TÜVTÜRK Kredi Kartı Geçiyor Mu? Hangi Kartlar Geçerli? 2022

TÜVTÜRK kredi kartı geçiyor mu? Araç muayene ücreti kredi kartıyla ödeniyor mu? TÜVTÜRK araç muayene ücreti ödemeleri, ülkemizdeki milyonlarca araç sahibinin yakından ilgilendiği bir konudur. Trafikte yer alan tüm motorlu taşıtların cinsine göre 1 veya 2 yılda bir yaptırması gereken araç muayeneleri, özellikle yaz aylarında vatandaşların en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. Sizin için kredi kartı ile ödeme, taksitlendirme, komisyonlar ve online ödeme imkanları araştırdık.

Araç muayene ücreti kredi kartı ile ödenir mi? Türkiye’nin 81 ilinde ve çok sayıda ilçesinde bulunan TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında ödemelerin yöntemi de merak edilen konulardandır. Araç muayene ücreti kredi kartı ödeme seçeneği olup olmadığını, kredi kartına taksitlendirme yapılıyor mu ve ne kadar komisyon alınıyor sorularını merak ediyorsanız bilmeniz gereken tüm detaylı bilgileri bu sayfada bulabilirsiniz. 

TÜVTÜRK Kredi Kartı Geçiyor Mu? 

TÜVTÜRK kredi kartı geçerli mi? TÜVTÜRK ödemelerinde kredi kartı geçerli olmaya başladı. Daha önceden TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında yapılan tüm otomobil muayenelerinde sadece nakit para ile ödeme yapılıyordu. Ancak geçtiğimiz günlerden itibaren motorlu araç sahipleri için bu sistem değiştirildi. Kredi kartı ile araç muayene ücretini ödemek isteyenler için yeni sistem geldi. Araç muayene ücreti kredi kartı ile ödenir mi sorunuzu cevapladık. Hangi kartların geçerli olduğunu aşağıda bulabilirsiniz.

Bu tarihten sonra araç muayenesinde kredi kartı ile ödeme aktif edilmiştir. TÜVTÜRK’ün Türkiye’nin 81 ilindeki sabit ve gezici araç muayene istasyonlarında araç muayene ve egzoz gazı emisyon ölçüm ücretini banka kartı veya kredi kartı ile ödenebiliyor. Kredi kartı veya banka kartı ile yapılan işlemlerde hizmet sağlayıcı firmanın yasal mevzuata göre belirlediği hizmet bedeli de ödeme tutarına ekleniyor. Dolayısıyla güncel olarak TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında yapılan işlemlerin ödemeleri kredi kartı ile yapabilirsiniz.

TÜVTÜRK Araç Muayenede Hangi Kartlar Geçerli? 

TÜVTÜRK araç muayenesinde geçerli kartlar, bu hizmetten yararlanmak isteyen araç sahiplerinin araştırdığı konular arasındadır. TÜVTÜRK, artık ülkenin dört bir yanındaki araç muayene istasyonlarında kredi ve banka kartı ile ödeme sistemini aktif etmiştir. Bu sayede araç sahipleri, zorunlu TÜVTÜRK araç muayenelerini yaptırırken nakit taşımak zorunda kalmayıp kredi ve banka kartları ile ödeme gerçekleştirebilirler.

TÜVTÜRK ödemelerinde kullanabileceğiniz kredi kartlarından bazıları şunlardır:

 • Garanti BBVA kredi ve banka kartları 
 • Türkiye İş Bankası kredi ve banka kartları 
 • Akbank kredi ve banka kartları
 • QNB Finansbank kredi ve banka kartları
 • Denizbank kredi ve banka kartları
 • Ziraat Bankası kredi ve banka kartları
 • Halkbank kredi ve banka kartları
 • Vakıfbank kredi ve banka kartları
 • ING kredi ve banka kartları
 • TEB kredi ve banka kartları

Bu konuda TÜVTÜRK resmi web sitesinden alınan bilgilere göre bankacılık sisteminde kullanılan Mastercard, Visa ve TROY uyumlu tüm kredi kartlarıyla yapılan TÜVTÜRK araç muayene ödemeleri geçerli olmaktadır. Bankacılık sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin aktif olarak kullanılan kredi ve banka kartları ile TÜVTÜRK istasyonlarında ödeme yapılabilmektedir.

TÜVTÜRK Kredi Kartı Taksitlendirme Yapılıyor Mu? 

TÜVTÜRK taksit yapıyor mu sorusu soruluyor. TÜVTÜRK Kredi kartına taksit seçeneği, bankanın hizmet kriterlerine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Genellikle TÜVTÜRK kurumunun yapmış olduğu anlaşma kapsamında TÜVTÜRK araç muayene ve egzoz emisyon ölçümü işlemlerinin ödemeleri tek çekim olarak gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla TÜVTÜRK istasyonları ile kredi kartıyla ödeme yapacak kullanıcıların hesaplarında yeterli bakiye bulunması gerekmektedir. TÜVTÜRK araç muayene ücreti taksitlendirmek mümkündür.

TÜVTÜRK kredi kartı komisyonu ne kadar? Bankanın müşterilerine sunmuş olduğu taksitlendirme kampanyalarına göre belirli vadeler ve kredi kartı komisyonu ek ücretler kapsamında taksitli ödeme yapılabilmektedir. Araç muayene hizmetinin ödemelerinde kredi ve banka kartı kullanımı için gerçekleştirilen altyapı çalışmaları tamamlanmıştır. Böylelikle araç sahibi vatandaşlar

TÜVTÜRK Temassız Ödeme Yapılır Mı?

TÜVTÜRK kredi kartı temassız ödeme imkanı sunan kuruluşlardan biridir. Araç sahipleri Türkiye’nin 81 ilinde bulunan tüm TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarından aldıkları hizmetler için ödeme yaparken temassız ödeme seçeneğini değerlendirebilir. Bu sayede vatandaşlar ödeme yaparken hızlı, pratik ve hijyenik yöntemleri kullanabilmektedir. Ülkemizde trafiğe çıkan bütün motorlu taşıtların cinsine bağlı olarak 1 veya 2 yılda bir yaptırdıkları araç muayenelerinde TÜVTÜRK kuruluşu hizmet vermektedir.

YouTube video
TÜVTÜRK Araç Muayene Ücreti Kredi Kartıyla Ödenir Mi?

Araç muayene ücreti online ödemek mümkün mü? Araç sahiplerinin herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için artık ödemeler kredi veya banka kartı kullanılarak yapılabilmektedir. Kredi kartlarında temassız ödeme seçeneği aktif olan araç sahipleri tüm araç muayene ve egzoz emisyon ölçüm hizmetlerinin ödemelerini temassız bir şekilde yerine getirebilir. Kredi kartı temassız özelliği kapatmak için bu sayfaya gidebilirsiniz.

TÜVTÜRK Muayene Ücreti Ne Kadar?

TÜVTÜRK araç muayene ücreti bu yılda her yıl olduğu gibi yeniden hesaplanmıştır. Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Trafik Kanunu ile bu kapsamdaki yönetmeliklerde yapılan düzenlemeler kapsamında araç muayene hizmetinde ödenecek tutarlar yeniden belirlenmiştir. Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile bu yıl için belirlenen yüzde 36.20’lik yeniden değerleme oranında artış yapıldı.

Bu kapsamda TÜVTÜRK muayene ücretlerinin fiyat listesi de farklılaştı;

 • Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet muayene ücreti 258,42 TL
 • Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork muayene ücreti 507,40 TL
 • Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker muayene ücreti 685,58 TL

Araç sahipleri bunların yanı sıra TÜVTÜRK istasyonlarında egzoz emisyon ölçümü de yaptırmalıdır. Egzoz emisyon ölçümü yaptırmamış araçlar TÜVTÜRK muayene istasyonlarına alınmaz ve muayene işlemi yapılmaz. TÜVTÜRK araç muayene ücretine ek olarak araç sahiplerinin bir de egzoz emisyon ölçümü için belirli miktarda bakiye ayırmaları gerekir.

TÜVTÜRK kredi kartı hizmet bedeli ne kadar? TÜVTÜRK kredi kartı ile ödemede hizmet bedeli olarak ücret alıyor. Ayrıca kredi kartı vade farkı yansıtılabilir. TÜVTÜRK geçerli kartlar kampanyaları ve taksitlendirme seçeneklerine göre değişebilir. Gitmeden önce en güncel ücretleri 0850 222 88 88 nolu TÜVTÜRK iletişim merkeziyle iletişime geçip bilgi alabilirsiniz.

TÜVTÜRK Araç Muayenesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler 

TÜVTÜRK araç muayenesinde dikkat edilecek bazı noktalar bulunmaktadır. Öncellikle araç sahipleri muayene hizmeti almadan önce mutlaka araçlarının güncel borç durumlarını gözden geçirmelidir. Aracın borcu olması halinde TÜVTÜRK’te işlem yapılamamaktadır.

Araç muayenesine gitmeden önce şunları yapmalısınız;

 • Plakaya yazılmış herhangi bir trafik cezası,
 • Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) borcu,
 • OGS kaçak geçiş cezası gibi borçlarını 

Yukarı listelediğimiz borç veya ücretleri ödemeniz gerekiyor. Daha sonra her araç için geçerli bir egzoz emisyon ölçümü yapılmalıdır. Egzoz ölçümü olmayan araçlar ağır kusurlu olarak değerlendirildiği için yeniden muayene randevusu alıp sisteme giriş yapmak durumundadır. Araç muayene işlemlerinin başlatılabilmesi için tüm belgelerin eksiksiz biçimde hazır olması önemlidir.

TÜVTÜRK araç muayene sonucu sorgulaması için E-Devlet üzerinden TÜVTÜRK muayene durum sorgulama sayfasını kullanabilirsiniz. Araçta bulunması gereken yangın tüpü, ilk yardım çantası ve kemer tokaları gibi detaylara dikkat edilmelidir. Araç muayene ücreti kredi kartı ödeme yapacak araç sahipleri kartlarında yeterli miktarda bakiye bulundurmaya özen göstermelidir.

Bu içeriğimizde araç muayene ücreti kredi kartı ile ödenir mi, TÜVTÜRK hangi kredi kartları geçerli ve kredi kartına taksitlendirme yapılıyor mu sorularınızı cevapladık. En iyi kredi kartları kampanyaları ve avantajlarına şuradan ulaşabilirsiniz.

Özge Biricik

Merhabalar, Ben Özge Biricik. Bu websitesinde editör olarak yararlı olacağını düşündüğüm finans, ekonomi ve paraya dair tüm alanlarla ilgili olarak uzmanlık alanlarımla ilgili bilgi ve derlemelerimi sizlerle paylaşacağım. Ayrıca para kazanma, para tasarrufu, taksitle alışveriş imkanları ve alışveriş deneyimlerimi yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir