Kredi Ödemesi 1 Gün Gecikirse Ne Olur? Kredi Notum Düşer Mi?

Kredi ödemesi 1 gün gecikirse ne olur, kredi notum düşer mi? Kredi ödemesi gecikmesi bazı durumlarda yaşanabilir. İlk taksit gecikmesinde kredi kullanılan bankaların birçoğu tarafından e-posta, sms ve mobil bankacılık uygulaması ile bildirim gönderilerek müşteri bilgilendirilir. Kredi ödeme gecikmesi birden fazla durumdan etkilendiği gibi kredi ödemesini unutmak veya nakit olmaması ödeme gecikmesine sebep olabiliyor. Ödeme geciktikten sonra süreç nasıl işlediğini bilmeniz gerekiyor.

Kredi ödemesinin 1 gün veya 1 ay gecikmesi arasında büyük fark bulunuyor. Örneğin 1 ay veya daha fazla süre ödenmemiş krediler takip sürecine girebilir. Kredi borcu için kredi ödemesini 1 gün geciktirmiş kişilerin banka hesapları kapatılır mı, kredi notu düşer mi sorularını cevaplayacağız.

Kredi Ödemesi 1 Gün Gecikirse Ne Olur?

Kredi borcum 1 gün geciktiğinde sicilim bozulur mu? Kredi borcu taksitlerinin 1 gün gecikmeli şekilde ödeme ve son ödeme tarihleri arasında ödenmemesi sebebiyle banka tarafından bankacılık prosedürleri uygulanır ancak bu durumun tekrarlanması durumunda kredi sicil durumunuza etki eder. Bazı durumlarda gece saat 23:59’dan sonra eft saatlerin sınırlaması durumunda kredi ödemesini geciktirmiş kişiler bulunuyor. Kredi ödemesi başka banka hesabınızdan günün her saati yapabileceğiniz 7/24 eft yapılabilen bankaları kullanarak ödemelerinizi zamanında yapabilirsiniz.

Kredi Ödemesi 1 Gün Gecikirse Kredi Notum Düşer Mi?

Kredi notu belirlenirken veya güncellenirken birden çok faktöre göre değişir. Kredi notunda tüm bankalardaki hesaplarınız (vadeli, vadesiz, kmh) ve kredi kartlarınız değerlendirmeye tabii olur. Bankalar her ay ödeme durumları ile ilgili olarak Kredi Kayıt Bürosu’na bildirimde bulunur. Bu nedenle 1 gün gecikmeniz findeks kredi risk raporunda kayıt altına alınır. Bu durum tekrarlanmadığı sürece sicilinizin tamamen bozulmasına veya kredi notunuzun 0’a düşmesine yol açmaz. 1 gün geciken kredi ödemesi kredi notunuza etkisi daha önceki ödemelerinize göre değişebilir. Örneğin geciken krediyi 2 yıl aksatmadan ödeyip sadece 1 taksit geciktiren banka müşterileri bu durumdan en az şekilde etkilenir.

Kredi Ödemesi Ne Kadar Gecikirse Yasal Takip Süreci Başlar?

Kredi ödemesi gecikmesi üst üste 2 taksit ödenmediğinde ayın sonunda banka tarafından ihbarname gönderiliyor ve kredi borcu kısmı ödenmişse kalan tutar hiç ödenmemişse toplam kredi taksidi ödenmesi isteniyor. Bu noktadan sonra ödeme yapmayan kişiler için yasal takip süreci başlatılıyor. 3 ay ödenmemiş kredi borcunun takibe düşmesi kaçınılmazdır. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kaldıysanız banka tarafından arandığınızda görüşme yapıp ödeme durumunu ne zaman yapacağınız belirtebilirsiniz. Unutulmaması gereken bankalar tarafından borç gecikmesinde kişiye özel hiçbir uygulamama yapılmamaktadır. Yasal takip süreçleri herkes için aynı şekildedir ve mazeret ile esnetilmez. Yasal takip süreçleri ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi için farklı şekilde ilerler. Eğer taşıt veya konut üzerine ipotekli bir krediniz varsa hukuki yaptırımlar malın banka tarafından alınmasıyla sonuçlanabilir.

Kredi ödemesi 1 gün gecikirse ne olur, kredi notu etkilenir mi ve yasal takip süreci ne zaman başlar? sorularınızı yanıtlamaya çalıştık. Krediler hakkında tüm sorularınızı yorum yaparak bizlere sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir