Garanti Bankası EFT İptali Nasıl Yapılır? EFT İptal Sorgulama

Garanti Bankası EFT iptali nasıl yapılır, iptal edilen EFT sorgulaması nereden yapılır? Günümüzde bankacılık hizmetlerinde sürekli olarak hayat kolaylaştıran yeni uygulamalar sunulmaya devam ediliyor. EFT işlemlerini bankada sıra beklemeye gerek kalmadan banka mobil uygulamasından tek tuşla yapabiliyoruz.

Birçok banka müşterisi havale-EFT para transferlerini artık mobil uygulama veya internet şubeleri üzerinden gerçekleştiriyor. Hızlı ve acil para gönderimlerinde zaman zaman yanlış hesaba gönderim veya yanlış tutar gönderimi yapabiliyor. Bu durumla karşılaşıldığında EFT emri iptali yapmak mümkündür.

Garanti Bankası EFT Nasıl Yapılır?

EFT iptalinden önce EFT işlemini doğru bir şekilde yapmanız önemlidir. Garanti Bankası aracılığıyla EFT yapacak olan müşteriler para gönderimini hesap numaraları ve IBAN numarası sayesinde rahatlıkla yapabiliyor. Para transferi yapmak istediğiniz kişinin hesap numarasını veya IBAN numarasını yazmanız halinde işlem hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Para gönderimi işlemini yaparken genel olarak IBAN numarası üzerinden işlem yapılması tavsiye edilir. Zira IBAN numarası girildiğinde alıcının diğer bilgileri aranmaya gerek kalmadan banka şubesi, şube numarası gibi çeşitli bilgileri aramaya gerek yoktur.

Eğer hesap numarası üzerinden para gönderimi yapılacaksa bu durumda bu bilgilerinde tamamının bilinmesi gerekir. Bankacılık hizmetlerinde EFT hariç diğer işlemlerde zaman kısıtlaması yoktur. Ancak Garanti Bankası ve diğer bankalarda EFT işlemini gerçekleştirmek için mesai saatlerini dikkate almak gerekir. Garanti Bankası aracılığıyla EFT yapmak için 09:00 ile 17:15 saatleri arasında para transferi işlemi yapılmalıdır. Bu saatlerin haricinde ve hafta sonu yapılacak olan EFT işlemleri hafta içinde mesai saatlerinde gerçekleştirilir. Bu bakımdan mesai saatlerini dikkate alarak para gönderimi yapılması acil para transferlerinde bakılması gereken durumlardan biridir.

Garanti Bankası EFT İptali Nasıl Yapılır?

Garanti Bankası EFT nasıl iptal edilir? Yanlış hesaba gönderilen EFT talimat iptali yapmak özellikle banka müşterileri tarafından sıklıkla dile getirilen konulardan biri olmaktadır. Zira elektronik ortamda zamanla EFT işlemlerinde yanlışlıklar yapılabiliyor. Para transferi bazen bir anlık dalgınlıkla farklı kişilerin hesabına gönderilebiliyor. EFT işlemi yaptıktan sonra iptal etmek için dikkat edilmesi gereken çeşitli noktalar bulunur. Garanti bankası bu işlemi iptal etmeye yönelik birden fazla yöntem sunuyor;

  • Müşteri Hizmetleri (444 0 333)
  • İnternet Bankacılığı
  • Mobil Bankacılık Uygulaması

Müşteri Hizmetleri Üzerinden EFT İptali: Telefon bankacılığı üzerinden EFT iptali için 444 0 333 Garanti Müşteri Hizmetlerini aramak yeterlidir. Müşteri hizmetleri iptal işlemi için gerekli bilgileri alarak onay vermeniz halinde iptal işlemini gerçekleştirir.

Mobil Uygulama ve İnternet Sitesi Üzerinden EFT İptali: Garanti Bankasından EFT iptali yapmak için tercih edilebilecek diğer yollardan biri de mobil uygulamadır. Bunun için mobil uygulamaya banka giriş bilgileri ile giriş yaptıktan sonra EFT kısmına girerek EFT iptal işlemi kısmına ulaşılmalıdır. Aynı zamanda Garanti Bankası online internet şubesi üzerinden de EFT bölümü üzerinden iptal işlemi gerçekleştirilebilir. Garanti Bankası EFT iptali yapmak için bu yöntemler daha hızlı olup, yalnızca saniyeler içinde yapılan işlem iptal edilir.

Garanti Bankası EFT İptal Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Yanlış hesaba gönderilen para transferi iptal etme işlemlerini yaptıktan sonra EFT iptalini sorgulayıp emin olabilirsiniz. Sorgulama yapmak için işlem yaptığınız mobil uygulama veya internet şubesi üzerinde para transferleri durumunu kontrol ederek veya talimatlar bölümünden EFT iptal durumunu görüntüleyebilirsiniz. Eğer EFT talimatınız alıcıya iletildiyse iptal etmek pek mümkün olmayabilir. Bunun nedeni alıcı ismi ile IBAN numarası eşleşmediğinde EFT otomatik iptal oluyor. En kesin bilgiyi müşteri temsilcisi ile görüşerek alabilirsiniz.

Bu içeriğimizde Garanti Bankası EFT talimat iptali nasıl yapılır, EFT iptal sorgulama işlemlerini sizler için yazdık. Garanti BBVA Havale-EFT ve para transferi hakkında tüm sorularınızı bize yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.