Olumsuz Kredi Başvuruları Ne Zaman Silinir? Kaç Puan Düşürür?

Olumsuz kredi başvuruları ne zaman silinir? Kredi reddi kaç puan düşürür? sorusu kredi başvurusu olumsuz sonuçlanan pek çok kişi merak ediyor. Başvurunun olumsuz sonuçlanmasının birçok nedeni olabilir. Kredi reddi nedenini öğrenerek de olumsuz kredi başvurusu silme adımlarını takip edebilirsiniz. Kredi başvurum reddediliyor sebebini nasıl öğrenebilirim ve bu başvurular kredi notumu düşürür mü gibi merak ettiğiniz cevaplarla birlikte onaylı kredi başvurusu yapmanız için bilmeniz gerekenleri sizinle paylaşacağız. Kredi onaylanmadığında kredi notu ve sicile etkisini de bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Kredi reddi kaç puan düşürür? Ard arda kredi başvurusu sonrası ne yapabileceğinizi içeriğimizde paylaşacağız. Öncelikle kredi başvurunuzun neden dolayı onaylanmadığını öğrenmeniz daha sonraki fazla kredi başvurusu yapmamanız için önemlidir. Birçok bankanın bankaya gitmeden internet şubesinden veya mobil bankacılıktan başvurulan telefondan onaylı kredi hizmetini doğru kullanmalısınız. Cevabı olumsuz gelen kredi başvurusunu silme işlemi için neler yapabileceğinizi sizin için araştırdık.

Olumsuz Sonuçlanan Kredi Red Nedenleri Nelerdir?

Kredi başvurusunu neler etkiler? Bazı bankalar tarafından kredi onay verilmediğinde kredi red nedeni olarak kod belirtilebiliyor. Kredi red nedeni 01, 09, 10, 11, 12 rakamları neden red yediğinizi açıklıyor. Bireysel veya kurumsal kredi taleplerinde bankalar değerlendirmede bulunur. Kredi başvurusu neden onaylanmaz sorunuzu cevaplayacağız. Kredi başvurusunu etkileyen durumlar şu şekildedir:

 • Gecikmiş veya takibe düşmüş kredi kartı borcu
 • Gecikmiş veya takibe düşmüş kredi taksit ödemesi veya kredi borcu
 • Düzenli gelir beyanı yapılmaması
 • Kayıtlı çalışma süresinin yeterli olmaması
 • Farklı sebeplerden dolayı banka hesaplarına konulmuş haciz

Bireysel veya kurumsal olarak nakit kaynak ihtiyacı için bankalara başvuruda bulunulur. Bankalar yapılan kredi başvuruları için değerlendirmede bulunur. Verilecek kredilerin tahsilatı için müşterileri riskli görürse (düşük kredi notu) kredi talebini reddedebilir.

Kredi Reddi Kaç Puan Düşürür?

Olumsuz kredi başvurusu kaç puan düşürür? Fazla kredi başvurusu yapmak kredi notunu düşürür mü? Ard arda kredi başvurusu sonrası krediniz onaylanmıyor ve birden fazla olumsuz kredi başvurusu yaptıysanız kredi notunuza etki edecektir. Kredi notunuzun düşmemesi için kredi başvurunuz reddedildiğinde problemi çözmeden tekrar başvuru yapmamalısınız. Üst üste kredi başvurusu yapmak ve red almak daha olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Çok sayıda ard arda kredi başvurusu yapmanın kredi notuna etkisi şu şekildedir;

 • Bilinçsiz ya da bilinçli olarak yapılan kredi ve kredi kartı başvurularının tamamı kredi notunuz üzerinde olumsuz etki oluşturur.
 • Bir başvurunun karşılığının kaç puan olduğu bilinmese de, yapılan her başvurunun kredi notunuzu düşüreceği net olarak bilinir.
 • Cep telefonu aracılığı ile yapılan kredi ya da kredi kartı başvurularının tamamı da başvuru sayınızı artırır.

Tüm bunları yanı sıra olumsuz sonuçlanan kredi ve kredi başvurularında olduğu gibi olumlu sonuçlanan kredi ve kredi kartı başvuruları da başvuru sayınızı artırmaktadır.

Olumsuz Kredi Başvuruları Ne Zaman Silinir?

Reddedilen kredi başvuruları ne zaman silinir ve fazla kredi başvuru sayısı nasıl silinir? Krediniz onaylanmadığı halde art arda kredi başvurusu yaptığınızda ve başvuru sonucu red olduğunda bankaların ortak kullandığı risk derecelendirme kurumu Findeks kredi puanı etkileniyor. Olumsuz kredi başvuruları sonucunda oluşan kredi notu düşüklüğünün silinmesi için neler yapabileceğinizi aşağıda sıraladık.

Reddedilen kredi başvuruları silinme süresi şu şekildedir;

 • Bankalara yapılan kredi başvurularının silinmesi 180 gün sürer.
 • Sisteme düşen başvurunuz, başvuru tarihinden itibaren 180. gün sonunda sistemden silindiğinden dolayı, başvurularınızı dikkatli bir şekilde gerçekleştirmelisiniz.
 • Başvuru sayısı konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise tüm ürün başvurularının tek çatı altında toplandığıdır. Yani yaptığınız kredi başvurusu, kredi kartı başvurusu, ek hesap başvurusu, limit artırım başvurusu, başvuru sayınızı yükseltir.
 • Olumsuz başvurular başvuru sayınızı artırdığı gibi, olumlu sonuçlanan başvurular da başvuru sayınızı artırır.
 • Ülkemizde özel bankaların birçoğu başvuru sayısı 6 ve üzerinde olan tüketicilere kredi vermeyi tercih etmez.

Ard arda çok sayıda kredi başvurusu yaptığınızda silinmesi için gereken sürenin geçmesi gerekiyor. Bunun dışında findeks kredi notu veya kredi sicilinizde yanlış bir bilgi yer alıyorsa merkez bankası KKB güncelleme iletişim numarasına ulaşabilirsiniz. Kredi raporu ve kredi notu itirazlarınızı KKB güncellemesini 444 45 52 nolu numaradan iletebilirsiniz.

Çok Başvuru Yaptığım İçin Kredi Alamıyorum Ne Yapmalıyım?

Kredim onaylanmıyor nasıl kredi alabilirim? Sık ve bilinçsiz kredi başvuruları dezavantaj yaratabilir. Kredi başvurum reddedildi hiçbir banka kredi vermiyor ne zaman yeniden başvuru yapabilirim?

Üst üste başvuru yapıp bankalardan kredi alamıyorum diyenlerin bilmesi gereken noktalar şu şekildedir;

 • Kredi başvurusunu çok fazla yapmanız bankaların değerlendirme ölçütlerine göre değişebilir. Bunun için kredi risk raporunuza bakabilirsiniz. Günümüzde E-Devlet üzerinden kredi risk raporunu ücretsiz bir şekilde çıkararak durumunuzu değerlendirebilirsiniz.
 • Herhangi bir borcunuz bulunmuyorsa kredi almanızda herhangi bir engel yoktur. Kredi notunuzun düşüklüğü ve hakkınızda icra dosyası olması gibi durumlar kredi almanıza engel olabilir. Bu konuda yapacağınız tek şey kredi notunuzu yükseltmek ve düzenli bir gelire sahip olmaktır.
 • İcra dosyanızı kapattıktan sonra kendinize ipotekle veya kefil göstererek kredi çekebilirsiniz. Bunun için borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemeli ve en az 6 ay boyunca çalışmalısınız. Tüm bunlar ardından gerekli şartları taşıyorsanız kredi almanızda herhangi bir sakınca yoktur. Bu zamanda daha önce yapılan olumsuz kredi başvurusu silme süreci tamamlanmış olur.
 • Bankalardan kredi alamıyorum kırmızı kalem yedim diyenler için hazırladığımız içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz.

Çok sayıda kredi başvurusu yaptım diyenler kredi başvuru sayısı öğrenme yollarını araştırıyor. Kredi başvuru sayısından daha önemli olan husus kredi notunuzun nasıl etkilendiği ve nasıl düzeltebileceğinizdir. İçeriğimizde bulunan bilgilerden kredi neden onaylanmaz ve reddedilen krediler ne zaman KKB sisteminden silinir cevapladık.

YouTube video
Bankalar Kredi Vermiyor Nasıl Alabilirim?

Kredi Sicili Kredi Notundan Farklı Mıdır?

Kredi sicilinin kredi notundan farkı çoğunlukla bilinmiyor. Kredi siciliniz bozuksa bankalardan kredi alamam durumunuzla kredi notu düşüklüğünden red yemeniz farklı durumlardır. Aşağıda tüm farkları listeledik.

Kredi sicili kredi notundan farklı bir unsurdur. Buna göre dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

 • Kredi sicili, kişilerin kredi başvurusu ve kredi borcu geçmişinin tamamını içeren ve silinmesi mümkün olmayan bir veri tabanıdır.
 • Kredi Kayıt Bürosu ile Merkez Bankası bünyesinde bulunan kredi sicili bir yana, kişilerin kredi başvurusu için sorun çıkaran kısım, kredi notudur.
 • Ödeme düzeninize göre artan ya da düşen sayısal bir değer olan kredi notu, bankaların kredi başvurularını incelerken en çok üzerinde durduğu noktalar arasında yer alır.
 • Ödeme durumunuza bağlı olarak sürekli değişebilen kredi notu, kredi borcu ve kredi kartı borcu ödenmedikçe düşmeye devam eder.
 • İhtiyaç kredisi alır ve başarıyla öderseniz notunuz daha da artar.
 • Kredi ya da kredi kartı borcunuzu 90 gün ödememeniz halinde ise hakkınızda yasal takip başlar, kredi siciliniz bozulur ve bu da doğrudan kredi notunuzu düşürür.

Banka Sicil Kaydı Silinebilir Mi?

Banka olumsuz kredi sicili nasıl temizlenir? Bankadaki sicil kaydımı nasıl silebilirim diyenler için öncelikle belirli süre geçtikten sonra temizlenebileceğini belirtelim. Kredi sicil kaydı silinmesi hakkında tüm detayları aşağıda paylaştık.

Banka sicil kaydı ile ilgili dikkat edilmesi gereken şu şekildedir:

 • Sicil kaydı banka hareketlerinizi kapsayan bir dökümdür. Borç 90 gün boyunca ödenmez ise ve yasal takip süreci başlatılmışsa kara listeye girilir.
 • Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından tutulan sicil kaydınızın silinmesi için borcunuzu ödedikten sonra 5 sene geçmesi gerekir. Bu beş sene içinde yaptığınız kredi ve kredi kartı başvuruları siciliniz bozuk olduğu için kabul edilmez.
 • Siciliniz temizlendikten sonra, yani beş sene geçtikten sonra dilediğiniz tutarda kredi ya da kredi kartı alabilmek için kredi notunuzu yükseltmeniz gerekir. Kredi notunu yükseltmek için kredi kartı ödemelerini düzenli yapmak gerekir. Ancak unutmayın ki beş senelik süreç sicilin tamamen silinmesi anlamına gelmez. Belirtilen bu süre geçse bile bankalar her zaman sizin kredi geçmişinizi görebilir.
YouTube video
Reddedilen Kredi Başvuruları Ne Zaman Silinir?

Kredi başvuru sonucu sorgulaması yapıldıktan sonra reddedilen krediler öğrenilir. Krediniz onaylanmamıştır mesajı geldiyse nedenleri yukarıda bulabilirsiniz.

Tüm bunlar göz önünde bulundurularak olumsuz kredi başvurusu silme işlemleri yerine maliyenizi kontrol altında tutmanız banka işlemlerinizi daha sorusuz halletmenize yardımcı olur.

Kredi reddi kaç puan düşürür? Kredi red mesajı örnekleri ve kredi başvurunuz olumsuz sonuçlanmıştır sorularınızı yanıtlamaya çalıştık. Reddedilen kredi başvuruları ne zaman silinir için merak ettiğiniz konuları yorum kısmından sorabilirsiniz.

Özge Biricik

Merhabalar, Ben Özge Biricik. Bu websitesinde editör olarak yararlı olacağını düşündüğüm finans, ekonomi ve paraya dair tüm alanlarla ilgili olarak uzmanlık alanlarımla ilgili bilgi ve derlemelerimi sizlerle paylaşacağım. Ayrıca para kazanma, para tasarrufu, taksitle alışveriş imkanları ve alışveriş deneyimlerimi yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir