Bankada Unutulan Para Sorgulaması Nasıl Yapılır? (E-DEVLET)

Bankada unutulan para sorgulaması nasıl yapılır, bankada kalan para kaç yılda silinir, bankada unutulan para geri alınır mı? Yıllar önce açtığınız vadeli veya vadesiz mevduat hesabınızda para unutmuş olabilirsiniz. Bunun nedeni geçtiğimiz yıllarda akıllı telefon ile mobil şube uygulamaları bulunmadığı süreçte eski hesap cüzdanı ile para gönderme, yatırma işlemleri yapılırdı. Hesap bakiyesi kontrolü ve diğer işlemler için banka şubelerine uğramak veya müşteri hizmetleriyle görüşme yapmak gerekiyordu.

Hesabınızda kalan parayı öğrenmek veya para transferi yapmak için son 7-8 yıldır tüm bankaların akıllı telefon uygulamasını kullanarak hesap bilgileri, para gönderme, kredi çekme gibi birçok bankacılık işlemini kontrol edebiliyor ve yapabiliyoruz. Sizde geçmiş yıllarda açtığınız banka hesabında para unutmuş olabilirsiniz. Peki bankada unutulan para sorgulaması nasıl yapılır, bankada unutulan para nasıl geri alınır? sorularınızı cevaplayacağız.

Bankada Unutulan Paraya Ne Olur?

Bankada unutulan para sorgulaması yapmadan önce bankada unuttuğunuz paraya ne olur? Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanlığı (TMSF) açıklamasında son 10 yıldır herhangi bir para transferi vb işlem bulunmayan hesapların kamuya (Devlet’e) devrolacağını söyledi. Zaman aşımı olmuş hesaplar kamuya devrolmadan unuttuğunuz para olup olmadığını sorgulamalısınız. E-Devlet ile bankada unutulan para sorgulama işlemi kolayca yapılabilmektedir. Hesabınızda unuttuğunuz bakiye için geri alma işlemlerini yapabilirsiniz.

Bankada Unutulan Para Sorgulaması Nasıl Yapılır?

T.C ile bankada unutulan para nasıl öğrenilir? Bankada unutulan para sorgulaması T.C kimlik no ile kolayca E-Devlet aracılığıyla yapılabiliyor. Geçmişte bankada unutulan para TMSF tarafından listesi yayınlanarak öğrenilebiliyordu. E-Devlet ile TMSF’ye devredilecek hesaplara ilişkin sorgulamayı E-Devlet mobil uygulamasına giriş yaparak “TMSF Zaman Aşımı Hesapları Sorgulama” araması yaparak hizmete ulaşabilirsiniz.

Hangi Bankalarda Unutulan Para Geri Alınabilir?

Bankada unuttuğunuz parayı geri almak için başvuru yapmanız gerekiyor. Resmi bankaların tümünden unutulan para geri alınabilir. Bu durumda önemli olan hesabınızın zaman aşımına uğramamış olması ve unuttuğunuz parayı sorgulayarak hızlı işlem yapmanızdır. Başlıca kullanılan bazı bankalar şunlardır;

 • Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • Vakıfbank
 • Garanti BBVA
 • QNB Finansbank
 • Türkiye İş Bankası
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Türk Ekonomi Bankası (TEB)
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Akbank
 • Albaraka Türk
 • Alternatif Bank
 • Anadolu Bank

Bankada Unutulan Para Nasıl Geri Alınır?

Bankada unutulan para zaman aşımı sorgulaması da diyebiliriz. Öncelikle bankada unutulan para nasıl öğrenilir kısmını okuduysanız bankada unutulan para sorgulaması yaptıktan sonra geri almak için unutulan hesabın bulunduğu banka ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Eğer hesap TMSF’ye devrolmadıysa zamanaşımı süresi dolmadıysa bankanın şubesine giderek banka personelinden yardımcı olmasını isteyerek unutulan paranızı geri alabilirsiniz. Eğer bankada unutulan param var mı sorusunu merak ediyorsanız kesinlikle E-Devlet’e T.C numaranız ile giriş yaparak sorgulama yapmalısınız. Bankada unutulan para listesi sorgulama sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

T.C kimlik no ile bankada unutulan para sorgulama, TMSF zamanaşımı sorgulaması ve hesabınızda unuttuğunuz parayı nasıl geri alabileceğinizi yazdık. Kullanılmayan banka hesapları ne zaman kapanır konulu içeriğimizide okuyabilirsiniz. Merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S)

Bankada Kalan Para Kaç Yılda Silinir?

Silinmez, devrolur. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanlığı (TMSF) tarafından yapılan açıklamada 10 yıl içinde herhangi bir işlem yapılmamış hesaplar TMSF’ye devrolur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir