabiliyor. Eğer hesap numarası ve şube kodu değil de IBAN numarası ile para göndermek istiyorsanız ve banka şube kodu istiyorsa IBAN numarasından şube kodunu öğrenebilirsiniz. IBAN numarasından şube kodu bulmak için 26 haneli kodun 4 hanesinin şube kodu olduğunu bilmelisiniz.

IBAN’dan şube kodu bulma yöntemi nedir? IBAN numaranızın son 16 hanesi hesap numaranızı belirtir ve son 16 hanenin ilk 4 hanesi banka şube kodunuzdur. Kolayca şube kodu bulmak için hesap kartınızı ATM’ye taktığınızda hesap numaranızın ilk 4 hanesini yani şube kodunuzu öğrenebilirsiniz.

Banka Şube Kodu Nerede Yazar?

Banka şube kodu kartın neresinde yazar? sorusunu birçok kişi soruyor. Şöyle açıklık getirelim banka şube kodunuz hesap numaranızın ilk 4 hanesidir. Ancak karıştırılan nokta hesap numaranız bankamatik kartınızda yer almaz. ATM kartınızda sadece kart numaranız yazar ve bu numara hesap numarası değildir. Ödeme almak istediğiniz zaman hesap numarası verirken hesap kartı üzerindeki numarayı kullanamazsınız.

Banka şube kodu kartın üzerinde bulunuyor olsa da işlemin doğruluğu için içeriğimizin başında yazdığımız gibi banka şube kodu sorgulaması yaparak güvenli para transferinizi gerçekleştirebilirsiniz. Banka şube kodu öğrenme yöntemlerini ilgili bankanın resmi web sayfasından, mobil bankacılık uygulaması veya müşteri hizmetlerinden doğrulamanız en iyi yol olacaktır.

YouTube video
IBAN’sız Şube Kodsuz Kolay Adres İle Para Gönderme

Yurtdışına para gönderme veya alma işlemlerinde kullanılan uluslararası para transferi için gerekli olan bankaların SWIFT kodlarına şu içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Banka şube kodu nedir, şube kodu öğrenme ve sorgulama nasıl yapılır? Banka şube kodu kartın neresinde yazar konusu hakkında hazırladığımız içeriğimiz hakkında tüm sorularınızı bize sorabilirsiniz. Bankalar ile ilgili güncel kredi, kampanya ve avantajları paylaştığımız sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz.

Özge Biricik

Merhabalar, Ben Özge Biricik. Bu websitesinde editör olarak yararlı olacağını düşündüğüm finans, ekonomi ve paraya dair tüm alanlarla ilgili olarak uzmanlık alanlarımla ilgili bilgi ve derlemelerimi sizlerle paylaşacağım. Ayrıca para kazanma, para tasarrufu, taksitle alışveriş imkanları ve alışveriş deneyimlerimi yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir