Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar Hangileri? (Güncel)

Vadesiz hesap işletim ücreti almayan bankalar hangileri? Dolar, Euro döviz hesabı işletim ücreti almayan bankalar listesini paylaşacağız. İş Bankası, Ziraat Bankası, Garanti Bankası gibi birçok banka müşterisi hesap işletim ücreti olmadan nakitini bankada tutmak, para transferi (havale&eft) yapmak istiyor. Para gönderimi, fatura ödeme veya vadesiz hesapta mevduat tutan kişiler düşük hesap işletim ücretleri bile istense ödemek istemiyor. Özellikle birden çok ödeme veya para transferini farklı bankalarda yapan kişiler için hesap aidat ücreti alınıyor.

Banka kartı hesap işletim ücreti almayan bankaları sizinle paylaşacağız. Hesap işletim ücreti almayan bankalara kolayca başvurabilirsiniz. TL hesabınız veya döviz mevduat hesabından işletim ücreti almayan bankaları listeleyeceğiz. Kredi kartlarında olduğu gibi vadesiz hesaplarda da işletim ücreti alınıyor. Hesap işletim ücreti olmadan hangi bankada hesap açılır ve kullanılır sizler için araştırdık. Hesap işletim ücreti kesilmemesi için yapılması gerekenler nelerdir ve işletim ücreti olmadan kullanabileceğiniz banka hesapları hangileridir sorularınızı yanıtlayacağız.

Hesap İşletim Ücreti Ödememek İçin Ne Yapılır?

Hesap işletim ücreti kesilmemesi için ne yapmak gerekir? Her sene belirli periyotlarda vadesiz banka hesaplarımızdan para çekildiğini görebiliyoruz. 3 ay, 6 ay veya bazı bankalarda her sene sonu 80-250 TL aralığında bir işletim ücreti çekilebiliyor. Birçok müşteri bu ödemeyi yaptığından habersiz, her ay ekstre takibi yapmayan veya gözden kaçıran birçok banka müşterisi var. Öncelikle hesabınızdan işletim ücreti alınıp alınmadığını düzenli bir şekilde kontrol etmelisiniz.

Hesap işletim ücreti ödememek için ya özel bankacılık ürünlerinde hesabınız olması ya da işletim ücreti olmayan bankalara başvurmanız gerekmektedir. Maaş hesabı veya otomatik ödeme talimatı verilen hesaplardan işletim ücreti çoğunlukla alınmaz. Hesap işletim ücreti almayan bankaların kampanyalarını takip etmeniz yeterlidir.

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar Hangileri?

Vadesiz hesap işletim ücreti almayan bankalar var mı? Finansman modeliyle çalışan kar payı dağıtan bazı bankalarda olmak üzere son zamanlarda özel birçok bankada hesap işletim ücreti almadığı kampanyalar düzenliyor. Bazı bankalarda hesap işletim ücreti ödenmeyen hesap türleri farklı bir ürün adıyla hizmet veriyor. Hesap işletim ücreti olmayan bankalar şunlardır;

  • Enpara.com (Dijital Bankacılık)
  • CEPTETEB (Türk Ekonomi Bankası)
  • Türkiye Finans Katılım Bankası Hesapları
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası
  • Albaraka Türk Katılım Bankası

Hangi bankalar hesap işletim ücreti almıyor? Yukarıda listelediğimiz hesap işletim ücreti olmayan bankaların ürünlerinde hesap işletim ücreti alınmaz ve birçok taksit, faiz kampanyası sunulur. Ayrıca öğrenciden hesap işletim ücreti almayan bankalar da bulunuyor. Bankalara başvururken öğrenci olduğunuzu belirtirseniz kampanyalı banka kartı veya kredi kartı ürünlerini size özel olarak sunabilir. Öğrenciden hesap işletim ücreti almayan bankaların özel kartlarına anında başvuru yapabilirsiniz.

Döviz Hesabı Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar Listesi

Döviz hesabından işletim ücreti almayan bankalar hangileri? Dolar, euro gibi yabancı para birimlerindeki mevduatınızı bankaya yatırdığınız zaman döviz hesabı açmalısınız. Döviz hesabından hesap işletim ücreti alınıyor. Dolar hesabı açıp hesap işletim ücreti ödememek istiyorsanız kamu bankalarından hizmet alabilirsiniz. Özellikle Ziraat Bankası döviz hesaplarından herhangi bir ücret talep etmiyor. Hesap işletim ücretinin miktarı veya alınıp alınmayacağı müşterinin banka ile çalışma durumuna göre değişebileceği için döviz hesap işletim ücretini ödememek için bankanızla iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz. Dolar, Euro, Sterlin hesap işletim ücreti almayan bankaları kullanarak yıllık işletim ücretini ödemezsiniz.

Bankaların Hesap İşletim Ücreti Ne Kadar?

Hesap işletim ücreti ne kadar? Birçok bankanın 3 ay, 6 ay veya her yıl sonunda tahsil ettiği hesap işletim ücretinin tutarı bankadan bankaya değişiyor. Bu ücreti tahsil eden bankalar hesap giderlerinin alınması gerektiğini savunuyor. Belirli istisnai durumlar haricinde banka hesap işletim ücreti her sene banka tarafından tahsil edilir. Hangi banka ne kadar hesap işletim ücreti alıyor;

Banka AdıVadesiz Hesap İşletim Ücreti
TEB (Türk Ekonomi Bankası)116 TL
QNB Finansbank153 TL
HSBC128 TL
Vakıfbank96 TL
Halkbank78 TL
Ziraat Bankası80 TL
Türkiye İş Bankası260 TL
Garanti BBVA105 TL
Odeabank120 TL
Alternatif Bank0 TL
Enpara0 TL
Tabloda ki veriler 01.01.2022 tarihi itibarıyla derlenmiştir.

En düşük hesap işletim ücreti olan banka Halkbank ve Ziraat Bankası’dır. Ziraat Bankası yıllık toplam 80 TL, Halkbank ise 78 TL hesap işletim ücreti tahsil etmektedir.

Hangi Hesaplardan İşletim Ücreti Alınmaz?

Maaş müşterisi gibi bankaların özel ürünlerini kullanan müşterilerden hesap işletim ücreti alınmıyor. Bazı hesaplar hesap işletim ücreti ödenmeden kullanılabiliyor. Hangi hesaplar işletim ücreti ödemiyor;

  • Maaş hesabı olanlar (İşverenin Maaş Ödemesini Yaptığı Banka)
  • Vadesiz Altın Mevduat Hesapları
  • 2 veya daha fazla otomatik ödeme talimatı
  • Aktif kullanılan ticari banka hesapları

Hesap İşletim Ücreti İadesi Nasıl Alınır?

Bankalardan hesap işletim ücreti nasıl geri alınır? Yazımızın başında da yazdığımız gibi maaş hesabı veya ticari hesap kullanıyor ve hesabınızdan işletim ücreti kesildiyse bankayla iletişime geçip kolayca iade isteyebilirsiniz. Bunun dışında normal vadesiz mevduat hesabı kullanıyorsanız da iade isteyebilirsiniz ancak bankanızın sizden otomatik ödeme talimatı gibi şartları bulunabilir. Bu durumun en hızlı çözümü kullandığınız banka ile iletişime geçip işletim ücreti ödememek istediğinizi varsa ücretsiz hesap açmalarını isteyebilirsiniz. Eğer bankanızda işletim ücreti olmayan hesap türü açılmıyorsa Enpara, CEPTETEB, Türkiye Finans, Kuveyt Türk gibi hesap işletim ücreti almayan bankalar da hesap açabilirsiniz.

Hesap İşletim Ücreti İadesi İçin Dilekçe Nasıl Yazılır?

Hesabınızdan çekilen hesap işletim ücretinin iadesi için dilekçe örneği aşağıdaki gibidir. Tüketici hakem heyetlerine aşağıdaki örnek dilekçe gibi hazırlayarak başvurabilirsiniz. E-Devlet tüketici hakem heyetine başvuru için bu linki kullanabilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/tuketici-sikayeti-uygulamasi

Hesap İşletim Ücreti İadesi Dilekçe Örneği

Bu yazımızda hesap işletim ücreti nedir, vadesiz hesap işletim ücreti almayan bankalar ve hesap işletim ücreti nasıl geri alınır konularında yazdık. Vadesiz veya Döviz hesabı aidatı hakkında sorularınızı yorum yaparak sorabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S)

Hesap İşletim Ücreti Ne Demektir?

Bankaların operasyonel giderini/masrafını tahsil ettiği ücrettir.

Bankalardan Hesap İşletim Ücreti Nasıl Geri Alınır?

Hesap işletim ücreti iadesi için dilekçe yazılıp tüketici hakem heyetlerine başvurulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu