EFT İptal Etme Nasıl Yapılır? Tüm Bankalar İçin Rehber 2022

EFT iptal etme nasıl yapılır? EFT iptal etme süresi içinde çalıştığınız bankanın iletişim kanallarını kullanarak söz konusu işlemin iptaline ilişkin yardım talep edebilirsiniz. EFT işlemi, farklı iki banka hesabı arasında yapılan para gönderme işlemlerini kapsamaktadır. Mesai saatleri içinde yapılan bu işlemler ileri tarihli olarak da gerçekleştirilebilir. Yanlış hesaba yapılacak EFT işlemlerinin iptal edilmesi için bazı işlemlerin yapılması mümkündür. EFT iptal etme işlemlerinde bankalara göre farklı işlemlerin yapılması istenebilir. 

Yanlış EFT nasıl iptal edilir, ileri tarihli EFT talimatı iptali ve yanlış para gönderiminde hızlı bir şekilde yapabileceğiniz adımlar bulunuyor. Gönderilen EFT iptal etmek için doğru adımlarla ilerlerseniz, para gönderme işlem iptalini anında yapabilirsiniz. EFT talimatı, giden EFT veya ileri tarihli işlemleride aynı yöntemlerle iptal edebilirsiniz. Tüm bankalar için EFT iptali için uygulamalı adımları bu sayfada bulabilirsiniz.

EFT İptal Edilir Mi? 

Yanlış hesaba gönderilen veya ileri tarihli EFT iptal edilir mi? EFT iptali mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken temel unsur yapılan EFT işleminin ilgili hesaba yansımamış olmasıdır. EFT sadece mesai saatleri içinde yapılan bir işlem olması nedeniyle örneğin hafta sonu verdiğiniz bir EFT talimatı için, karşı hesaba para hafta sonu geçmeyeceği için iptal işlemi daha kolay olacaktır.

Giden EFT iptal ederken iptal işlemleri sırasında bazı karmaşık durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle çalıştığınız banka ile iletişime geçerek işlem yapılması önerilmektedir. FAST para transferi işlemleride aynı şekilde çalışır. Müşterisi olduğunuz bankaya göre hangi adımları uygulayabileceğinizi içeriğimizin devamında paylaştık.

EFT Nasıl İptal Edilir?

Dolandırıldım EFT iptali nasıl yapabilirim sorusu son yıllarda birçok banka müşterisi tarafından merak edilmektedir. İptal işlemleri için ilgili bankanın genel iptal prosedürlerine göre işlem gerçekleştirmek gereklidir. Havale, FAST, EFT iptali nasıl yapılır tüm bankalar için detaylı rehberi içeriğimizde bulabilirsiniz.

Yanlış EFT nasıl iptal edilir? Ancak EFT işlemi doğrudan karşı hesaba aktarılmışsa iptal işlemi zor olacağı için temel nokta karşı hesaba paranın henüz ulaşmamış olmasıdır. EFT işlemi eğer karşı hesaba gerçekleşmişse ilgili birimler ile iletişime geçilerek hesaba bloke koydurulması da sağlanabilir. Bu işlem giden EFT için daha zor olacaktır. 

EFT iptali için başvurabileceğiniz kanallar ise şöyledir:

  • Banka Şubeleri,
  • Müşteri Hizmetleri,
  • İnternet Bankacılığı,
  • Mobil Bankacılık. 

EFT iptal etmek için yukarıda listelediğimiz adımları detaylarıyla aşağıda bulabilirsiniz. Elektronik Fon Transferi (EFT) işlemlerinde iptal taleplerinin doğru kanallar üzerinden en kısa süre içinde iletilmesi gerekecektir.

Mesai saatleri dışında EFT iptalini dijital kanallardan yapabilirsiniz. Yanlış hesaba yapılan veya dolandırıcılık gibi nedenlere bağlı olarak yapılan EFT işlemlerinin iptali için ‘’haksız kazanç’’ davalarının açılarak hukuki sürecin de başlatılması mümkündür.

Ziraat Bankası EFT İptal Etme Nasıl Yapılır?

EFT iptal etme Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini arayarak gerçekleştirilebilir. Ziraat Mobil üzerinden ayrıca yanlış ödenen fatura ve vergiyi veya hatalı gönderilmiş havale ya da EFT’yi iptal etmek için işlem yapılamamaktadır. Bu tür ödemeler gerçek zamanlı işlemler olmasından dolayı EFT’nin gerçekleştirileceği mesai saatleri içinde işlem yapılması gerekecektir.

Ziraat Mobil’den veya diğer kanallardan gerçekleştirilecek EFT işlemleri için Ziraat Bankası’nın müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeniz gerekecektir. İptali mümkün olmayan çevrimiçi işlemler arasında olması nedeniyle 444 00 00 numarasını arayarak müşteri hizmetleri üzerinden veya doğrudan banka şubelerine giderek ilgili birimlere taleplerinizi ileterek işlem yapabilirsiniz. 

Vakıfbank EFT İptal Etme Nasıl Yapılır?

Vakıfbank EFT iptal etme işlemleri için dijital kanallar kullanılamamaktadır. Anlık olarak gerçekleşen işlemlerin iptali için Vakıfbank iletişim numarası olan 0850 222 0 724 müşteri hizmetlerini arayarak işlemin iptaline ilişkin detaylı bilgi alınması mümkündür. Yaptığınız EFT henüz karşı hesaba geçmemiş ise iptal işlemlerinin yapılmasında şansınız yüksek olacaktır. Banka şubelerinden işlem yapılabilmektedir 

Halkbank EFT İptal Etme Nasıl Yapılır?

Halkbank mobil EFT iptal etme işlemleri için ilgili müşteri hizmetleri telefon numaraları üzerinden iletişime geçmeniz mümkündür. Diğer anlık bankacılık işlemlerinde olduğu gibi EFT iptalinde de Halkbank’ın 0850 222 04 00 numaralı müşteri iletişim merkezinin aranması mümkündür.

Günümüzde dijital kanallar üzerinden hızlı bir şekilde gerçekleştirilen EFT işlemleri için iptal süreci doğrudan hesap sahibinin kendisi tarafından yapılmalıdır. Halkbank EFT iptal işlemleri için doğrudan banka ile iletişime geçebileceğiniz yöntemleri kullanmanız gerekecektir. 

İş Bankası EFT İptal Etme Nasıl Yapılır?

EFT talimatı iptal etme İşCep üzerinden mümkün değildir. EFT işlemlerini gerçekleştirdikten kısa bir süre sonra yanlış olduğunu fark eden banka müşterilerinin iptal işlemleri için şu adımları izlemesi gerekmektedir.

İş Bankası EFT iptal etme adımları şöyledir;

  • 0 850 724 0 724 Müşteri Hizmetleri aranır,
  • İlgili bankacılık menüsüne girilir veya müşteri temsilcisine bağlanılır,
  • EFT iptal talebi oluşturulur. 

EFT işlemlerinde yanlışlık olduğunu düşünen kullanıcıların iptal işlemler için taleplerini ilgili birimlere iletmeleri gerekecektir. EFT iptal etme işlemleri bankalara göre farklılık gösterebilir. 

Garanti BBVA EFT İptal Etme Nasıl Yapılır?

Garanti internet bankacılığı EFT iptali işlemleri için en hızlı ve kesin yöntem 444 0 333 numaralı müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek iptal sürecinin başlatılmasını sağlayabilirsiniz. Her ne kadar dijital bankacılık hizmetleri gelişmiş olsa da EFT doğrudan ilgili çalışma saatleri içinde gerçekleştirilen anlık işlemler olduğu için dijital kanallar kullanılarak iptal edilmemektedir.

Bankanız ile doğrudan iletişime geçerek iptal sürecini başlatmanız mümkündür. İptal işlemleri yapılana kadar karşı hesaba gönderdiğiniz para geçmişse yasal sürecin başlatılması gerekebilir. Bu yönüyle hesabınızdan gerçekleştirdiğiniz tüm anlık ödemelerin iptali için belirli prosedürlerin uygulanması gerekecektir. 

Yapı Kredi Bankası EFT İptal Etme Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi EFT iptal etme mobil ya da internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirilmemektedir. 444 0 444 numaraları müşteri hizmetleri telefon numarasını arayarak müşterilerin yanlışlık olduğunu düşündüğü EFT işlemlerinin iptali için başvurularını ilgili birimlere iletmeleri mümkündür. Dijital bankacılık kanalları gelişmiş olsa da anlık gerçekleştirecekleri ödemelerin iptali için tüm banka müşterilerinin doğrudan iletişim kanallarını kullanmaları gerekecektir.

Yapı Kredi Bankası ile hızlı iletişim kurabileceğiniz kanalları tercih ederek güvenle işlem yapılabilmektedir. EFT veya havale işlemlerinin yanlış kişilerin hesabına yapıldığını düşünenlerin mutlaka söz konusu iletişim kanallarını kullanarak hızlı işlem gerçekleştirmeleri tavsiye edilir.  

TEB EFT İptal Etme Nasıl Yapılır?

Cepteteb ileri tarihli EFT iptali için talimat ve onay işlemleri kadar kolay işlem yapılamamaktadır. Bunun temel nedeni ise bu yöntemlerin anlık olarak gerçekleştiriliyor olmasıdır. EFT, farklı iki banka arasında gerçekleştirilen para gönderme işlemidir. Sadece mesai saatleri içinde ve hafta içi gerçekleştirilecek bu işlem için eğer çalışma saatleri dışında veya ileri tarihli olarak işlem yapılmışsa iptal için şanınız yüksektir.

TEB’in ilgili kanalları üzerinden gerçekleştirdiğiniz ileri tarihli EFT işlemlerinin de iptali için 0850 200 0666 numaralı çağrı merkezi üzerinden işlem gerçekleştirilmesi gerekecektir. Doğrudan banka şubelerine giderek de işlem yapılabilmektedir.  

Akbank EFT İptal Etme Nasıl Yapılır?

Akbank EFT iptali nereden yapılır? Akbank EFT saatleri içinde yapılan para gönderme işlemlerinin iptal edilmesi için farklı kanallar üzerinden hizmet sunmaktadır. Bu kanalları kullanarak yanlış hesaba yapıldığını düşündüğünüz EFT’nin iptal edilmesini sağlayabilirsiniz. EFT iptal talebi oluşturmak için 444 2 525 numaralı müşteri hizmetlerinin aranması mümkündür. 

Denizbank EFT İptal Etme Nasıl Yapılır?

Denizbank yanlış havale veya EFT işlemleri için müşterilerin bankanın iletişim kanallarını kullanması gerekecektir. Para gönderme veya diğer ödeme işlemlerinin iptalini sağlamak için haklı nedene bağlı olarak talep oluşturulması mümkündür. 0850 222 0800 numaraları iletişim merkezi üzerinden EFT işlemlerinin iptali için başvuruların iletilmesi mümkündür.  

QNB Finansbank EFT İptal Etme Nasıl Yapılır?

Finansbank mobil EFT iptali mümkün olmadığı için QNB Finansbank şubeleri ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Öte yandan 0850 222 0900 müşteri hizmetleri telefon numarasını arayarak da işlem gerçekleştirilmesi mümkündür. Hatalı EFT işlemlerinin iptali için düzeltme işlemleri doğrudan banka ile görüşme sağlanarak yapılabilir. EFT iptal etme işlemlerinde en kısa sürede banka ile iletişime geçmek önemlidir. 

Giden EFT sorgulamayı EFT sorgu no ile yapma yöntemini şu içeriğimizde bulabilirsiniz. Para transferi ile ilgili merak ettiğiniz diğer soruların cevabını burada bulabilirsiniz.

Fast İptal Etme Nasıl Yapılır?

FAST iptal edilir mi? Kolay Adresleme kullanılarak yapılan ödemelerde alıcı ad-soyad ve hesap numarası girilmeyeceğinden hesap bilgilerine ilişkin yanlışlıkların oldukça az olması beklenmektedir. Ancak yine de yanlış bir transfer gerçekleştirdiğinizde hesabınızın bulunduğu finansal kuruluş ile iletişime geçerek gerçekleştirmiş olduğunuz transferin iadesini talep edebilirsiniz.

Fast anlık ödeme iptali dışında doğru hesaba gönderim yapmanızı sağlayan kolay adres, Banka hesap bilgileriniz ile eşleştirdiğiniz telefon numarası, e-posta adresi gibi kolay hatırlanabilen ögelerdir. Kendi finansal kuruluşunuzun online kanalları aracılığıyla Kolay Adresleme’yi kullanarak hesap numaranız ile kolay adresinizi eşleşleştirebilirsiniz.

YouTube video
FAST İptal Etme Nasıl Yapılır?

Bu içeriğimizde tüm bankalar için yanlış hesaba gönderilen Havale, FAST, EFT iptali nasıl yapılır sizin için derledik. Elektronik fon transferi hakkında daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Özge Biricik

Merhabalar, Ben Özge Biricik. Bu websitesinde editör olarak yararlı olacağını düşündüğüm finans, ekonomi ve paraya dair tüm alanlarla ilgili olarak uzmanlık alanlarımla ilgili bilgi ve derlemelerimi sizlerle paylaşacağım. Ayrıca para kazanma, para tasarrufu, taksitle alışveriş imkanları ve alışveriş deneyimlerimi yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir