Bireysel Emeklilik (BES) Nasıl İptal Edilir? Hızlı • Tüm Bankalar (2021)

Zorunlu bireysel emeklilik nasıl iptal edilir, tüm bankalar otomatik bes iptali nasıl yapılır? Çalışan kişilerin birikim yapmalarını sağlayan bireysel emeklilik sistemi, bu kişilerin emekli olduktan sonra da hayat standartlarını düşürmeden yaşayabilmelerini sağlamaktadır. Kişilerin ödemelerini isterlerse arttırabilecekleri isterlerse de azaltabilecekleri bu sistemde, kişiler bir süre ödeme seçeneğini de dondurabilirler.

Bireysel emeklilik sistemi içerisinde bir plana sahip olan kişiler, bu plandan cayma ve sistemin içinden çıkma hakkına da sahiptirler. Kişilerin doğal hakkı olan iptal hakkı, bireysel emeklilik sistemi bulunan tüm bankalar için geçerlidir. Kişiler diledikleri zaman başka bankaya geçebilir ya da bireysel emeklilik hakkından tamamen feragat edebilirler.

Bireysel Emeklilik Nedir?

Otomatik BES olarak bilinen zorunlu bireysel emeklilik ne demektir? Ekonomik olarak darlığa girilmesi ve hem çalışma hem de emekli olma koşullarının sertleşmiş olmasıyla beraber, çalışan kişiler için geleceklerini garanti altına almalarının bir yolu da bireysel emeklilik hizmetinden yararlanmaları. Bu sistemle çalışan kişilerin yaptıkları birikimlerin yüzde 25’i devlet katkısı ile desteklenirken, kişiler bu emeklilik sisteminden yararlanarak emeklilik dönemlerinde de ek gelir elde edebiliyorlar.

2017 yılında emeklilik yasasında yapılan yeni düzenleme ile birlikte, 4a ve 4c SGK statüsünde çalışanların bireysel emeklilik sistemine dahil edilmesi de zorunlu kılındı. Uygulanan bu yasaya göre, bireysel emeklilik sistemine girmesi zorunlu kılınan kişilerin maaşların üzerinden yüzde 3 kesinti yapılarak BES sisteminde biriktirilmektedir. Bu birikimin üzerine devlet de yüzde 25 katkı koymaktadır.

Bu sistem, kullanıcılarına avantajlar sunduğu kadar dezavantajlarıyla da beraber gelmektedir. Bu sebeple bireysel emeklilik sisteminin müşterileri, ait oldukları bireysel emeklilik hakkını sonlandırmak isteyebilirler.

Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?

Otomatik BES nasıl iptal edilir? Neredeyse bütün bankalar, müşterilerine bireysel emeklilik hizmeti vermektedir. Bireysel emeklilik sisteminden çıkmak istemek ve bu emeklilik hakkının iptalini talep etmek, bireysel emeklilik müşterisinin hak ihlallerine uğramasına sebep olmamaktadır. Kişilerin her zaman cayma hakları vardır ve bireysel emeklilik planının iptalini isteyen kişilere, iptal talebinin onaylandığı güne kadar sistem içinde birikmiş olan parası da geri ödenir.

Bireysel emeklilik planını iptal etmek isteyen kişilerin, maaşlarını aldıkları bankaya iptal haklarını kullanmak üzere başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvuruda bulunan kişinin başvurusunun ardından geçen 14 gün içinde, kişinin bireysel emeklilik planı iptal edilir ve biriktirdiği para da maaş hesabına yatırılır.

Bireysel emeklilik planını iptal etmenin de pek çok yöntemi bulunmaktadır. Bireysel emeklilik planını iptal etmek isteyen kişiler, ilgili bankaya giderek iptal sözleşmesini imzalayabilir. Bankaya giderek işlem yapacak zamanı olmayan kişiler ise, bankanın ilgili birimleriyle görüşmelerinin ardından, bu iptal sözleşmelerinin kendilerine e-mail üzerinden gönderilmesini ve bu sözleşmeyi imzaladıktan sonra aynı birime imzalı sözleşmenin gönderimini sağlayabilirler.

Kişilerin bireysel emeklilik sözleşmelerini iptal edebilmelerinin bir diğer yolu da her bankanın bireysel emeklilik müşterileri için oluşturmuş olduğu müşteri hizmetleri ya da destek hattı numaralarını aramaktır. Bu numaralar 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet verdiği için, bireysel emeklilik planının iptalini isteyen kişi, hafta sonu tatillerinde ya da mesai saatleri dışında da bu hizmetten yararlanabilmektedirler.

Bireysel Emeklilik Cayma Hakkı Nedir?

Bireysel emeklilik içinde cayma hakkı, bireysel emeklilik müşterilerinin doğal olarak kazandığı haklardandır. Kişi cayma hakkını kullanmayı talep ettiğinde şu aşamalardan geçer:

 • Çalışan kişilerin maaşından yapılan kesintilerin, bireysel emeklilik sistemi içine geçişinin ardından, bu kişilere e-posta, kısa mesaj ya da fiziksel posta gibi yollarla bilgilendirme yapılır.
 • Bu bildirimlerden sonra, cayma hakkını kullanmak ve Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi içerisinden çıkış yapmak isteyen kişiler, bildirimin yapıldığı tarihin ardından gelecek olan iki ay içinde iptal başvurusu yapmalıdırlar.
 • İptal başvurusu yapan çalışanın başvurusu değerlendirilir ve kişinin Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi ile olan tüm bağlantısı kesilir. Bu bağlantının kesilmesinin ardından ise, kişinin bu hesapta biriken tüm parası, kişinin iptal başvurusunda belirttiği diğer hesaba aktarılır.

Ancak bireysel emeklilik sistemi içerisinde, devletin yapmış olduğu katkının hakkediliş oranı, kişinin bireysel emeklilik sisteminde ne kadar süre kaldığıyla orantılı olarak belirlenmektedir. Kişilerin her zaman bireysel emeklilik sisteminden cayma ve bu sistemden çıkma hakları vardır. Ancak bu sistemin içerisinde 3 yıl kalarak yasal süreyi doldurmayan kimseler, birikimlerine yapılan devlet katkısını alamazlar. Bireysel emeklilik haklarından vazgeçen kişilerin, emeklilik sisteminde kaldıkları süreye göre, hakkettikleri devlet katkısı oranları şöyledir:

 • Bireysel emeklilik sisteminde en az 3 yıl kalınırsa, devletin yapmış olduğu katkının %15’ine,
 • Bireysel emeklilik sisteminde en az 6 yıl kalınırsa, devletin yapmış olduğu katkının %35’ine,
 • Bireysel emeklilik sisteminde en az 10 yıl kalınırsa, devletin yapmış olduğu katkının %60’ına,
 • Bireysel emeklilik sisteminden emekli olunursa, bireysel emeklilik planı olan kişi vefat ederse ya da maluliyet durumu görülürse, devletin yapmış olduğu katkının %100’ün hepsine hak kazanılır.

Zorunlu Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Zorunlu bireysel emeklilik iptal formu nedir? Bireysel emeklilik isteminden çıkmak isteyen kişiler, kendilerine verilen iki aylık süreyi aştıktan sonra, bireysel emeklilik haklarından vazgeçmek isterlerse, zorunlu bireysel emeklilik iptali şartları devreye girer. Bireysel emeklilik iptali yapmak isteyen kişi için şu aşamalar takip edilir:

 • Bireyse emeklilik planı olan kişi, bu plandan ayrılmak istediğini, bağlı olduğu bireysel emeklilik şirketine telefon, faks ya da e-mail gibi yollarla iletir.
 • Kişinin bağlı bulunduğu bireysel emeklilik şirketi tarafından, ayrılmak isteyen kişilere 5 iş günü içerisinde ayrılma bilgi formu, ayrılma talep formunu (Bes İptal Formu) ve hesap özetin gönderilir.
 • Emeklilik planı sahibi olan kişi, kendisine gönderilen bu formları imzalayıp hesap özetinin doğruluğundan emin olduktan sonra, imzalı belgeleri bağlı olduğu bireysel emeklilik şirketine yine faks ya da posta yollarıyla iletebilir.
 • Bireysel emeklilik sahibi olan kişinin ayrılma bes iptal formu bağlı olduğu şirkete ulaştıktan sonra, kişinin hesabında biriken para ve varsa hakkedilmiş devlet ödeneği, 20 iş günü içerisinde kişinin belirttiği hesap numarasına aktarılır.

Bireysel Emeklilik Hizmeti Olan Banka ve Özel Şirketlerin İletişim Bilgileri:

Bireysel emeklilik işlemi, genellikle bankalar üzerinden yapılabilmektedir. Her bankanın kendi maaş müşterilerine uygun bireysel emeklilik planı da bulunmaktadır. Kişilerin kendi maaş hesaplarının olduğu bankalardan bireysel emeklilik planı yapmaları ise, ayrılma durumları söz konusu olduğunda işlemlerin daha hızlı ve pratik bir şekilde halledilebilmesini sağlayacaktır. Bireysel emeklilik hizmeti veren bankaların bireysel emeklilik iptali için iletişim bilgileri ise şöyledir:

 • Akbank Avivasa BES İptali: 444 25 25 – Web Sitesi
 • ING Bank BES İptali: 444 1 666
 • Ziraat Bankası BES İptali: 0850 222 97 00
 • Garanti Bankası BES İptali: 444 0 336 – Web Sitesi
 • Yapı Kredi BES İptali: 0850 222 0 444
 • Denizbank BES İptali: 0850 222 0 800
 • TEB BES İptali: 0850 200 0 666
 • HalkBank BES İptali: 0850 222 0 400
 • Vakıfbank BES İptali: 444 92 37
 • Türkiye Finans BES İptali: 0850 222 22 44
 • QNB Finansbank BES İptali: 0850 222 0 900
 • İş Bankası (Anadolu Hayat Emeklilik) BES İptali: 0850 724 55 00 – Web Sitesi
 • HSBC BES İptali: 0850 211 0 111
 • Allianz BES İptali: 0850 399 99 99 – Web Sitesi
 • AvivaSA BES İptali: 444 11 11
 • Groupama BES İptali: 0 212 367 67 67
 • NN Hayat BES İptali: 0850 210 66 94

Tüm bankalar için zorunlu otomatik bireysel emeklilik sisteminden çıkabilmeniz için gerekli iletişim telefon numaraları yukarıda listelenmiştir.

Bu içeriğimizde zorunlu bireysel emeklilik cayma ve iptal işlemleri konusundan bahsettik. Aşağıda ki bölümden aklınız olan soruların yanıtını bulabilirsiniz ve yorum kısmında merak ettiklerinize bize sorabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S)

Bireysel Emeklilik Sisteminden Kaç Yılda Çıkılır?

Bireysel emeklilik sisteminden kaç yılda çıkacağınıza bağlı olarak devletten alacağınız katkı payı belirlenir. 6 yıl bes sisteminde kalırsanız %35, 10 yıl bes sisteminde kalırsanız %60 katkı payını alabilirsiniz.

Katılım Emeklilikten Nasıl Çıkılır?

Emekliler için bes sistemi olan katılım emeklilikten çıkmak için Katılım Emeklilik Bes İptali: 0850 226 0 123 numarasını aramalısınız.

Bes Hesabına Nasıl Bakılır?

Bes hesabına yani devlet katkı payına bakmak isteyenler E-Devlet “Bireysel Emeklilik Sistemi Devlet Katkısı Kullanım ve Limit Bilgileri Sorgulama” servisinden bes hesabına bakabilir.

10 Yıl Sonra Ne Kadar Maaş Alırım?

Bes sisteminde 10 yıl kaldıktan sonra emekli olursanız yatırılan prim 100 lira örneğinden 10 yıl sonra 152 lira maaş alabilirsiniz.

Bes Parası Ne Zaman Yatar?

Bes sisteminden ayrıldıktan sonra birikim ve devlet katkılarınız 20 iş günü içerisinde bes sisteminde olan kişinin belirttiği hesaba yatırılır.

Bireysel Emeklilik Sisteminden Çıkan Tekrar Girebilir Mi?

Bes’ten ayrılanlar her 2 yılda bir otomatik olarak sistemi tekrar dahil edilir.

Bireysel Emeklilik Ömür Boyu Maaş Var Mı?

Bireysel emeklilikte ömür boyu maaş vardır. Bu maaşı alabilmek için bes sisteminde 10 yıl kalmış olmanız ve 56 yaşını doldurmuş olmanız gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir