Bankamatik ATM Kartımı Yuttu Nasıl Alabilirim? Ne Yapmalıyım?

Bankamatik ATM kartımı yuttu nasıl alabilirim, ATM kartı geri vermedi nereyi aramalıyım? Hesap bakiyesi görüntüleme, kart borcu ödeme ve birçok bankacılık işlemini yapabildiğimiz ATM’lerde bazen işlem yapılan kartın, işlem bittikten sonra geri verilmemesi problemi oluyor. Örneğin para çekimi işlemi yaptınız para ödenmeden kartı geri vermesi gerekirken işlem yarıda kalıp ATM kartı yutuyor. Bankamatik kartınızı geri vermediğinde yapmanız gereken işlemler bulunuyor.

ATM kartınızı yuttuysa yapmanız gereken birkaç işlemden sonra sorunu çözebilirsiniz. Öncelikle acil işleriniz için ATM’nin yuttuğu kart haricinde başka bir banka kartıyla işleminizi halletmeniz yerinde olacaktır. ATM’nin yuttuğu kart size hemen geri verilmeyebiliyor. Banka mesai saatleri içinde olduysa bankaya göre değişmekle birlikte size yardımcı olabilirler. Peki Bankamatik kartımı ATM yuttu ne yapmalıyım? sorunuzu cevaplayacağız.

Bankamatik ATM Kartı Neden Yutar?

ATM kartımı neden yuttu? Bankaların ATM cihazlarında belirli güvenlik önlemleri yeraldığından dolayı birçok sebepten kartınızı geri vermeyebilir. Bu sebepleri aşağıda listeleyeceğiz. Aynı zamanda işlem yapmaya çalıştığınız ATM’de dolandırıcı düzeneği varsa kartınızın geri verilmeme sebebi bu da olabilir. ATM kart kopyalama işlemi yapan dolandırıcılar kart haznesini değiştirebiliyor. Mutlaka para yatırırken veya kartınızı ATM’ye verirken ATM girişlerini kontrol etmeniz yararınıza olacaktır. Bankamatik ATM kartımı neden yuttu? Bankamatiklerin kart yutma sebepleri başlıca şunlardır;

 • İşlem yaptığınız bankamatik ATM’nin arızalı/sorunlu olması
 • Birden fazla defa kart şifresinin yanlış girilmesi
 • Varsa borcunuzun ödemesini yapmamanız
 • Kartın son kullanma tarihinin geçmiş olması
 • Kartın sahibinin banka ile iletişime geçip kartı iptal ettirmesi

Yukarıda ki sebeplerden dolayı ATM kartınızı yutmuş olabilir ancak kesin sebebi banka ile iletişime geçtikten sonra alabilirsiniz. Birçok kişi Ziraat Bankası, PTT Matik, Vakıfbank, İş Bankası, Akbank bu sorunla karşı karşıya kalabiliyor.

Bankamatik ATM Kartımı Yuttu Nasıl Geri Alabilirim?

ATM kartımı yuttu nasıl alabilirim? Bankamatikte işlem yaparken bankamatik kartımı yuttu ne yapmalıyım diyorsanız öncelikle banka müşteri hizmetlerini arayıp durumu anlatmak ve kartın iptalinin sağlamasını istemektir. Kart iptali yetkisiz işlemlerin önüne geçmek amacıyla çok önemlidir. Banka müşteri temsilcisi sizden işlem yaptığınız ATM’nin konum (adres) bilgisini isteyecek ve işleminizi gerçekleştirecektir. Ayrıca birçok bakanın mobil bankacılık uygulaması aracılığıyla kayıp kart bildirimi yapılabildiğini hatırlatalım.

Kredi Kartımı ATM Yuttu Ne Yapmalıyım?

Peki kartımı nasıl alabilirim? Eğer ATM kartınızı mesai saatleri içinde yuttuysa ilgili bankanın şubesine girerek kimlik bilgilerinizle birlikte kartınızı geri almak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Çoğunlukla banka şubeleri kartınızı size mesai saatleri içerisinde geri verecektir.

ATM Kart Yutunca Nereyi Aramalıyım?

Bankamatik ATM kartımı yuttu nasıl alabilirim? Nereyi Arayabilirim? ATM kartınızı yuttuktan sonra hangi bankada işlem yaptıysanız o bankanın müşteri hizmetlerini aramanız gerekmektedir. Vakıfbank, İş Bankası, Garanti Bankası, Ziraat Bankası kartımı yuttu iletişim numaraları nedir diye soruyorsanız alttaki listede birçok bankanın müşteri hizmetleri numarasını bulabilirsiniz.

 • Yapı Kredi Kartımı Yuttu – 0850 222 0444
 • Halkbank Kartımı Yuttu – 0850 222 0400
 • Ziraat Bankası Kartımı Yuttu – 0850 220 00 00
 • Vakıfbank Kartımı Yuttu – 0850 222 0724
 • İş Bankası Kartımı Yuttu – 0850 724 0724
 • Garanti Bankası Kartımı Yuttu – 444 0 333
 • İNG Bank Kartımı Yuttu – 0850 222 0 600
 • Denizbank Kartımı Yuttu – 0850 222 0800
 • TEB Kartımı Yuttu – 0850 200 0666
 • QNB Finansbank Kartımı Yuttu – 0850 222 0900
 • Kuveyt Türk Kartımı Yuttu – 444 0 123
 • Enpara Kartımı Yuttu – 0850 222 3663
 • Türkiye Finans Kartımı Yuttu – ​0850 222 22 44
 • PTT Bank Kartımı Yuttu – 444 1 788

Yeni Bankamatik Kartı Ne Zaman Gelir?

ATM kartınızı yuttuktan sonra banka şubesinden kartınızı geri alamadıysanız veya kart iptali yaptırıp yeni ATM kartı istediyseniz kartınızın basım süresi sonunda teslim edileceği tarihi beklemelisiniz. Bankalar 1-5 iş günü içinde yeni basılmış kartınızı kargo ile belirttiğiniz adresinize teslim etmektedir. Yeni kart için şifre alma işlemini ilk kez ATM’ye takarak veya müşteri hizmetleriyle görüşerek belirleyebilirsiniz. ATM kart güvenliğine dikkat etmenizi öneririz.

ATM kartımı yuttu nasıl geri alabilirim, nereyi aramalıyım ve ne yapmalıyım konularını sizin için yanıtladık. ATM kart yutma ile ilgili sorularınızı yorum yaparak bizlere sorabilirsiniz.

Bir Yorum Yapılmış Tıkla Soru Sor...

 1. Ben 2022 maaş alıyorum ptt kartımı takıp para çekeceğim zaman ziraat atm sinden kartımı yuttu. PTT banka gidip kartı iptal ettirdim yeni kart istedim tekrar çıkmaz diyorlar. ATM kartımı yuttu nasıl geri alabilirim ne yapmalıyım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir