Maaşıma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim? Hesaplama • 2022

Ne kadar kredi çekebilirim, bana ne kadar kredi çıkar? Maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim hesaplaması yaparak alabileceğiniz kredi tutarını öğrenebilirsiniz. Maaşa göre kredi hesaplama nasıl yapılır gibi sorularınızı cevaplayacağız. Çekilebilecek ihtiyaç kredisi tutarı; aylık gelire ve kredi notuna göre değişiklik göstermektedir. Bankalardan ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi çeşitlerinde en yüksek kredi tutarı onayı alma ipuçlarıyla birlikte sizin için ne kadar kredi alabilirim hesaplamasını paylaşacağız.

Bankalardan ne kadar kredi alabilirim? Aylık ödenebilecek taksit tutarına göre seçilen vade sayısı ve bankanın uyguladığı faiz üzerinden çekilebilecek ihtiyaç kredisi tutarı hesaplanabilmektedir. Örnek vermek gerekir ise; aylık 1.000 TL kredi ödemesi ile 36 ay vadeli bir kredi alan kişinin kredisine uygulanan faiz oranı %1.14 ise; maksimum alabileceği kredi tutarı 26.850 TL olmaktadır. Bu tutarın geri ödemesi ise; 34.350 TL civarındadır. Maaşınıza göre en fazla çekebileceğiniz kredi tutarını hesaplamak için detayları yazacağız.

Maaşıma göre ne kadar konut kredisi çekebilirim? Gelirime göre ne kadarlık ev alabilirim? Konut kredisi çekmek isteyenlerin alabilecekleri kredi tutarı; krediye konu olan evin ekspertiz değerine ve aylık belgeleyebildikleri gelirlerine göre değişiklik göstermektedir. Konut kredisi çekmek isteyenler; alacakları konutun ekspertiz değerinin %80’ine kadar konut kredisi talep edebilmektedirler. Tüm kredi başvuru türlerinde maaşa göre kredi hesaplamasını aşağıdan bulabilirsiniz.

Maaşımın Kaç Katı Kredi Çekebilirim?

Maaşın kaç katına kredi çekebilirim? Aylık gelirin kaç katı ihtiyaç kredisi çekebilirim, maaşa göre belirlenen üst kredi limiti, maaşın 12 ile 15 katı arasında bir tutara denk gelmektedir. Ancak bankaların dönem içerisinde yaptıkları kampanyalara, bireyin kredi notuna göre bu oran değişiklik gösterebilmektedir.

En yüksek tutarda kredi veren bankalara onaylı başvuru detaylarına içeriğimizin devamında bulabilirsiniz. Maaş katlarına göre bankaların yaptıkları dönemsel kampanyalar, düzenli ve kesintisiz gelirleri olduğu için çoğunlukla memur ve emeklileri kapsamaktadır.

Maaşıma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Ne kadar kredi alabilirim? Birçok okurumuzun sorduğu bana ne kadar kredi çıkar, en fazla ne kadar ihtiyaç kredisi çekebilirim sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. Bankalardan ne kadar kredi alabileceğiniz birden çok faktöre göre değişkenlik gösterebilir. Bana ne kadar kredi çıkar diyorsanız aşağıdaki maddelere öncelikle göz atabilirsiniz.

Maaşa göre çekilebilecek ihtiyaç kredisi tutarını belirleyen durumlar şunlardır;

 • İhtiyaç kredisi alacak olan bireyin aylık maaşı önemlidir. Aylık maaşının %50’sinden daha fazla tutarda aylık kredi ödemesi yapamamaktadır.
 • Belgeleyebileceği başka bir ek gelirinin olup olmadığına bakılmaktadır. Kira geliri, faiz geliri gibi ek gelirler ile alınabilecek kredi tutarı arttırılabilmektedir.
 • İhtiyaç kredisi çekilmek istenen dönemde başka bir kredi ödemesi olup olmadığına bakılmaktadır. Eğer başka bir kredi ödemesi varsa; aylık maaşının yarısından fazla ödeme yapamayacağı için kredi tutarını buna göre belirlemesi gerekmektedir.
 • Kredi notuna göre çekilebilecek ihtiyaç kredisi miktarı değişiklik göstermektedir. Kredi notu yüksek olan bireyler banka için daha güven verici olduğu için kredi üst limiti artmakta ve krediye uygulanan faizlerde de indirime gidilmektedir.
 • Bankanın yasal takip süreci başlatmış olduğu bireylere birçok banka kredi vermek istememektedir.
 • Bankalar maaş müşterileri için kredi üst limitini arttırabilmektedirler.
 • Gelir belgesi bulunmayan ve bankaların müşterisi olmayan kişiler, daha düşük limitli krediler talep edebilmektedirler.

Maaşa Göre Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekebilirim?

Maaşa göre çekilebilecek ihtiyaç kredisi tutarı ne kadardır? Aylık gelire göre ihtiyaç kredisi hesaplaması, yasaya göre yapılmaktadır. Kredi tutarı maaşın yüzde kaçı? Bireyin hane gelirinin %50’sinden fazla aylık kredi ödemesi yapabilmesi mümkün değildir. Evli bireylerin eşleri ile gelirlerinin toplamına göre bu tutar hesaplanmaktadır. Ancak bekar bireylerin sadece kendilerinin gelirlerine bakılmaktadır. Maaşa göre çekilebilecek kredi tutarı hesaplaması aşağıdadır.

Aylık 4.250 TL geliri olan asgari ücretli ne kadar kredi alabilir örnek hesaplama şu şekildedir;

 • Başka bir kredi ödemesi bulunmayan ve aylık 4.000 TL kredi ödemesi olan kişi, aylık maksimum 2.000 TL kredi ödemesi yapabilmektedir. Aylık tutarına göre 91.198 TL’ye kadar kredi çekebilmektedir.
 • Aylık 500 TL kredi ödemesi olan ve geliri 4.000 TL olan bir birey; yeni çekeceği kredi için aylık 1.500 TL kredi ödemesi yapabilmektedir. 68.398 TL’ye kadar kredi talep edebilmektedir.
 • 1.000 TL kredi ödemesi olan ve yeni kredi alacak olan 4.250 TL maaşlı kişi, aylık 1.000 TL kredi ödemesi yapabilmektedir. 45.599 TL’ye kadar kredi verilmektedir.

İhtiyaç kredisi başvurusu gerekli belgeler şöyledir;

 • Özel sektör çalışanlarından maaş bordrosu, SGK dökümü, ikametgah belgesi, iş yeri imza sirküleri ve varsa ek gelir belgesi istenmektedir.
 • Kamu çalışanlarının maaş bordrolarını ve ikametgah belgelerini sunmaları yeterli olmaktadır.
 • Emekliler emekli aylık dökümü ve ikametgah belgesi ile ihtiyaç kredisi alabilmektedirler.
 • Vergi levhası bulunanlar; güncel vergi levhası, imza sirküleri, oda kayıt belgesi, bilanço ve gelir tablosu, ticaret sicil gazetesi ile ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilmektedirler.

İhtiyaç kredisi başvuru şartları aşağıdaki gibidir;

 • 18 yaşını doldurmuş olan bireylere ihtiyaç kredisi verilmektedir.
 • Aktif SGK kaydının ya da vergi levhasının olması şartı aranmaktadır. Ancak bankalar ek gelirlerini vergileyenlerden aktif SGK kaydı şartını talep etmeyebilmektedir.
 • Bankalar ile geçmiş çalışmalarının düzgün olması ve bankaların kara listesinde olmaması gerekmektedir.
 • İpotek verilerek ihtiyaç kredisi alınacaksa ipotek edilecek olan taşınmazın tapusunun başvuru sahibinin üzerine olması gerekmektedir. Aynı zamanda eğer evli ise bireyin eşinin yazılı olarak izin vermesi gerekmektedir.
 • İhtiyaç kredisi için 36 aya kadar vade seçeneği sunulmaktadır. Ancak bankalar vade seçeneğini değiştirebilmektedirler.
 • İhtiyaç kredisi çekmek için resmi geçerliliği bulunan bir evrak ile gelirin belgelenebiliyor olması gerekmektedir.

4250 TL Maaş Alıyorum Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir? Asgari ücret olan 4250 TL maaş alan kişiler ne kadar kredi çekebileceğini hesaplamak istiyor. Asgari ücretli ne kadar ihtiyaç kredisi çekebilir? Asgari ücret için çekilebilecek en yüksek kredi tutarı maaşa ve en önemlisi daha önce bankalarda ödeme durumlarına göre belirlenir. Toplam gelirinize bağlı olarak A bankası 30.000 TL onaylı kredi verirken B bankası 80.000 TL kredinizi onaylayabilir. Resmi olarak maaşın yarısına kadar kredi taksit tutarı belirlenebiliyor olsa da bankalar tüm gelir durumunuza göre değerlendirir.

Hangi Bankalar Ne Kadar Kredi Veriyor?

En yüksek kredi veren bankalar hangileri? Bankalar en fazla kredi tutarından çok vade sayılarıyla rekabet ediyor. Uzun vadeli kredi veren bankalar sayesinde yüksek kredi tutarları çekilebiliyor. 12,24,36,48 aya varan vadelerle en uygun faizli kredi başvurusu ile en yüksek kredi alabilirsiniz. En çok kredi veren bankaları sizin için araştırdık.

En yüksek kredi veren bankalar şunlardır;

 • Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • Vakıfbank
 • Garanti Bankası
 • QNB Finansbank
 • Denizbank
 • Enpara
 • Yapı Kredi
 • İş Bankası
 • Alternatif Bank
 • Odeabank
 • Cepte TEB
 • Akbank

Yukarıda ki en çok kredi veren bankalardan 36 ay vadeye göre ne kadar kredi alabileceğinizi gelirinize göre bulabilirsiniz. Maaşa göre kredi hesaplamasını tüm bankalar için yazının devamında sizin için yapacağız. En kolay kredi veren bankalar ve banka kredi kampanyalarına bu sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İşe Yeni Başlayanlar Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Alabilir?

İşe yeni giriş yapanların alabilecekleri ihtiyaç kredisi tutarı, diğer sigortalılar ile aynı yasal çerçeve üzerinden belirlenmektedir. Ancak işe yeni giriş yapanların kredi başvurularının onaylanıp onaylanmayacağı kesin değildir. Bankalar en az 3 ay aralıksız sigortalı olarak çalışmış olanlara kredi vermektedirler. Ancak bu durum bankadan bankaya göre farklılık göstermektedir. Dolayısı ile 3 aydan daha kısa sigortalılık süresi olan ve devam eden bir sigortası bulunmayanların kredi başvuruları kabul edilmeyebilmektedir.

YouTube video
Maaşa Göre Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ne Kadar Konut Kredisi Kullanabilirim?

Ne kadar konut kredisi kullanabilirim? Bankalar başvuru sahiplerinin kredi notlarının yüksek olmasını talep etmektedirler. Alınan konut kredisi sadece konut almak için kullanılabilmektedir. Dolayısı ile başka yere yapılacak bir harcama için konut kredisine başvuru yapılmamalıdır. Bankaların faiz oranları, ödeme seçenekleri farklılık gösterdiği için uygun koşulları sağlayan bankalar araştırıldıktan sonra konut kredisi başvurusu yapılmalıdır.

Maaşa Göre Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilirim?

Maaşa göre konut kredisi hesaplama tablosu nedir? Birçok okuyucumuzdan gelen asgari ücretliyim ne kadar konut kredisi kullanabilirim? sorusunu cevaplayacağız. 4250 TL maaşla ne kadar konut kredisi çekebilirim veya 5000 TL gelirim var ne kadarlık ev alabilirim evin ne kadarına kredi çıkar sorularını cevaplamak için size örnek vermek istiyoruz. Maaşa göre çekilebilecek konut kredisi miktarları tablosunu hazırladık. 2022 itibarıyla resmi kanunlara göre bankalar en fazla belgelenebilir maaşın %50’sine denk gelecek taksitlerle kredi verebilir. Asgari ücretle ne kadar kredi çıkacağını tabloda görebilirsiniz.

Maaş (Belgelenebilir Gelir)Maaşa Göre Konut Kredisi Hesaplama
3000 TL85.000 TL
3500 TL100.000 TL
4000 TL115.000 TL
4500 TL135.000 TL
5000 TL150.000 TL
7500 TL220.000 TL
10.000 TL290.000 TL
Tabloda konut kredisi vadesi 120 ay (10 sene) ve faiz oranı ortalama %1,40 olarak hesaplanmıştır eğer vade 5 yıla düşerse çekebileceğiniz maksimum konut kredisi miktarı yarı yarıya düşecektir.

Gelirime Göre Ne Kadar Konut Kredisi Alabilirim?

Gelirime göre ne kadar konut kredisi çekebilirim? Maksimum çekebileceğiniz konut kredisi tutarı bellidir ancak bu tutarın tümünün banka tarafında onaylanması kesin değildir. Bankalar konut kredisinde öncelikle belgelenebilir maaş bordrosu ile başvuran müşterileri önemser. Sonrasında konut kredisi başvurusu yaptığınız banka ile varsa geçmiş çalışmanız yoksa kredi notu finansal siciliniz incelenir. Tüm kontrollerde banka kendi insiyatifinde ödeyebileceğiniz taksit miktarına göre toplam tutarı onaylar.

Maaşa göre konut kredisi hesaplaması nasıl yapılır? Bankalar ne kadarlık konut kredisini onaylar merak ediliyor. Herhangi bir bankaya siz 3000 lira maaş belgesi götürdüğünüzde normalde 1500 TL taksitle konut kredinizi onaylanması gerekir değil mi? Her şey iyiyse evet onaylanır ancak farklı bankalarda borcunuz varsa onuda hesaba katarak kredinizi onaylar. Maaşa göre konut kredisi hesaplama örneklerini tüm bankalar için altta bulabilirsiniz.

Ziraat Bankası Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilirim?

Ziraat Bankası’ndan alınabilecek konut kredisi tutarı; en fazla 5.000.000 TL’dir. Maksimum vade seçeneği ise; 180 ay olmaktadır. Ziraat Bankası şubesi, Ziraat Bankası’nın resmi web sitesi, Ziraat Mobil uygulaması, internet bankacılığı, Ziraat Bankası ATM’si ve 0850 220 00 00 olan Ziraat Bankası çağrı merkezi üzerinden konut kredisi başvurusu gerçekleştirilebilmektedir.

Ziraat Bankası ne kadar konut kredisi çekebilirim hesaplaması şu şekildedir;

 • Ekspertiz değeri 500.000 TL ve altı olan konutlarda ekspertiz değerinin %90’ına kadar kredi verilebilmektedir. 500.000 TL’nin üzerinde olan konutlarda ise; ekspertiz değerinin %80’ine kadar kredi alabilmek mümkün olmaktadır.
 • Üzerinden konut kredisi alınacak olan kredi bankaya ipotek olarak gösterilmektedir. Ayrıca banka eğer bu konutu ipotek olarak yeterli görmezse başvuru sahibinden ek teminat talep edebilme hakkını saklı tutmaktadır.
 • Konut kredisi alan bireysel müşterilerine hayat, konut ve zorunlu deprem sigortası hizmeti vermektedir.
 • %1.25 ile %1.35 arasında değişen faiz uygulaması bulunmaktadır.
 • 180 ay vade ile 500.000 TL kredi alındığında aylık uygulanacak olan faiz oranı %1.35 olmaktadır. Aylık ödenecek taksit tutarı ise; 7.413,34 TL olmaktadır. 500.000 TL konut kredisinin 120 ay vade ile alınması halinde; uygulanan faiz oranı %1.25’tir. Aylık ödenmesi gereken taksit tutarı ise; 8.066,75 TL olmaktadır.

Vakıfbank Ne Kadar Konut Kredisi Alabilirim?

Vakıfbank ne kadar ev kredisi çekebilirim? Vakıfbank’ın maksimum konut kredisi tutarı; 1.500.000 TL’dir. 444 0 724 numaralı çağrı merkezi arandıktan sonra sırası ile 5-2-1 tuşlamaları yapılarak, Vakıfbank şubesine giderek ve Vakıfbank’ın resmi web sitesi aracılığı ile kredi başvurusu iletilebilmektedir. Vakıfbank’tan konut kredisi almak isteyenlerin bilmeleri gerekenler ise aşağıda verilmiştir:

 • 180 aya kadar vade seçeneği ile kredi verilmektedir. Seçilebilecek en düşük vade ise 3’tür.
 • Alınabilecek kredi tutarı ile ilgili alt limit 10.000 TL ve üst limit 1.500.000 TL olmaktadır.
 • Kredi geri ödemeleri eşit taksitli, eşit anaparalı, artan taksitli ve azalan taksitli şekilde yapılabilmektedir.
 • Yeni konut alımları için yapılmış olan bir kampanyadır.
 • Kredi tutarı üzerinden %0.5’lik kredi tahsis ücreti hesaplanmaktadır.
 • 120 ay vade ile 100.000 TL konut kredisi alındığında; aylık uygulanan faiz oranı %1.35 olmaktadır. Ekspertiz ücreti 1.100 TL olurken yıllık toplam maliyet ise %17.9664 olmaktadır.

Akbank Konut Kredisi Ne Kadar Çıkar?

Akbank ne kadar konut kredisi verir? Akbank konut kredisi için maksimum tutar 1.000.000 TL olmaktadır. 10.000 TL ile 1.000.000 TL arasında konut kredisi talep edilebilmektedir. %1.30’dan başlayan faiz oranları ile konut kredisi verilmektedir. Başvuru sahiplerine uygun ödeme koşulları sunulmaktadır ve başvuru sahipleri ödeme planlarını kendileri hazırlamaktadırlar. 120 aya kadar vade seçenekleri ile kredi verilmektedir.

Akbank ne kadar konut kredisi alabilirim hesaplaması şu şekildedir;

 • 500.000 TL konut kredisinin 120 ay vade ile alınması durumunda; aylık uygulanan faiz oranı %1.30’dur. Aylık ödenmesi gereken taksit tutarı ise; 8.251,45 TL olmaktadır. Toplam geri ödenecek olan tutar ise; 990.173,44 TL olmaktadır.
 • 84 ay vade ile 500.000 TL konut kredisi alındığında; aylık %1.30 faiz oranı ile 9.817,46 TL taksit ödemesi yapılmalıdır. Geri ödeme tutarı ise; 824.666,67 TL olmaktadır.
 • 250.000 TL kredi 120 taksit ile alınır ise; aylık taksit tutarı 4.125,72 TL olarak hesaplanmaktadır. Uygulanan faiz oranı aylık %1.30’dur. Faiz ödemesi ile ana para toplandığında toplam geri ödenecek olan tutar; 495.086,72 TL’dir.

TEB Ne Kadar Konut Kredisi Alabilirim?

TEB ne kadar konut kredisi çekebilirim? TEB konut kredisi ile alınacak olan konutun ekspertiz değerinin %80’ine kadar kredi alabilmek mümkündür. Aylık %1.34 oranında faiz oranı sunulmaktadır. Seçilen vade sayısı değiştikçe faiz oranı da farklılık göstermektedir. 120 aya kadar vade seçeneği sunulmaktadır.

TEB alınabilecek konut kredisi hesaplaması aşağıda örneklendirilmiştir;

 • 60 ay vade ile 100.000 TL konut kredisi başvurusu yapılacak olması durumunda; uygulanacak olan faiz oranı %1.34’tür. Aylık taksit tutarı; 2.436,06 olmaktadır.
 • 120 ay taksit ile 250.000 TL konut kredisi talep edildiğinde; aylık olarak ödenmesi gereken taksit tutarı 4.200,30 TL olarak hesaplanmaktadır. Geri ödemesi yapılacak olan toplam tutar ise; 504.036,08 TL olmaktadır.
 • 500.000 TL kredinin 120 ay taksit ile alınması durumunda; aylık taksit tutarı 8.400,60 TL olmaktadır. Toplamda geri ödenecek olan tutar ise; 1.008.072,09 TL olmaktadır.

QNB Finansbank Ne Kadar Konut Kredisi Veriyor?

QNB Finansbank ne kadar konut kredisi çekebilirim? QNB Finansbank konut kredisi için üst limit 1.500.000 TL olmaktadır. 180 aya kadar vade seçeneği sunulmaktadır. %1.63 oranında aylık sabit faiz uygulandığı için konut kredisi alacak olanlar ödemelerini öngörebilmektedirler. Satın alınacak olan evin ekspertiz değerinin %80’ine kadar kredi verilebilmektedir. QNB Finansbank verdiği konut kredisi TL cinsinden olmaktadır.

QNB alınabilecek konut kredisi hesaplama örnekleri aşağıda belirtilmiştir;

 • 180 ay vade ile 500.000 TL konut kredisi alındığında; aylık taksit tutarı 8.619,39 TL olmaktadır. Toplam geri ödeme tutarı ise; 1.551.485,17 TL olarak hesaplanmaktadır.
 • 500.000 TL konut kredisi eğer 120 ay vade ile alınır ise; ödenecek olan aylık taksit tutarı 8.778,80 TL olmaktadır. Aylık faiz oranı %1.44’e düşmektedir. Geri ödenecek tutar ise toplamda 1.053.454,84 TL olmaktadır.
 • 250.000 TL konut kredisi 180 taksit ile QNB Finansbank’tan alındığında; 4.309,69 TL taksit ödemeleri yapılmalıdır. Faiz oranı %1.63 olurken geri ödeme tutarı da toplamda 775.746,81 TL olmaktadır.

ING Bank Ne Kadar Konut Kredisi Alabilirim?

ING Bank maaşa göre konut kredisi hesaplaması nasıl yapılır? ING Bank konut kredisi olarak alınabilecek kredi tutarı en fazla 1.500.000 TL olmaktadır. 120 aya kadar vade seçeneği ile konut kredisi verilmektedir. Eşit taksitli, eşit anapara ödemeli ve ara ödemeli seçenekler ile konut kredisi alınabilmektedir. ING Bank’ın resmi web sitesindeki başvuru formunu doldurarak ya da ING Bank şubesine giderek kredi başvurusu yapılabilmektedir.

ING Bank ne kadar kredi çekebilirim hesaplaması şu şekildedir;

 • 120 ay vade ile 500.000 TL kredi alındığında; aylık faiz oranı %1.44 olmaktadır. Toplamda geri ödemesi yapılacak olan tutar ise; 8.778,80 TL olmaktadır. Toplamda geri ödemesi yapılacak tutar ise; 1.053.454,84 TL’dir.
 • 108 taksit ile 500.000 TL konut kredisi başvurusu yapıldığında; uygulanan faiz oranı %1.44’tür. Taksit ödemeleri 9.154,51 TL olarak yapılmalıdır. Geri ödemesi yapılacak tutar ise toplam 988.685,91 TL olmaktadır.
 • Konut kredisi çekmek isteyenler ING Bank’tan 250.000 TL krediyi 120 ay vade ile alırlarsa; taksit tutarı 4.389,40 TL olarak hesaplanmaktadır. Faiz oranı %1.44 olurken 120 ayın sonunda toplam ödenmiş olan tutar 526.727,33 TL olmaktadır.

Emekli Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Emekliyim ne kadar kredi alabilirim? Emekli biri ne kadar kredi çekebilir sorusunu şu şekilde cevaplayabiliriz; Emekli olan kişi kredi notu ve geçmiş banka borçlarını düzenli ödemesine bağlı olarak her banka farklı limitlerde kredi verebilir. Emekliler için kredi çekme limiti bulunmasa da genel olarak birçok banka tarafından emekli maaşının 10-15 katına kadar kredi veriliyor. Emekli olup yüksek kredi çekmek isteyenler içinde bankalarda herhangi bir sınır olmadığı için kredi başvurusu yapılabiliyor.

Gelirime göre ne kadar konut kredisi alabilirim, bana ne kadar konut kredisi çıkar, ev kredisi ne kadar alabiliri sorularınızı yanıtladık. Konut kredisi veren bankalara başvuru yaparak hayalinizdeki evi alabilirsiniz.

Kredi Notu İhtiyaç Kredisi Tutarını Nasıl Etkiler?

Kredi notu ihtiyaç kredisini etkiler mi? Kredi notunun ihtiyaç kredisine etkilerine bakıldığında; kredi notu yükseldikçe alınabilecek kredi tutarı da artabilmektedir. Kişinin kredi notu, finansal geçmişini göstermektedir ve kredi notu yüksek olan bireyler bankalar tarafından kredinin geri ödemesini yapabilecek güvenilir bireyler olarak görülmektedir.

Dolayısı ile kredi notu yüksek olanların ihtiyaç kredisi başvurularının onaylanma olasılığı daha yüksektir. Aynı zamanda bankanın talep ettikleri tutarı onaylama olasılığını da arttırmaktadır. Bireylerin alabilecekleri maksimum kredi tutarı yasalar ile belirlenmiş olsa da, kredi notu düşük olan birine banka alabileceği maksimum kredi tutarından daha azını verebilmektedir.

Kredi Notu Düşük Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

Kredi notu düşük olanların ihtiyaç kredisi alabilmeleri için kredi notlarını yükseltmeleri gerekmektedir. Bunun için tavsiye edilen en hızlı yol ise; kredi kartı kullanımıdır. Kredi kartından aktif ve düzenli olarak harcama yapıp daha sonra kredi kartı borcunu düzenli olarak zamanında ödeyen kişilerin kredi notları yükselmektedir. İhtiyaç kredisi çekmek isteyenler, kredi notu yükseldikten sonra tekrar kredi başvurusu yapabilmektedirler. Düşük kredi notuna kredi veren bankalar adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Alınabilecek ihtiyaç kredisi tutarının yasalar ile sınırlandırılması gibi bir durum mevcuttur. Belgelenebilir hane gelirinin %50’sini geçmeyecek şekilde alınacak olan kredinin taksit tutarları belirlenebilmektedir. Dolayısı ile bu da bireylerin alabilecekleri maksimum kredi tutarlarını belgelenebilir gelirlerine göre yasal olarak sınırlandırmaktadır. Kredi alınacak olan bankalar üzerinden aylık gelire göre çekilebilecek kredi tutarı hesaplanabilmektedir.

Bu içeriğimizde maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim, maaşın kaç katına kredi çıkar ve maaşın yüzde kaçı kredi taksit tutarı olabilir? Sorularınızı yanıtladık. En fazla ne kadar kredi çekebileceğinizi hesaplama için yukarıda ki tablolardan faydalanabilirsiniz. Tüm sorularınızı yorum bölümünden bize sorabilirsiniz.

Sıkça Sorular Sorular (S.S.S)

Asgari Ücretle En Fazla Ne Kadar Kredi Çekilir?

Asgari ücretle en fazla çekilebilecek kredi tutarı maaşın yüzde 50’si olan 1400 TL taksit tutarını geçemediği durumlarda 50.000 TL’dir.

Memurlar Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Memurlar maaşının yarısı kadar taksitle kredi çekebilir. 5000 TL maaş alan memurlar 75 Bin TL kredi çekebiliyor.

Kredi Borcum Var Yeni Kredi Çekerken Etkiler Mi?

Evet etkiler. Kredi başvurunuz onaylamadan önce ödüyor olduğunuz toplam borç taksit tutarı banka tarafından hesaplanarak verilecek kredinin ne kadarlık taksitte ödenebileceğine göre düşük tutar onaylanabilir.

Maaşımdan Daha Yüksek Taksitli Kredi Alabilir Miyim?

Evet alabilirsiniz ancak bu durum başvuru yaptığınız bankanın insiyatifindedir. Belgeleyebildiğiniz ek gelirle yüksek kredi tutarı alabilirsiniz.

Özge Biricik

Merhabalar, Ben Özge Biricik. Bu websitesinde editör olarak yararlı olacağını düşündüğüm finans, ekonomi ve paraya dair tüm alanlarla ilgili olarak uzmanlık alanlarımla ilgili bilgi ve derlemelerimi sizlerle paylaşacağım. Ayrıca para kazanma, para tasarrufu, taksitle alışveriş imkanları ve alışveriş deneyimlerimi yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir