Şubeye Gitmeden Erken Kredi Kapatma Nasıl Yapılır? (2021)

Şubeye gitmeden erken kredi kapatma işlemi için kredinin çekildiği banka ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Şubeye gitmeden erken kredi kapatma işlemi her bankanın verdiği hizmetlerden değildir. Ancak bu işlemin yapılabileceği bankalardan internet bankacılığı, mobil bankacılık ve telefon şubesi kullanılarak kredinin kapatılabilmesi mümkün olmaktadır.

Konut kredisi erken kapatılacağı zaman erken kapatma cezası uygulanmaktadır. Ancak ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi çeken tüketiciler herhangi bir ceza ödemelerine gerek kalmadan kredilerini kapatabilmektedirler. Kredi erken kapatma indirimi veya cezası nasıl hesaplanır sizler için araştırdık.

Şubeye Gitmeden Erken Kredi Kapatma İşlemi Nedir?

Merak edilen sorulardan biri kredi erken kapatılabilir mi? Erken kredi kapatma işlemi; kredinin vadesi dolmadan önce kapatılmasına verilen isimdir. Kredinin vadeden önce kapatılması işleminin şartları, kredi sözleşmesinde belirtilmektedir. Banka erken kredi kapatmak isteyen müşterilerinden erken kapatma bedeli alabilmektedir. Bu bedel bireysel ve kurumsal müşterilere göre değişiklik gösterebilmektedir. Bankaların çoğunluğu bireysel müşterilerinden erken kapatma bedeli almadıkları gibi faiz oranlarında indirim de yapabilmektedirler. Bu sayede kredi sahibi vade sonunda bankaya ödemiş olacağı toplam tutardan daha az tutarda geri ödeme yapmış olmaktadır.

Şubeye Gitmeden Erken Kredi Kapatma İşlemi Mantıklı Mıdır?

Erken kredi kapatmanın mantıklı bir tercih olması veya olmaması değerlendirildiğinde; kredi çeken kişi için avantajlı bir durum değildir. Kişi eğer konut kredisi çekmiş ise; konut kredisini erken kapatmak istediğinde erken kapatma cezası ödemesi gerekmektedir. Aynı zamanda erken ödeme yapacağı için ödeyeceği tutara bir indirim de uygulanmaktadır. Bu sebeple krediyi erken kapatmak karlı olmasa da çok maliyetli de olmamaktadır.

Kredinin alındığı dönem ile kapatılacağı dönem arasında faiz farkı önemli olmaktadır. Eğer düşük faiz ile kredi alınmış ve erken kredi kapatma işlemi yapılacağı zaman faizler yükselmiş ise; kredi alan kişi faizin büyük bir kısmının ödemesini zaten yapmış olduğu için krediyi kapatması mantıklı bir tercih olmamaktadır. Kredi çekildikten sonra eğer üzerinden uzun zaman geçmeden erken kredi kapatma işlemi yapılır ise; bu durumda krediyi çeken kişi maddi açıdan kar elde edebilmektedir.

Erken Kredi Kapatma Kredi Notuna Etki Eder Mi?

Kredinin erken kapatılmasının kredi notuna etkisine bakıldığında; kredi borçları toplu olarak kapatıldığında kredi çeken kişinin kredi notu yükselmektedir. Bu sayede sonrasında bankacılık işlemleri yapacakları zaman bankadan kredi almaları veya bankanın herhangi bir ürününden yararlanmaları daha kolay olmaktadır. Çok yüksek tutarda bir kredi talebinde bulunulduğunda bankanın kredi başvurusuna olumlu yanıt verebilme ihtimali yükselmektedir. Ayrıca kredi notu yüksek olduğu için kişi bankalardan daha düşük faiz oranları ile daha uygun şartlarda kredi alabilmektedir.

Hangi Kredilerde Erken Kredi Kapatma Cezası Bulunmaktadır?

Erken ödeme cezası uygulanan kredi; konut kredisidir. İhtiyaç kredisi ve taşıt kredisinde bankalar erken kredi kapatma cezası uygulamamaktadırlar. Aksine ihtiyaç kredisi veya taşıt kredisi almış olan biri eğer kredisini erken kapatır ise; bu durumda banka kişiye erken ödeme faiz indirimi uygulayabilmektedir.

Erken Kredi Kapatma Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi erken kapatma cezasının tutarı belirlenirken Tüketici Kredisinde Erken Ödeme İndirimi ve Kredinin Yıllık Maliyet Oranını Hesaplama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik dikkate alınmaktadır. Bu yönetmelik kapsamında kredi çeken kişinin kalan toplam borcuna ve krediyi çektiği şartlara göre ödemesi gereken tutar belirlenmektedir. Ancak bu tutar ile ilgili son karar bankanın olduğu için tüketicinin öncelikle kredi çektiği banka ile görüşme sağlaması gerekmektedir. Bankanın erken kapatma cezası uygulayıp uygulamayacağı ve eğer uygulayacak ise bu tutarın ne kadar olacağı sorulmalıdır.

Birden Fazla Kredinin Erken Kapatılması Durumunda Ceza Artar Mı?

Kredilerin toplu olarak erken kapatılması durumunda ceza tutarı, kapatılan kredi sayısına göre hesaplanmamaktadır. Cezai işlem olarak fazladan tutar talep edilmemektedir. Şubeye gitmeden erken kredi kapatma ceza tutarı belirlenirken kalan vade eğer 36 aydan daha az ise; anapara tutarının %1.36’sı üzerinden hesaplama yapılmaktadır. 36 aydan daha fazla vade kalmış ise; anaparanın %2’si oranında ceza tutarı hesaplanmaktadır. Bu hesaplama yapılırken önemli olan nokta çekilen kredi sayısı değildir.

Erken Kredi Kapatma Ceza Örneği Nedir?

Krediyi erken ödeme ceza hesaplaması aşağıda örneklendirilmiştir:

 • Erken kredi kapatma işlemi yapılacağı zaman 50.000 TL anaparası ve 30 ay vadesi kalan tüketiciye %1 oranında ceza uygulanmaktadır. Ödemesi gereken ceza tutarı 500 TL olmaktadır.
 • 75.000 TL anapara kaldığında eğer kredi alan kişinin geriye 50 ay vadesi kalmış ise; ceza oranı %2 olmaktadır. Ceza tutarı ise 1.500 TL olarak hesaplanmaktadır.
 • 100 ay vade ve 100.000 TL anapara kaldığında kredi kapatılmak istenir ise; %2 ceza oranı ile 2.000 TL ceza ödemesi istenmektedir.

Hangi Bankalarda Erken Kredi Kapatma İşlemi Yapılır?

Bütün bankalarda erken kredi kapatma işleminin şubeye gitmeden yapılması gibi bir durum mümkün değildir. Günümüzde teknoloji geliştikçe bankalar da dijitalleşmeye başlamıştır ve birçok işlemin dijital bankacılık yöntemleri ile yapılabilmesine olanak tanımaktadır. Bankaların web sitelerinden veya mobil uygulamalarından erken kredi kapatma işlemi yapılabilmektedir. Ancak bankaların bazıları günümüzde hiç şubeye gitmeden kredi çekme imkanını bile sağlamadığı için erken kredi kapatma işleminin de şubeye gitmeden yapılmasına olanak tanımamaktadır. Üstelik bankalar açısından kredi çeken kişinin kredisini erken kapatması avantajlı bir durum olmamaktadır. Bankaya kar getiren bir durum değildir.

Erken kredi kapama yapılabilen bankalar şunlardır;

 • Yapı Kredi
 • Türkiye İş Bankası
 • Halkbank
 • Vakıfbank
 • Ziraat Bankası
 • Odebank
 • Alternatif Bank
 • Akbank
 • Garanti BBVA
 • Enpara.com
 • QNB Finansbank
 • Katılım Bankası
 • Türk Ekonomi Bankası (TEB)
 • CEPTETEB

İnternet Bankacılığı Üzerinden Erken Kredi Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

İnternet şubesinden krediyi erken kapatmak için öncelikle hangi bankadan kredi alınmış ise o bankanın internet sitesine girilmesi ve internet bankacılığına giriş ekranından internet şubesine giriş yapılması gerekmektedir. Ardından kredilerim menüsü üzerinden çekilmiş olan kredi ile ilgili bilgi edinilebilmektedir. Ayrıca bu sayfada kredinin erken kapatılması için gerekli buton da bulunmaktadır. Bu butona tıklayarak kalan tutar ödenebilmektedir. Aylık taksitler tek tek ödenebildiği gibi bütün taksitler tek seferde de ödenebilmektedir.

Mobil Bankacılık İle Kredi Nasıl Erken Kapatılır?

Mobil uygulamadan kredi erken ödeme işlemi yapılabilmesi için kredi alınmış olan bankanın mobil uygulamasının cihaza indirilmiş olması ve müşteri numarası veya T.C. kimlik numarası ile mobil bankacılık şifresi yazılarak uygulamaya giriş yapılmalıdır. Ardından kredilerim menüsü üzerinden kredi borcu ödeme sayfasına giriş yapılmalıdır ve taksitler bu sayfadan aylık olarak ödenebilmektedir. Ayrıca hepsinin seçilerek tek seferde bütün borcun mobil uygulama üzerinden kapatılabilmesi de mümkün olmaktadır.

Telefon İle Erken Kredi Kapatma İşlemi Yapılır Mı?

Telefon ile krediyi erken kapatmak için kredinin çekilmiş olduğu bankanın müşteri hizmetleri numarasının aranması gerekmektedir. Ardından müşteri numarası, bankaya ait kart numarası veya mobil bankacılık şifresi tuşlanarak kimlik doğrulaması yapılmalıdır. Müşteri temsilcisine bağlanılması için bankanın müşteri iletişim merkezinin belirlediği tuşlamalar yapılmalıdır. Sonrasında müşteri temsilcisine krediyi erken kapatmak istendiği söylenmelidir. Bunun için telefonla talimat verilebilmektedir. Son dönemde Covid-19 sebebi ile vaka sayılarının artması sonucunda bankaların birçoğu işlemlerini dijitalleştirme yoluna gitmektedir. Bu sebeple kimlik doğrulaması yapılabilmesi kaydı ile şubeye gitmeden erken kredi kapatma işleminin telefon ile yapılabilmesini birçok banka mümkün kılmaktadır.

Bu yazımızda kredi erken kapatma işlemi nasıl yapılır nasıl hesaplanır, kredi borcumu erken ödersem ne kadar indirim olur? sorularınızı cevapladık. Kredi borcunuzu kapatmak için yukarıda ki herhangi bir işlemi yapabilirsiniz. Kredi borcunuzun kapatma hesaplaması için aşağıdan yorum olarak bize sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir