Gelen Kredi Kartını Kullanmazsam İptal Olur Mu?

Gelen kredi kartını kullanmazsam iptal olur mu, şifresi alınmamış kredi kartı iptali nasıl yapılır? Yeni gelen kredi kartını kullanıma açabilmek için kart şifresi almanız gerekiyor. Kart şifresi aldıktan sonra kredi kartınızı tüm alışverişlerinizde taksit kampanyalarıyla birlikte kullanabiliyorsunuz. Ancak kredi kartını kullanmayacaksanız veya gelen kartın şifresi almayıp atıl halde bekletiyorsanız kredi kartı aidatı ödemeniz gerekebilir.

Ayrıca gelen kredi kartının mobil bankacılık uygulamasından internet alışverişine açtığınızda e-ticaret sitelerinden de ürün satın alabilirsiniz. Kredi kartı iptalini ilgili bankaya başvurarak kolayca yapabilirsiniz. Eğer başvurusunu yaptığınız kredi kartının teslimi size sağlanmış olduğu halde iptal etmek ve kullanmamak istiyorsanız neler yapabileceğiniz hakkında bilgi vereceğiz.

Gelen Kredi Kartını Kullanmazsam İptal Olur Mu?

Kullanılmayan kredi kartı iptal olur mu, kredi kartını kullanmazsam ne olur? Kredi kartı başvurunuz onaylanmış ve kartınız size teslim edildiği halde kullanmadığınız durumlarda çoğunlukla kart kapatılmaz ancak aktif olmadığı ve şifresi alınmadığı için bir işlem yapılamaz. Kullanılmayan kredi kartı kendi kendine kapanması mümkün değildir. Kredi kartını kullanmıyorsanız mutlaka kart iptali yapmalısınız. Kullanılmadığı halde kredi kartı aidatı ödemeniz istenebilir. Bu nedenle kullanılmayan kredi kartı ne yapılmalı sorusu için fikir edindiniz. Eğer kartı kullanmak istiyorsanız hangi bankanın kartı ise mobil uygulamasını yükleyerek kredi kartı şifresini alıp aktif edebilirsiniz. Peki yeni gelen kredi kartı iptali için ne yapabilirim? konusunun cevabını yazının devamında yazacağız.

Şifresi Alınmamış Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?

Hiç kullanılmayan kredi kartı nasıl iptal edilir? Kredi kartı aldım ama hiç kullanmadım diyenler şifresi alınmamış kartı nasıl iptal edeceğini merak ediyor. Öncelikle iptal için başvuru yapıldığında banka iptal gerekçesini öğrenmek isteyebilir ve sizi ikna etmek için kampanyalar sunabilir. Kredi kartını kapatmakta ısrarcı iseniz kredi kartınızın borç durumunu öğrenip eğer varsa ödeyip yoksa iptal etmek istediğinizi söylemeniz yeterlidir.

Şifresi alınmamış kredi kartını iptal etmenin birkaç yolu vardır;

  • Telefon Bankacılığı (Müşteri Hizmetleri)
  • Banka Şubesi
  • İnternet Şubesi
  • Mobil Bankacılık Uygulaması

Kart iptalinde en çok başvurulan yöntem telefon bankacılığıdır. Banka şubesine gitmeden kredi kartınızı iptal etmek istediğinizi müşteri temsilcisine belirtmeniz dahilinde gerekli yönlendirmeler sağlanıyor. Diğer yöntem olarak banka şubesine bizzat başvurarak dilekçe ile kart iptali sağlanabilir. Bazı bankalar ise kredi kartı iptal etmeniz için internet şube ve mobil uygulaması aracılığıyla talep alıyor. İptal için önemli şartlardan biri iptal etmek istediğiniz kartın herhangi bir borcu olmamasıdır. Kredi kartı borcum var ödedikten sonra ne zaman açılır merak ediyorsanız ilgili içeriğimize bakabilirsiniz.

Kredi Kartını Teslim Almazsam Aidat Öder Miyim?

Teslim alınmamış kredi kartının borcu çıkar mı sorusu merak ediliyor. Öncelikle kart sözleşmesini imzaladıysanız kartınızı kuryeden teslim almasanız da kart aidat ücreti ödeyebilirsiniz. Birçok banka teslim alınmamış kartın ücreti almıyor olsa da bazı bankalarda alındığı biliniyor. Teslim almadığınız kartı iptal ettirdikten sonra ilgili bankaya başvurarak iade talebi oluşturabilirsiniz. Bankanın kabul etmemesi durumunda Tüketici Hakem Heyetlerine başvurabilirsiniz.

YouTube video
Kullanılmamış Kredi Kartı İçin Aidat Ödenir Mi?

Bu yazımızda sizlere gelen kredi kartını kullanmazsam ne olur, şifresi alınmamış kredi kartı iptali nasıl yapılır hiç kullanılmadığında kendi kendine kapatılır mı soruları hakkında yazdık. Kredi kartı iptali hakkında tüm sorularınızı aşağıdan yorum yaparak sorabilirsiniz.

Bir Yorum Yapılmış, Sende Yap!

  1. merhaba , bir bankadan kredi kartı talebim olmuştu, kredi kartımı teslim aldım fakat pandemi sebebiyle ekonomik durumum bozulduğundan kartı aktif hale getirmekten kaçındım. bddk nın ilgili maddesinde 180 gün boyunca kullanılmayan kredi kartlarından aidat alınmaz ibaresi mevcut. sorum şu olacak, 180 gün sonunda kartımı nasıl iptal edebilirim. Sorum kartı kullanmazsam ve kullanmadan iade etsem aidat öder miyim ve gelen kartı kullanmazsan kendiliğinden iptal olur mu? teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.