Gelen Kredi Kartını Kullanmazsam İptal Olur Mu? Aidatı Var Mı?

Gelen kredi kartını kullanmazsam iptal olur mu, şifresi alınmamış kredi kartı iptali nasıl yapılır? Yeni gelen kredi kartını kullanıma açabilmek için kart şifresi almanız gerekiyor. Kart şifresi aldıktan sonra kredi kartınızı tüm alışverişlerinizde taksit kampanyalarıyla birlikte kullanabiliyorsunuz. Ancak kredi kartını kullanmayacaksanız veya gelen kartın şifresi almayıp atıl halde bekletiyorsanız kredi kartı aidatı ödemeniz gerekebilir. Gelen kredi kartını kullanmazsam ne olur, kendiliğinden iptal olur mu, kullanılmayan kredi kartı aidatı olur mu, hiç kullanılmayan kredi kartı ne zaman iptal olur sorularınızın tüm cevaplarını bulabilirsiniz.

Kurye ile gelen kredi kartı almazsak ne olur veya aldıktan sonra kullanmazsam ne olur sorusu soruluyor. Kredi kartı başvurusu yaptıktan sonra gelen kredi kartının mobil bankacılık uygulamasından internet alışverişine açtığınızda e-ticaret sitelerinden de ürün satın alabiliyorsunuz. Kredi kartı iptalini ilgili bankaya başvurarak kolayca yapabilirsiniz. Eğer başvurusunu yaptığınız kredi kartının teslimi size sağlanmış olduğu halde iptal etmek ve kullanmamak istiyorsanız veya başvuru yapmadan kendiliğinden gelen kredi kartı ile ilgili neler yapabileceğinizi bu sayfada bulabilirsiniz.

Gelen Kredi Kartını Kullanmazsam İptal Olur Mu?

Kullanılmayan kredi kartı iptal olur mu, kredi kartını kullanmazsam ne olur? Kredi kartı başvurunuz onaylanmış ve kartınız size teslim edildiği halde kullanmadığınız durumlarda çoğunlukla kart kapatılmaz ancak aktif olmadığı ve şifresi alınmadığı için bir işlem yapılamaz. Kullanılmayan kredi kartı kendi kendine kapanması mümkün değildir. Kredi kartını kullanmıyorsanız mutlaka kart iptali yapmalısınız.

Hiç kullanılmayan kredi kartı ne zaman iptal olur? Kullanılmadığı halde kredi kartı aidatı ödemeniz istenebilir. Bu nedenle kullanılmayan kredi kartı ne yapılmalı sorusu için fikir edindiniz. Eğer kartı kullanmak istiyorsanız hangi bankanın kartı ise mobil uygulamasını yükleyerek kredi kartı şifresini alıp aktif edebilirsiniz. Peki yeni gelen kredi kartı iptali için ne yapabilirim? konusunun cevabını yazının devamında yazacağız.

Şifresi Alınmamış Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?

Hiç kullanılmayan kredi kartı nasıl iptal edilir? Kredi kartı aldım ama hiç kullanmadım diyenler şifresi alınmamış kartı nasıl iptal edeceğini merak ediyor. Öncelikle iptal için başvuru yapıldığında banka iptal gerekçesini öğrenmek isteyebilir ve sizi ikna etmek için kampanyalar sunabilir. Kredi kartını kapatmakta ısrarcı iseniz kredi kartınızın borç durumunu öğrenip eğer varsa ödeyip yoksa iptal etmek istediğinizi söylemeniz yeterlidir. Şifresi alınmamış kredi kartı iptali yani hiç kullanılmayan kredi kartını iptal etme yollarını aşağıda bulabilirsiniz.

Şifresi alınmamış kredi kartını iptal etmenin birkaç yolu vardır;

  • Telefon Bankacılığı (Müşteri Hizmetleri)
  • Banka Şubesi
  • İnternet Şubesi
  • Mobil Bankacılık Uygulaması

Hiç kullanılmayan kredi kartı nasıl iptal edilir sorusunu yukarıda listelediğimiz yöntemlerle çözebilirsiniz. Kart iptalinde en çok başvurulan yöntem telefon bankacılığıdır. Banka şubesine gitmeden kredi kartınızı iptal etmek istediğinizi müşteri temsilcisine belirtmeniz dahilinde gerekli yönlendirmeler sağlanıyor. Diğer yöntem olarak banka şubesine bizzat başvurarak dilekçe ile kart iptali sağlanabilir. Kullanılmayan banka kartı ne zaman iptal olur, banka hesabı kullanılmadığında ne olur buradan öğrenebilirsiniz.

Bazı bankalar ise hiç kullanılmayan kredi kartını iptal etmeniz için internet şube ve mobil uygulaması aracılığıyla talep alıyor. İptal için önemli şartlardan biri iptal etmek istediğiniz kartın herhangi bir borcu olmamasıdır. Kredi kartı borcum var ödedikten sonra ne zaman açılır merak ediyorsanız ilgili içeriğimize bakabilirsiniz. Ayrıca masrafsız bankacılık sistemi ile çalışan Havale, EFT para transferlerinde işlem ücreti almayan ve kredi kartı aidatı olmayan bankalara şuradan göz atabilirsiniz. Ücretsiz kredi kartları kampanyaları ve avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Kredi Kartını Teslim Almazsam Aidat Öder Miyim?

Kullanılmayan kredi kartı aidatı olur mu? Teslim alınmamış kredi kartının borcu çıkar mı sorusu merak ediliyor. Öncelikle kart sözleşmesini imzaladıysanız kartınızı kuryeden teslim almasanız da kart aidat ücreti ödeyebilirsiniz. Birçok banka teslim alınmamış kartın ücreti almıyor olsa da bazı bankalarda alındığı biliniyor. Bu tamamen kredi kartı başvurusu yaptığınız banka ile ilgilidir. Ancak eğer kullanmadığınız pasif kredi kartı ile ilgili yıllık üyelik ücreti veya aidat ücreti yansıtıldıysa bu konu hakkında yapabileceğiniz başvurular bulunuyor.

Kurye ile gelen teslim almadığınız kartı iptal ettirdikten sonra ilgili bankaya başvurarak iade talebi oluşturabilirsiniz. Bankanın kabul etmemesi durumunda Tüketici Hakem Heyetlerine başvurabilirsiniz. Kullanılmayan kredi kartı yıllık ücreti yani kredi kartı aidatı için daha detaylı video anlatımını aşağıdan izleyebilirsiniz. Kullanılmayan kredi kartı bilgilerine resmi BDDK websitesinden ulaşabilirsiniz.

YouTube video
Kullanılmamış Kredi Kartı İçin Aidat Ödenir Mi?

Başvuru Yapmadan Gelen Kredi Kartını Ne Yapmalıyım?

Kendiliğinden gelen kredi kartı nasıl iptal edilir? İstemeden gelen kredi kartı pasif kalır mı soruları soruluyor. Ülkemizde bazı banka müşterileri bankaların kendi kendine kredi kartı veriyor olduğunu paylaşıyor. Bankaya başvuruda bulunmadığı halde kredi kartı gelen kullanıcıların yasal haklarını kullanması gerekiyor. Bankayla derhal iletişime geçip kartın iptal edilmesini isteyebilir.

Banka kendi kendine kredi kartı gönderiyor mu? Geçtiğimiz yıllarda kredi kartı talep etmediği halde gönderildiği ve mağdurun haberi olmadan bu kartın farklı bir kişi tarafından teslim alınıp kullanılmasıyla mağdur olmuş bir vatandaşın yargıtaya başvurmasıyla verilen karar şu şekildedir;

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, emsal nitelikte bir karara imza attı. Kararda; 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’nun 8. maddesinde kart çıkaran kuruluşların yükümlülükleri düzenlendiği hatırlatıldı. Bankaların; kart çıkaran kuruluşların, talepte bulunmayan veya sözleşme imzalamayan kişiler adına hiçbir şekil ve surette kart veremeyecekleri, banka kartı ve kredi kartlarının asıl kart sahiplerine teslim edilmesini sağlayacak önlemleri almakla yükümlü oldukları belirtildi.

“BANKA BASİRETLİ DAVRANMAMIŞTIR”

Bu yazımızda sizlere gelen kredi kartını kullanmazsam ne olur, hiç kullanılmayan pasif kredi kartından aidat alınır mı ve şifresi alınmamış kredi kartı iptali nasıl yapılır hiç kullanılmadığında kendi kendine kapatılır ve iptal olur mu sorularını cevaplamaya çalıştık. Tüm bankalar için kredi kartı iptali hakkında tüm sorularınızı aşağıdan yorum yaparak sorabilirsiniz.

Özge Biricik

Merhabalar, Ben Özge Biricik. Bu websitesinde editör olarak yararlı olacağını düşündüğüm finans, ekonomi ve paraya dair tüm alanlarla ilgili olarak uzmanlık alanlarımla ilgili bilgi ve derlemelerimi sizlerle paylaşacağım. Ayrıca para kazanma, para tasarrufu, taksitle alışveriş imkanları ve alışveriş deneyimlerimi yazıyorum.

Bir Yorum Yapılmış, Sende Yap!

  1. merhaba , bir bankadan kredi kartı talebim olmuştu, kredi kartımı teslim aldım fakat pandemi sebebiyle ekonomik durumum bozulduğundan kartı aktif hale getirmekten kaçındım. bddk nın ilgili maddesinde 180 gün boyunca kullanılmayan kredi kartlarından aidat alınmaz ibaresi mevcut. sorum şu olacak, 180 gün sonunda kartımı nasıl iptal edebilirim. Sorum kartı kullanmazsam ve kullanmadan iade etsem aidat öder miyim ve gelen kartı kullanmazsan kendiliğinden iptal olur mu? teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir