Taşıt Kredisi Nasıl Alınır? 2.El ve Sıfır Faiz Hesaplama 2021

Taşıt kredisi nasıl alınır, 2.El taşıt kredisi faiz oranları hesaplama nasıl yapılır? Taşıt kredisi almak isteyenler öncelikle istedikleri aracı bulmalıdırlar. Bu aracın yaşı, modeli ve değeri kredi şartlarını etkilemektedir. Taşıt kredisi almak isteyenler araca karar verip aracın değerini öğrendikten sonra uygun şartları sağlayan bir bankaya gitmelidirler. Banka sıfır ve ikinci el araçların değerleri üzerinden verebileceği kredi tutarını ve sunabileceği vade seçeneğini başvuru sahibine aktarmaktadır. Başvuru değerlendirmesinin olumlu sonuçlanması ile beraber kredi başvuru sahibinin hesabına aktarılmaktadır. Taşıt kredisi almak isteyenler bu krediyi taşıt almak dışında başka bir amaç için kullanamamaktadırlar. Ayrıca bu süreçte aldıkları araçları da banka tarafından rehin alınmış olmaktadır. Araba kredisi nasıl alınır?

Taşıt Kredisi Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

0 ve 2.El araç kredisi şartları nelerdir? Taşıt kredisi başvuru belgeleri aşağıda verilmiştir:

 • Taşıt kredisi alabilmek için kimlik belgesi gerekmektedir.
 • Taşıt kredisi alacak olanların aylık gelirlerini belgelemeleri ve bu belgeyi başvuru esnasında sunmaları istenmektedir.
 • Son 2 aya ait olan bir faturanın veya ikametgah belgesinin sunulması gerekmektedir. Adres teyidi için istenen bir belgedir. Fatura sunmak istemeleri durumunda; faturanın başvuru sahibinin adına düzenlenmiş telefon, elektrik, doğalgaz, internet gibi bir fatura olması gerekmektedir.
 • Sıfır araç için taşıt kredisi alacak olanların proforma fatura sunmaları gerekmektedir.
 • İkinci el araç için kredi almak isteyenlerden noter tasdikli satış onayı ve araç ruhsatı istenmektedir.

Ticari Araçlar İçin Taşıt Kredisi Başvuru Koşulları Nelerdir?

Ticari araçlar için alınan kredinin başvuru şartları aşağıdaki gibidir:

 • 18 yaşını dolduranlar ticari araçlar için kredi başvurusu yapabilmektedirler.
 • Aylık gelirini belgeleyebilenlere taşıt kredisi verilmektedir.
 • Ticari araçlar için alınan kredinin aylık taksit tutarının kredi alan kişinin aylık gelirinin yarısından fazla olmamalıdır.
 • Hayat sigortası ve ferdi kaza sigortası yapılmalıdır.
 • Satın alınan ticari aracın üzerine ipotek konmaktadır ve kredi geri ödemeleri bitene kadar ticari aracın satılabilmesi mümkün değildir.

Taşıt Kredisi Almaya Uygun Olan Araçlar Nelerdir?

Taşıt kredisi verilen araçlar sıfır ve ikinci el araçlardır. Ticari, hafif ticari ve binek cinsindeki araçlar için kredi başvurusu yapılabilmektedir. İkinci el araçlar için taşıt kredisi alacak olanlar ise; belirli bir yaş aralığındaki araçlar için bu krediye başvuru yapabilmektedirler. Bazı bankalar 5 yaşından büyük araçlara taşıt kredisi vermemektedir. Ancak bazı bankalarda bu 10 yaşa kadar uzayabilmektedir. İş makineleri ve motosikletler için kredi almak isteyenler ise taşıt kredisine başvuru yapamamaktadırlar. Araç rehinli kredi başvurusunu nasıl yapacağınızı yazının devamında yazdık.

Düşük Maliyetli Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Düşük faizli taşıt kredisi nasıl alınır? En uygun taşıt kredisi almak için bankalar arasında bir karşılaştırma yapmak gerekmektedir. Bankalar dönem dönem kampanyalar yapmaktadırlar. Faiz oranları, verebilecekleri maksimum kredi tutarı ve sunulacak olan vade seçenekleri her bankada farklılık göstermektedir. Alınacak olan aracın sıfır mı ikinci el mi olduğuna, modeline, rengine, fiyatına göre uygun banka bulunduğunda daha az maliyet ile kredi alınabilmektedir.

Taşıt Kredisi Alırken Kredi Notunun Önemi Nedir?

Araba üzerine kredi çekme şartları nelerdir? Taşıt kredisi için kredi notunun önemine bakıldığında; kredi notu yüksek olanların taşıt kredisi alabilmeleri daha kolay olmaktadır. Kredi notu düşük olanlar için istedikleri tutarda taşıt kredisi almak oldukça düşük bir ihtimaldir. Kredi notunu yükseltebilmek için ise bankaya düzenli olarak ödeme yapmaları gerekmektedir. Bunun için harcamalarını kredi kartı ile yapıp daha sonra kredi kartı borçlarını düzenli olarak ödemeleri ve kredi notunu arttırmaları gerekmektedir.

Taşıt Kredisi Hesaplama (Faiz Oranları)

Taşıt kredisi hesaplama nasıl yapılır, faiz oranları en düşük banka nasıl bulunur? Aşağıda İş Bankası, Garanti Bankası, QNB Finansbank ve TEB bankalarının araç kredisi özellikleri ve faiz hesaplaması detaylarını derledik.

İş Bankası Taşıt Kredisinin Özellikleri Nelerdir?

İş Bankası araç kredisi almak isteyenler sıfır araç için kredi alacakları zaman bankaya kefil sunmak zorunda değillerdir. İkinci el araç için taşıt kredisi alacak olanlar ise bankaya kefil sunmalıdır ve taşıtın kasko değeri üzerinden kredi alabilmektedirler. Taşıt kredisi başvuru formu, kimlik belgesi, gelir belgesi, o araçlar için proforma faturası ve ikinci el araçlar için motorlu araç tescil ve trafik belgesi sunularak başvuru yapılabilmektedir. İnternet bankacılığı, telefon şubesi ve İş Bankası şubesi üzerinden taşıt kredisi başvuruları yapılabilmektedir. Kredinin özellikleri ise aşağıda belirtilmiştir:

 • 0 araç satın alacak olanların alacakları araçların değerinin 120.000 TL’nin altında olan kısmı için %70’i kadar ve 120.000 TL’nin üzerinde olan kısmı için %50’si kadar kredi alınabilmektedir.
 • İkinci el araç için taşıt kredisi başvurusu yapacak olanlar taşıtın kasko değerinin 120.000 TL’ye kadar olan kısmı için %70 ve 120.000 TL’nin üzerinde olan kısmı için %50 oranında hesaplama yapılmaktadır.
 • 36 aya kadar vade seçeneği ile alınan kredilerde aylık %1.35, 37 aydan 60 aya kadar vade seçeneği ile alınan kredilerde ise %1.40 oranında faiz uygulanmaktadır.
 • 5.000 TL’den 9.999.999 TL’ye kadar taşıt kredisi talep edilebilmektedir.
 • 120.000 TL’nin altında değeri olan araçlar için azami vade süresi 60 ay olmaktadır ve 120.000 TL’nin üzerinde değeri olan araçlar için bu 48 ay olmaktadır.

Garanti BBVA Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Garanti BBVA taşıt kredisi başvurusu; Garanti BBVA şubelerinden, internet bankacılığı üzerinden ve mobil uygulama aracılığı ile yapılabilmektedir. 444 68 66 numaralı 444 OTOM hattını arayarak taşıt kredisi talep edebilmek de mümkündür. Ayrıca normal şartlarda motosikletler için taşıt kredisi alınamazken Garanti BBVA motosiklet için kredi ihtiyacı olanlara motosiklet kredisi de vermektedir. Hem sıfır hem de ikinci el araçlar için alınabilecek taşıt kredisinin detayları şu şekildedir:

 • Alt limiti 5.000 TL ve üst limiti 500.000 TL olan bir kredidir.
 • 12 aydan 60 aya kadar vade seçeneği sunulmaktadır.
 • İkinci el araç alacak olanlar; aracın yaşı ve kredi vadesi toplamı 108 ayı geçmeyecek şekilde kredi başvurusu yapabilmektedirler.
 • 60 ay vade ile 250.000 TL değerinde sıfır bir araç alınmak istenir ise; aylık taksit tutarı 6.929,77 TL olmaktadır. Aylık faiz oranı %1.54’tür ve toplamda geri ödenecek olan tutar 415.786 TL’dir. İkinci el araç için de aynı şartlarda alınan kredinin geri ödemesi aynı olmaktadır.

QNB Finansbank’tan Taşıt Kredisi Nasıl Çekilir?

QNB Finansbank araç kredisi başvurusu hem dijital kanallardan hem de banka şubesine giderek yapılabilmektedir. Taşıt kredisinin nitelikleri şöyledir:

 • 48 aya kadar vade seçeneği ile kredi verilmektedir.
 • Başvuru sahipleri ödeme planlarını kişiselleştirebilmektedirler. Sabit veya esnek ödeme seçenekleri ile kredi alabilmektedirler.
 • 1.000 TL ile 200.000 TL aralığında tutar için kredi başvurusu yapılabilmektedir.
 • %1.48 ile %1.61 aralığında aylık faiz uygulamaları bulunmaktadır.
 • 200.000 TL taşıt kredisi 48 ay vade ile alındığında; uygulanan faiz oranı %1.61’dir ve aylık taksit tutarı da 6.430,47 TL olmaktadır. Toplamda geri ödemesi yapılacak olan tutar ise; 308.662,84 TL’dir.

TEB Araç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

TEB taşıt kredisi almak isteyenler TEB’in web sitesinden, mobil uygulamasından ve banka şubesinden başvuru yapabilmektedirler. Faiz oranları %2.65’e kadar çıkabilmektedir. 36 aya kadar vade seçeneği sunulmaktadır. 250.000 TL taşıt kredisi almak isteyenler 36 ay vade ile TEB’den bu krediyi aldıklarında, aylık 9.128,65 taksit ödemesi yapmalıdırlar. Uygulanan faiz oranı da %1.3 olmaktadır. Toplamda geri ödenecek olan tutar ise; 328.631,59 TL olarak hesaplanmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S)

Kredi İle Araba Nasıl Alınır?

Kredi ile araba, taşıt kredisi veren bankaların şartlarına uygun araçlar ile araç rehinli/ipotekli şekilde alınır.

Kredi Çekmeden Nasıl Araba Alabilirim?

Kredi çekmeden araba almak için eğer varsa nakit birikiminiz yoksa para biriktirerek alabilirsiniz.

Kredi Borcu Olan Araba Nasıl Satılır?

Kredi borcu olan arabanın satılabilmesi için araç üzerindeki rehin kaldırılmalıdır. Banka kredisinin tamamını kapatıp rehin kaldırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir