Krediyi Erken Kapatmak Avantajlı Mı? Kredi Notunu Etkiler Mi? 2022

Krediyi erken kapatmak avantajlı mı, erken ödeme indirim hesaplaması nasıl yapılır? Şubeye gitmeden erken kredi kapatma işlemi için kredinin çekildiği banka ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Kredi taksitlerini erken ödeyerek faiz indirimi alabilirsiniz. Kredi borcunu erken ödeyerek kapatma işleminin yapılabileceği bankalardan internet bankacılığı, mobil bankacılık ve telefon şubesini kullanarak kredinizi erken kapatabilirsiniz. Erken kredi kapatma indirim hesaplaması ile birlikte avantajlarını ve kredi notuna etkisini içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.

Krediyi erken kapatmak kredi notunu etkiler mi? Örneğin konut kredisi erken kapatılacağı zaman erken kapatma cezası uygulanmaktadır. Ancak ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi çeken tüketiciler herhangi bir ceza ödemelerine gerek kalmadan kredilerini kapatabilmektedirler. Kredi erken kapatma indirimi veya cezası nasıl hesaplanır tüm detaylarını sizler için araştırdık. İçeriğimizde krediyi erken kapatmak kredi notunu nasıl etkiler tüm merak ettiklerinizi sizinle paylaşacağız.

Hangi Bankalarda Erken Kredi Kapatma İşlemi Yapılır?

Kredi erken kapatma nasıl yapılır? Tüm bankalarda erken kredi kapatma işleminin şubeye gitmeden yapılması gibi bir durum mümkün değildir. Günümüzde teknoloji geliştikçe bankalar da dijitalleşmeye başlamıştır ve birçok işlemin dijital bankacılık yöntemleri ile yapılabilmesine olanak tanımaktadır. Bankaların web sitelerinden veya mobil uygulamalarından erken kredi kapatma işlemi yapılabilmektedir.

Kredi borcunu erken kapatma işlemini bankaların bazıları günümüzde hiç şubeye gitmeden kredi çekme imkanını bile sağlamadığı için erken kredi kapatma işleminin de şubeye gitmeden yapılmasına olanak tanımamaktadır. Üstelik bankalar açısından kredi çeken kişinin kredisini erken kapatması avantajlı bir durum olmamaktadır. Bankaya kar getiren bir durum değildir. Ancak kredinizi erken kapatabileceğiniz bankalar bulunuyor.

Erken kredi kapama yapabileceğiniz bankalar şunlardır;

 • Yapı Kredi
 • Türkiye İş Bankası
 • Halkbank
 • Vakıfbank
 • Ziraat Bankası
 • Odebank
 • Alternatif Bank
 • Akbank
 • Garanti BBVA
 • Enpara.com
 • QNB Finansbank
 • Katılım Bankası
 • Türk Ekonomi Bankası (TEB)
 • CEPTETEB

Erken kredi kapatma işlemi için birden fazla yöntem bulunuyor;

 • İnternet Bankacılığı
 • Mobil Bankacılık
 • Telefon Bankacılığı

Yukarıda listelediğimiz kredi erken kapama yöntemlerini nasıl yapabileceğinizi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Krediyi Erken Kapatmak Avantajlı Mı?

Kredi erken kapama hesaplaması nasıl yapılır? Krediyi erken kapatmanın avantajlı bir tercih olması veya olmaması değerlendirildiğinde; kredi çeken kişi için avantajlı bir durum değildir. Kişi eğer konut kredisi çekmiş ise; konut kredisini erken kapatmak istediğinde erken kapatma cezası ödemesi gerekmektedir. Aynı zamanda erken ödeme yapacağı için ödeyeceği tutara bir indirim de uygulanmaktadır. Bu sebeple krediyi erken kapatmak karlı olmasa da çok maliyetli de olmamaktadır.

Krediyi erken kapatırsam ne olur, kredi erken kapama cezası var mı? Kredinin alındığı dönem ile kapatılacağı dönem arasında faiz farkı önemli olmaktadır. Eğer düşük faiz ile kredi alınmış ve erken kredi kapatma işlemi yapılacağı zaman faizler yükselmiş ise; kredi alan kişi faizin büyük bir kısmının ödemesini zaten yapmış olduğu için krediyi kapatması mantıklı bir tercih olmamaktadır. Kredi çekildikten sonra eğer üzerinden uzun zaman geçmeden erken kredi kapatma işlemi yapılır ise; bu durumda krediyi çeken kişi maddi açıdan kar elde edebilmektedir.

YouTube video
Krediyi Erken Kapatmak Avantajlı Mı?

Krediyi Erken Kapatmak Kredi Notunu Etkiler Mi?

Krediyi erken kapatma kredi puanını nasıl etkiler? Kredi borçları toplu olarak kapatıldığında kredi çeken kişinin kredi notu yükselmektedir. Bu sayede sonrasında bankacılık işlemleri yapacakları zaman bankadan kredi almaları veya bankanın herhangi bir ürününden yararlanmaları daha kolay olmaktadır.

Krediyi erken kapatmak kredi notunu yükseltir mi? Çok yüksek tutarda bir kredi talebinde bulunulduğunda bankanın kredi başvurusuna olumlu yanıt verebilme ihtimali yükselmektedir. Ayrıca kredi notu yüksek olduğu için kişi bankalardan daha düşük faiz oranları ile daha uygun şartlarda kredi alabilmektedir.

Kredi Erken Kapatma Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi erken ödeme indirimi ne kadar? Kredi erken kapatma cezasının tutarı belirlenirken Tüketici Kredisinde Erken Ödeme İndirimi ve Kredinin Yıllık Maliyet Oranını Hesaplama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik dikkate alınmaktadır. Bu yönetmelik kapsamında kredi çeken kişinin kalan toplam borcuna ve krediyi çektiği şartlara göre ödemesi gereken tutar belirlenmektedir. Ancak bu tutar ile ilgili son karar bankanın olduğu için tüketicinin öncelikle kredi çektiği banka ile görüşme sağlaması gerekmektedir.

Krediyi erken kapatma cezası hesaplama örneği şu şekildedir;

 • Erken kredi kapatma işlemi yapılacağı zaman 50.000 TL anaparası ve 30 ay vadesi kalan tüketiciye %1 oranında ceza uygulanmaktadır. Ödemesi gereken ceza tutarı 500 TL olmaktadır.
 • 75.000 TL anapara kaldığında eğer kredi alan kişinin geriye 50 ay vadesi kalmış ise; ceza oranı %2 olmaktadır. Ceza tutarı ise 1.500 TL olarak hesaplanmaktadır.
 • 100 ay vade ve 100.000 TL anapara kaldığında kredi kapatılmak istenir ise; %2 ceza oranı ile 2.000 TL ceza ödemesi istenmektedir.

Krediyi erken kapatmak istenen bankanın erken kapatma cezası uygulayıp uygulamayacağı ve eğer uygulayacak ise bu tutarın ne kadar olacağı sorulmalıdır.

Kredi Erken Kapatma Cezası Geri Alınır Mı?

Kredi erken kapama cezası nedir? Erken ödeme cezası uygulanan kredi; konut kredisidir. İhtiyaç kredisi ve taşıt kredisinde bankalar erken kredi kapatma cezası uygulamamaktadırlar. Aksine ihtiyaç kredisi veya taşıt kredisi almış olan biri eğer kredisini erken kapatır ise; bu durumda banka kişiye kredi erken kapatma indirimi yaparak ödemede faiz indirimi uygulayabilmektedir.

Birden Fazla Kredinin Erken Kapatılması Durumunda Ceza Artar Mı?

Kredilerin toplu olarak erken kapatılması durumunda ceza tutarı, kapatılan kredi sayısına göre hesaplanmamaktadır. Cezai işlem olarak fazladan tutar talep edilmemektedir. Şubeye gitmeden erken kredi kapatma ceza tutarı belirlenirken kalan vade eğer 36 aydan daha az ise; anapara tutarının %1.36’sı üzerinden hesaplama yapılmaktadır. 36 aydan daha fazla vade kalmış ise; anaparanın %2’si oranında ceza tutarı hesaplanmaktadır. Bu hesaplama yapılırken önemli olan nokta çekilen kredi sayısı değildir.

Şubeye Gitmeden Erken Kredi Kapatma Yapılır Mı?

Bankaya gitmeden krediyi erken kapatmak istiyorum. Erken kredi kapatma işlemi; kredinin vadesi dolmadan önce kapatılmasına verilen isimdir. Kredinin vadeden önce kapatılması işleminin şartları, kredi sözleşmesinde belirtilmektedir. Banka erken kredi kapatmak isteyen müşterilerinden erken kapatma bedeli alabilmektedir. Bu bedel bireysel ve kurumsal müşterilere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Kredi erken kapama indirimi hesaplaması nasıl yapılır? Bankaların çoğunluğu bireysel müşterilerinden erken kapatma bedeli almadıkları gibi faiz oranlarında indirim de yapabilmektedirler. Bu sayede kredi sahibi vade sonunda bankaya ödemiş olacağı toplam tutardan daha az tutarda geri ödeme yapmış olmaktadır.

İnternetten Erken Kredi Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Bankanın internet bankacılığından krediyi erken kapatmak için öncelikle hangi bankadan kredi alınmış ise o bankanın internet sitesine girilmesi ve internet bankacılığına giriş ekranından internet şubesine giriş yapılması gerekmektedir. Ardından kredilerim menüsü üzerinden çekilmiş olan kredi ile ilgili bilgi edinilebilmektedir. Ayrıca bu sayfada kredinin erken kapatılması için gerekli buton da bulunmaktadır. Bu butona tıklayarak kalan tutar ödenebilmektedir. Aylık taksitler tek tek ödenebildiği gibi bütün taksitler tek seferde de ödenebilmektedir.

Mobil Bankacılık İle Erken Kredi Kapatma Nasıl Yapılır?

Mobil bankacılık uygulamasından kredi erken kapatma yapılır mı? Mobil uygulamadan kredi erken ödeme işlemi yapılabilmesi için kredi alınmış olan bankanın mobil uygulamasının cihaza indirilmiş olması ve müşteri numarası veya T.C. kimlik numarası ile mobil bankacılık şifresi yazılarak uygulamaya giriş yapılmalıdır. Ardından kredilerim menüsü üzerinden kredi borcu ödeme sayfasına giriş yapılmalıdır ve taksitler bu sayfadan aylık olarak ödenebilmektedir. Ayrıca hepsinin seçilerek tek seferde bütün borcun mobil uygulama üzerinden kapatılabilmesi de mümkün olmaktadır.

Telefon İle Erken Kredi Kapatma İşlemi Yapılır Mı?

Telefon ile krediyi erken kapatmak için kredinin çekilmiş olduğu bankanın müşteri hizmetleri numarasının aranması gerekmektedir. Ardından müşteri numarası, bankaya ait kart numarası veya mobil bankacılık şifresi tuşlanarak kimlik doğrulaması yapılmalıdır. Müşteri temsilcisine bağlanılması için bankanın müşteri iletişim merkezinin belirlediği tuşlamalar yapılmalıdır.

Bankaya gitmeden müşteri hizmetleri ile erken kredi kapatma işleminin sonrasında müşteri temsilcisine krediyi erken kapatmak istendiği söylenmelidir. Bunun için telefonla talimat verilebilmektedir. Son dönemde bankaların birçoğu işlemlerini dijitalleştirme yoluna gitmektedir. Bu sebeple kimlik doğrulaması yapılabilmesi kaydı ile şubeye gitmeden erken kredi kapatma işleminin telefon ile yapılabilmesini birçok banka mümkün kılmaktadır.

Bu yazımızda kredi erken kapatma işlemi nasıl yapılır, krediyi erken kapatmak avantajlı mı, kredi borcumu erken ödersem ne kadar indirim olur? sorularınızı cevapladık. Kredi borcunuzu kapatmak için yukarıda ki herhangi bir işlemi yapabilirsiniz. Kredi borcunuzun kapatma hesaplaması için aşağıdan yorum olarak bize sorabilirsiniz.

Özge Biricik

Merhabalar, Ben Özge Biricik. Bu websitesinde editör olarak yararlı olacağını düşündüğüm finans, ekonomi ve paraya dair tüm alanlarla ilgili olarak uzmanlık alanlarımla ilgili bilgi ve derlemelerimi sizlerle paylaşacağım. Ayrıca para kazanma, para tasarrufu, taksitle alışveriş imkanları ve alışveriş deneyimlerimi yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir