Vadesiz Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar (2021)

Vadesiz hesap işletim ücreti almayan bankalar hangileri? İş Bankası, Ziraat Bankası, Garanti Bankası gibi birçok banka müşterisi hesap işletim ücreti olmadan nakitini bankada tutmak, para transferi (havale&eft) yapmak istiyor. Para gönderimi, fatura ödeme veya vadesiz hesapta mevduat tutan kişiler düşük hesap işletim ücretleri bile istense ödemek istemiyor.

Kredi kartlarında olduğu gibi vadesiz hesaplarda da işletim ücreti alınıyor. Hesap işletim ücreti olmadan hangi bankada hesap açılır ve kullanılır sizler için araştırdık. Hesap işletim ücreti kesilmemesi için yapılması gerekenler nelerdir ve işletim ücreti olmadan kullanabileceğiniz banka hesapları hangileridir?

Hesap İşletim Ücreti Ödememek İçin Ne Yapılır?

Her sene belirli periyotlarda vadesiz banka hesaplarımızdan para çekildiğini görebiliyoruz. 3 ay, 6 ay veya bazı bankalarda her sene sonu 80-250 TL aralığında bir işletim ücreti çekilebiliyor. Birçok müşteri bu ödemeyi yaptığından habersiz, her ay ekstre takibi yapmayan veya gözden kaçıran birçok banka müşterisi var. Öncelikle hesabınızdan işletim ücreti alınıp alınmadığını düzenli bir şekilde kontrol etmelisiniz. Bu ücreti ödememek için ya özel bankacılık ürünlerinde hesabınız olması ya da işletim ücreti olmayan bankalara başvurmanız gerekmektedir. Maaş hesabı veya otomatik ödeme talimatı verilen hesaplardan işletim ücreti çoğunlukla alınmaz. Hesap işletim ücreti almayan bankaların kampanyalarını takip etmeniz yeterlidir.

Bankaların Hesap İşletim Ücreti Ne Kadar?

Birçok bankanın 3 ay, 6 ay veya her yıl sonunda tahsil ettiği hesap işletim ücretinin tutarı bankadan bankaya değişiyor. Bu ücreti tahsil eden bankalar hesap giderlerinin alınması gerektiğini savunuyor. Belirli istisnai durumlar haricinde banka hesap işletim ücreti her sene banka tarafından tahsil edilir. Hangi banka ne kadar hesap işletim ücreti alıyor;

Banka AdıYıllık İşletim Ücreti
TEB (Türk Ekonomi Bankası)116 TL
QNB Finansbank153 TL
HSBC128 TL
Vakıfbank96 TL
Halkbank78 TL
Ziraat Bankası80 TL
Türkiye İş Bankası260 TL
Garanti BBVA105 TL
Odeabank120 TL
Alternatif Bank0 TL
Enpara0 TL
Tabloda ki veriler 24.11.2020 tarihi itibarıyla derlenmiştir.

En düşük hesap işletim ücreti olan banka Halkbank ve Ziraat Bankası’dır. Ziraat Bankası yıllık toplam 80 TL, Halkbank ise 78 TL hesap işletim ücreti tahsil etmektedir.

Hangi Hesaplardan İşletim Ücreti Alınmaz?

Maaş müşterisi gibi bankaların özel ürünlerini kullanan müşterilerden hesap işletim ücreti alınmıyor. Bazı hesaplar hesap işletim ücreti ödenmeden kullanılabiliyor. Hangi hesaplar işletim ücreti ödemiyor;

  • Maaş hesabı olanlar (İşverenin Maaş Ödemesini Yaptığı Banka)
  • Vadesiz Altın Mevduat Hesapları
  • 2 veya daha fazla otomatik ödeme talimatı
  • Aktif kullanılan ticari banka hesapları

Vadesiz Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar Hangileri?

Hesap işletim ücreti almayan bankalar var mı? Finansman modeliyle çalışan kar payı dağıtan bazı bankalarda olmak üzere son zamanlarda özel birçok bankada hesap işletim ücreti almadığı kampanyalar düzenliyor. Bazı bankalarda hesap işletim ücreti ödenmeyen hesap türleri farklı bir ürün adıyla hizmet veriyor. Hesap işletim ücreti olmayan bankalar şunlardır;

  • Enpara.com (Dijital Bankacılık)
  • CEPTETEB (Türk Ekonomi Bankası)
  • Türkiye Finans Katılım Bankası Hesapları
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası
  • Albaraka Türk Katılım Bankası

Yukarıda listelediğimiz hesap işletim ücreti olmayan bankaların ürünlerinde hesap işletim ücreti alınmaz ve birçok taksit, faiz kampanyası sunulur.

Hesap İşletim Ücreti İadesi Nasıl Alınır?

Bankalardan hesap işletim ücreti nasıl geri alınır? Yazımızın başında da yazdığımız gibi maaş hesabı veya ticari hesap kullanıyor ve hesabınızdan işletim ücreti kesildiyse bankayla iletişime geçip kolayca iade isteyebilirsiniz. Bunun dışında normal vadesiz mevduat hesabı kullanıyorsanız da iade isteyebilirsiniz ancak bankanızın sizden otomatik ödeme talimatı gibi şartları bulunabilir. Bu durumun en hızlı çözümü kullandığınız banka ile iletişime geçip işletim ücreti ödememek istediğinizi varsa ücretsiz hesap açmalarını isteyebilirsiniz. Eğer bankanızda işletim ücreti olmayan hesap türü açılmıyorsa Enpara, CEPTETEB, Türkiye Finans, Kuveyt Türk gibi hesap işletim ücreti almayan bankalar da hesap açabilirsiniz.

Hesap İşletim Ücreti İadesi İçin Dilekçe Nasıl Yazılır?

Hesabınızdan çekilen hesap işletim ücretinin iadesi için dilekçe örneği aşağıdaki gibidir. Tüketici hakem heyetlerine aşağıdaki örnek dilekçe gibi hazırlayarak başvurabilirsiniz. E-Devlet tüketici hakem heyetine başvuru için bu linki kullanabilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/tuketici-sikayeti-uygulamasi

Hesap İşletim Ücreti İadesi Dilekçe Örneği

Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S)

Hesap İşletim Ücreti Ne Demektir?

Bankaların operasyonel giderini/masrafını tahsil ettiği ücrettir.

Bankalardan Hesap İşletim Ücreti Nasıl Geri Alınır?

Hesap işletim ücreti iadesi için dilekçe yazılıp tüketici hakem heyetlerine başvurulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.