Maaşıma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim • Hesaplama (2021)

Maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim hesaplaması, bana ne kadar kredi çıkar? Maaşıma göre çekebileceğim krediyi nasıl hesaplarım gibi sorularınızı cevaplayacağız. Çekilebilecek ihtiyaç kredisi tutarı; aylık gelire ve kredi notuna göre değişiklik göstermektedir. İhtiyaç kredisi çekmek isteyenler, üzerlerine kayıtlı olan taşınmazları ipotek ettirerek çekecekleri ihtiyaç kredisi tutarını arttırabilmektedirler.

Bankalardan ne kadar kredi alabilirim? Aylık ödenebilecek taksit tutarına göre seçilen vade sayısı ve bankanın uyguladığı faiz üzerinden çekilebilecek ihtiyaç kredisi tutarı hesaplanabilmektedir. Örnek vermek gerekir ise; aylık 1.000 TL kredi ödemesi ile 36 ay vadeli bir kredi alan kişinin kredisine uygulanan faiz oranı %1.14 ise; maksimum alabileceği kredi tutarı 26.850 TL olmaktadır. Bu tutarın geri ödemesi ise; 34.350 TL civarındadır. Maaşınıza göre en fazla çekebileceğiniz kredi tutarını hesaplamak için detayları yazacağız.

Maaşıma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Birçok okurumuzun sorduğu bana ne kadar kredi çıkar, en fazla ne kadar ihtiyaç kredisi çekebilirim sorusuna yanıt olarak çekilebilecek ihtiyaç kredisi tutarını belirleyen durumlar aşağıda verilmiştir:

 • İhtiyaç kredisi alacak olan bireyin aylık maaşı önemlidir. Aylık maaşının %50’sinden daha fazla tutarda aylık kredi ödemesi yapamamaktadır.
 • Belgeleyebileceği başka bir ek gelirinin olup olmadığına bakılmaktadır. Kira geliri, faiz geliri gibi ek gelirler ile alınabilecek kredi tutarı arttırılabilmektedir.
 • İhtiyaç kredisi çekilmek istenen dönemde başka bir kredi ödemesi olup olmadığına bakılmaktadır. Eğer başka bir kredi ödemesi varsa; aylık maaşının yarısından fazla ödeme yapamayacağı için kredi tutarını buna göre belirlemesi gerekmektedir.
 • Kredi notuna göre çekilebilecek ihtiyaç kredisi miktarı değişiklik göstermektedir. Kredi notu yüksek olan bireyler banka için daha güven verici olduğu için kredi üst limiti artmakta ve krediye uygulanan faizlerde de indirime gidilmektedir.
 • Bankanın yasal takip süreci başlatmış olduğu bireylere birçok banka kredi vermek istememektedir.
 • Bankalar maaş müşterileri için kredi üst limitini arttırabilmektedirler.
 • Gelir belgesi bulunmayan ve bankaların müşterisi olmayan kişiler, daha düşük limitli krediler talep edebilmektedirler.

Maaşa Göre Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekebilirim?

Maaşa göre çekilebilecek ihtiyaç kredisi tutarı ne kadardır? Aylık gelire göre ihtiyaç kredisi hesaplaması, yasaya göre yapılmaktadır. Kredi tutarı maaşın yüzde kaçı? Bireyin hane gelirinin %50’sinden fazla aylık kredi ödemesi yapabilmesi mümkün değildir. Evli bireylerin eşleri ile gelirlerinin toplamına göre bu tutar hesaplanmaktadır. Ancak bekar bireylerin sadece kendilerinin gelirlerine bakılmaktadır. Maaşa göre çekilebilecek kredi tutarı hesaplaması aşağıdadır.

Aylık 4.000 TL geliri olan birine göre örnek hesaplamalar ise şu şekildedir:

 • Başka bir kredi ödemesi bulunmayan ve aylık 4.000 TL kredi ödemesi olan kişi, aylık maksimum 2.000 TL kredi ödemesi yapabilmektedir. Aylık tutarına göre 91.198 TL’ye kadar kredi çekebilmektedir.
 • Aylık 500 TL kredi ödemesi olan ve geliri 4.000 TL olan bir birey; yeni çekeceği kredi için aylık 1.500 TL kredi ödemesi yapabilmektedir. 68.398 TL’ye kadar kredi talep edebilmektedir.
 • 1.000 TL kredi ödemesi olan ve yeni kredi alacak olan 4.000 TL maaşlı kişi, aylık 1.000 TL kredi ödemesi yapabilmektedir. 45.599 TL’ye kadar kredi verilmektedir.

2.800 TL Maaş Alıyorum Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Asgari ücret olan 2800 TL maaş alan kişiler ne kadar kredi çekebileceğini hesaplamak istiyor. Asgari ücretli ne kadar ihtiyaç kredisi çekebilir? Asgari ücret için çekilebilecek en yüksek kredi tutarı maaşa ve en önemlisi daha önce bankalarda ödeme durumlarına göre belirlenir. Toplam gelirinize bağlı olarak A bankası 30.000 TL onaylı kredi verirken B bankası 80.000 TL kredinizi onaylayabilir. Resmi olarak maaşın yarısına kadar kredi taksit tutarı belirlenebiliyor olsa da bankalar tüm gelir durumunuza göre değerlendirir.

Maaşımın Kaç Katı Kredi Çekebilirim?

Aylık gelirin kaç katı ihtiyaç kredisi çekebilirim, maaşa göre belirlenen üst kredi limiti, maaşın 12 ile 15 katı arasında bir tutara denk gelmektedir. Ancak bankaların dönem içerisinde yaptıkları kampanyalara, bireyin kredi notuna göre bu oran değişiklik gösterebilmektedir. Maaş katlarına göre bankaların yaptıkları dönemsel kampanyalar, düzenli ve kesintisiz gelirleri olduğu için çoğunlukla memur ve emeklileri kapsamaktadır.

Emekli Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Emekli biri ne kadar kredi çekebilir sorusunu şu şekilde cevaplayabiliriz; Emekli olan kişi kredi notu ve geçmiş banka borçlarını düzenli ödemesine bağlı olarak her banka farklı limitlerde kredi verebilir. Emekliler için kredi çekme limiti bulunmasa da genel olarak birçok banka tarafından emekli maaşının 10-15 katına kadar kredi veriliyor. Emekli olup yüksek kredi çekmek isteyenler içinde bankalarda herhangi bir sınır olmadığı için kredi başvurusu yapılabiliyor.

Hangi Bankalar Ne Kadar Kredi Veriyor?

Bankalar en fazla kredi tutarından çok vade sayılarıyla rekabet ediyor. Uzun vadeli kredi veren bankalar sayesinde yüksek kredi tutarları çekilebiliyor. 36 ay taksitle kredi veren bankalar şunlardır;

 • Ziraat Bankası tüketici kredilerinde 36 aya kadar vade imkanı sunuyor.
 • Halkbank ihtiyaç kredilerinde 36 ay taksitle kredi sunuyor.
 • Vakıfbank 36 Ay Taksitle Kredi
 • Garanti Bankası
 • QNB Finansbank
 • Denizbank
 • Enpara
 • Yapı Kredi
 • İş Bankası
 • Alternatif Bank
 • Odeabank
 • Cepte TEB
 • Akbank

Yukarıda ki bankalardan 36 ay vadeye göre ne kadar kredi alabileceğinizi gelirinize göre bulabilirsiniz. Hesaplamalar yazının devamında sizin için yapılmıştır.

Kredi Notu İhtiyaç Kredisi Tutarını Nasıl Etkiler?

Kredi notunun ihtiyaç kredisine etkilerine bakıldığında; kredi notu yükseldikçe alınabilecek kredi tutarı da artabilmektedir. Kişinin kredi notu, finansal geçmişini göstermektedir ve kredi notu yüksek olan bireyler bankalar tarafından kredinin geri ödemesini yapabilecek güvenilir bireyler olarak görülmektedir. Dolayısı ile kredi notu yüksek olanların ihtiyaç kredisi başvurularının onaylanma olasılığı daha yüksektir. Aynı zamanda bankanın talep ettikleri tutarı onaylama olasılığını da arttırmaktadır. Bireylerin alabilecekleri maksimum kredi tutarı yasalar ile belirlenmiş olsa da, kredi notu düşük olan birine banka alabileceği maksimum kredi tutarından daha azını verebilmektedir.

Kredi Notu Düşük Olanlar İhtiyaç Kredisi Çekmek İçin Ne Yapmalıdır?

Kredi notu düşük olanların ihtiyaç kredisi alabilmeleri için kredi notlarını yükseltmeleri gerekmektedir. Bunun için tavsiye edilen en hızlı yol ise; kredi kartı kullanımıdır. Kredi kartından aktif ve düzenli olarak harcama yapıp daha sonra kredi kartı borcunu düzenli olarak zamanında ödeyen kişilerin kredi notları yükselmektedir. İhtiyaç kredisi çekmek isteyenler, kredi notu yükseldikten sonra tekrar kredi başvurusu yapabilmektedirler.

Çekilebilecek İhtiyaç Kredisi Tutarı İle İlgili Yasal Bir Zorunluluk Var Mıdır?

Alınabilecek ihtiyaç kredisi tutarının yasalar ile sınırlandırılması gibi bir durum mevcuttur. Belgelenebilir hane gelirinin %50’sini geçmeyecek şekilde alınacak olan kredinin taksit tutarları belirlenebilmektedir. Dolayısı ile bu da bireylerin alabilecekleri maksimum kredi tutarlarını belgelenebilir gelirlerine göre yasal olarak sınırlandırmaktadır. Kredi alınacak olan bankalar üzerinden aylık gelire göre çekilebilecek kredi tutarı hesaplanabilmektedir.

İşe Yeni Başlayanlar Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Alabilir?

İşe yeni giriş yapanların alabilecekleri ihtiyaç kredisi tutarı, diğer sigortalılar ile aynı yasal çerçeve üzerinden belirlenmektedir. Ancak işe yeni giriş yapanların kredi başvurularının onaylanıp onaylanmayacağı kesin değildir. Bankalar en az 3 ay aralıksız sigortalı olarak çalışmış olanlara kredi vermektedirler. Ancak bu durum bankadan bankaya göre farklılık göstermektedir. Dolayısı ile 3 aydan daha kısa sigortalılık süresi olan ve devam eden bir sigortası bulunmayanların kredi başvuruları kabul edilmeyebilmektedir.

İhtiyaç Kredisi Alabilmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İhtiyaç kredisi başvuru belgeleri şöyledir:

 • Özel sektör çalışanlarından maaş bordrosu, SGK dökümü, ikametgah belgesi, iş yeri imza sirküleri ve varsa ek gelir belgesi istenmektedir.
 • Kamu çalışanlarının maaş bordrolarını ve ikametgah belgelerini sunmaları yeterli olmaktadır.
 • Emekliler emekli aylık dökümü ve ikametgah belgesi ile ihtiyaç kredisi alabilmektedirler.
 • Vergi levhası bulunanlar; güncel vergi levhası, imza sirküleri, oda kayıt belgesi, bilanço ve gelir tablosu, ticaret sicil gazetesi ile ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilmektedirler.

İhtiyaç Kredisi Çekebilmek İçin Şartlar Nelerdir?

İhtiyaç kredisi alma koşulları aşağıdaki gibidir:

 • 18 yaşını doldurmuş olan bireylere ihtiyaç kredisi verilmektedir.
 • Aktif SGK kaydının ya da vergi levhasının olması şartı aranmaktadır. Ancak bankalar ek gelirlerini vergileyenlerden aktif SGK kaydı şartını talep etmeyebilmektedir.
 • Bankalar ile geçmiş çalışmalarının düzgün olması ve bankaların kara listesinde olmaması gerekmektedir.
 • İpotek verilerek ihtiyaç kredisi alınacaksa ipotek edilecek olan taşınmazın tapusunun başvuru sahibinin üzerine olması gerekmektedir. Aynı zamanda eğer evli ise bireyin eşinin yazılı olarak izin vermesi gerekmektedir.
 • İhtiyaç kredisi için 36 aya kadar vade seçeneği sunulmaktadır. Ancak bankalar vade seçeneğini değiştirebilmektedirler.
 • İhtiyaç kredisi çekmek için resmi geçerliliği bulunan bir evrak ile gelirin belgelenebiliyor olması gerekmektedir.

Bu içeriğimizde maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim, maaşın kaç katına kredi çıkar ve maaşın yüzde kaçı kredi taksit tutarı olabilir? Sorularınızı yanıtladık. En fazla ne kadar kredi çekebileceğinizi hesaplama için yukarıda ki tablolardan faydalanabilirsiniz. Tüm sorularınızı yorum bölümünden bize sorabilirsiniz.

Sıkça Sorular Sorular (S.S.S)

Asgari Ücretle En Fazla Ne Kadar Kredi Çekilir?

Asgari ücretle en fazla çekilebilecek kredi tutarı maaşın yüzde 50’si olan 1400 TL taksit tutarını geçemediği durumlarda 50.000 TL’dir.

Memurlar Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Memurlar maaşının yarısı kadar taksitle kredi çekebilir. 5000 TL maaş alan memurlar 75 Bin TL kredi çekebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.