Yurtdışına Gitmeden Banka Hesabı Nasıl Açılır? (TÜM ÜLKELER)

Yurtdışına gitmeden banka hesabı nasıl açılır ve yurtdışında banka hesabı açmak için gerekli evrakları uluslararası para transferi yapan birçok kişi ve işletme araştırıyor. Yurtdışında faaliyet gösteren yabancı vatandaşlardan ödeme alma veya gönderme işlemlerini gerçekleştirebilmek için hangi ülkeye hizmet veriyorsanız o ülkeye gitmeden uzaktan banka hesabı açma işlemini yapabilirsiniz. Yurtdışı banka hesabı açmadan önce seçeceğiniz ülkeyi karşılaştırarak tüm avantajları öğrenebilirsiniz. Sizin için yurtdışında banka hesabı açmak hakkında tüm merak ettiklerinizi derledik.

Yurtdışına gitmeden online banka hesabı açabileceğiniz bankalar, yurt dışında yer alan bankaların internet bankacılığından işlem yaparak, gerekli evrakları gönderen veya mail ile evrak ve hesap açılış dilekçesi gönderimi ile yapılabiliyor. Birebir yurtdışına gittiklerinde de aynı bankanın şubelerinden biri ile görüşüp fiziki evrakları imzalayarak, hesap kartı teslim alırlar. Türk bankaları ve diğer tüm çözümlerle birlikte yurtdışına gitmeden banka hesabı açmak için ne yapmanız gerektiğini detaylı adımlarıyla alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

Yurtdışına Gitmeden Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Yurtdışında banka hesabı açmak için yurtdışında şubeleri yer alan bankalarında internet bankacığında müşteri profili oluşturmak ve ardından “yurt dışı kullanımlı hesap açılışı“ menüsüne giriş yapmak gerekir. Bu bölümde yer alan hesap açılışına dair başvuru formu doldurulduktan sonra, bankanın talep ettiği bilgiler yüklenmeli ve “hesabı oluştur“ onayı verilmelidir. Bu adımlar ile online açılış yapılır. Hesabın açılış evrakları yurtdışı ülkesine gidildiğinde banka şubelerinden ayrıca imzalanır ve tam hesap açılışı oluşur.

Yurtdışında banka hesabı açmak için bir diğer yöntem ise seçilen yurtdışı bankasının mail adresine, yurtdışı banka hesabı açılışı için gerekli tüm evrakları ve hesap açılış talebine ilişkin, imzalı ve iletişim numaralı dilekçeyi yollamaktır. Bu kapsamda banka müşteriye dönüş sağlar ve Kıbrıs’a ulaştığından kullanabileceği bir hesabın açılışını başlatır. Kişi Kıbrıs’a vardığından ilgili bankanın şubelerinden, hem fiziki evrakları rahatlıkla imzalayabilir hem de hesap kartını talep edebilir. Bu kapsamda seyahatte nakit bir parayı yanında taşımak zorunda kalmaz ve kart kullanabilirsiniz.

Yurtdışı Banka Hesabı Açılışında Gerekli Evraklar Neler?

Yurtdışında online banka hesabı açmak veya birebir başvurmak için gereken resmi evraklar aynıdır. Online banka hesabı açmak istediğinizde banka prosedürlerine göre istenilen evraklara ek iş faaliyet belgeniz istenebilir.

Yurtdışında banka hesabı açmak için gerekli belgeler şunlardır;

 • Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu
 • Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı aslı
 • Türkiye’de yaşanılan yeri belirten ikamet belgesi
 • Türkiye’de adınıza kayıtlı herhangi bir fatura

Bu belgeler ile yurtdışında yer alan bankalardan hesap açılışı yapılabilir. Aynı belgeler yurtdışına gitmeden banka hesabı açmak için online veya mail ile başvuru alan bankalara ise internet üzerinden gönderilir.

Yurtdışına Gitmeden Online Banka Hesabı Açan Bankalar

Türkiye’de yurtdışı banka hesabı açmak için hizmet veren bankalara başvurarak hesap açmak istediğiniz ülkeye gitmeden online olarak bankacılık hizmetlerini kullanmaya başlayabilirsiniz. Özellikle ülkemizde Paypal hizmetlerini durdurmasıyla birlikte bu amaçla birçok kişi yurtdışında hesap açmanın yöntemini merak ediyor.

Online Hesap Açan BankalarÜlkeler
Ziraat Bankasıİngiltere, Almanya, Fransa, Makedonya, İran, Türkmenistan, Pakistan, Bulgaristan, Azerbaycan
AkbankAlmanya, Dubai
Burgan BankKuveyt
TEBABD (Amerika), Bahamalar, Belçika, Avustralya, Almanya
İş BankasıFransa
Türkiye’de yurtdışı banka hesabı açabileceğiniz bankalar tablosu

Bu bankalardan belirtilen ülkelere seyahat etmeden önce yurtdışı banka hesapları Türkiye’den yapılan online başvuru ile açılır. Bu kapsamda yurtdışına gitmeden banka hesabı açmak mümkün hale gelir. Ayrıca Monzo, Payooner gibi dijital bankacılık hizmeti veren şirketlerden online hesabınızı Amerika, İngiltere, Singapur, Japonya veya Avrupa ülkelerinde açabilirsiniz. Ülkemizde hizmet veren Citibank, HSBC, ING gibi bankalar birçok ülkede bulunuyor.

YouTube video
Yurtdışına Çıkmadan Banka Hesabı Açmak

Kıbrıs’ta Banka Hesabı Açmak

Kıbrıs’ta banka hesabı açmak için bulunulan bölgedeki Kıbrıs bankalarından tercih edilenin şubesine gidilmeli ve hesap açılış başvuru formu doldurulmalıdır. Ardından pasaport, TC kimlik kart, isme kayıtlı fatura, ikamet belgesi teslimi yapılır. İşlemler ardından hesap açılışı çalışanlarca tamamlanır ve kart teslim edilir. KKTC’de bu hizmeti veren birçok banka bulunuyor.

Kıbrıs’ta banka hesabı açabileceğiniz bankalar şunlardır:

 • Akfinans Bank
 • AlBank
 • CapitalBank
 • Creditwest Bank
 • Kıbrıs Faisal İslam Bankası
 • Limasol Türk Kooperatif Bankası

Kıbrıs bankalarında hesabı açmak için yukarıda listelediğimiz bankaların şubelerine başvurabilirsiniz.

Ayrıca Kıbrıs’ta banka hesabı açmak için yurtdışına gitmeden de işlem yapılabilir. Türkiye’de yer ala bir kişi ilk olarak Kıbrıs’ta hangi bankada hesap açacağını belirler. Ardından bankanın mail adresine, TC kimlik kart, pasaport, ikamet belgesi, hesap açılış dilekçesi (imzalı), isme kayıtlı fatura evraklarını gönderir. Bu kapsamda banka kişiye geri dönüş sağlar ve Kıbrıs’a vardığından kullanabileceği bir hesap açılışını başlatır. Kişi Kıbrıs’a vardığından hesap kartını bankanın herhangi bir şubesinden talep eder.

İsviçreye Gitmeden Banka Hesabı Açma

İsviçreye gitmeden banka hesabı açmak için, İsviçre’de yer alan bankalardan tercih edilenin müşteri hizmetleri ile iletişeme geçmek ve hesap açılışına ilişkin evrak gönderimi yapılmak istendiğini belirtmek gerekir. Bu kapsamda tercih edilen bir şubeye, TC kimlik kartı, pasaport, ikamet ve hesap açılış dilekçesi posta yolu ile gönderilir. Yurtdışı ülkesine yolculuk yapıldığında ise ilgili şubeye gidilerek gerekli evraklar imzalanır ve hesap açılışı kısa sürede tamamlanır. Bunun harici bir yöntem mevcut değildir. Eğer hesap açılacak ise bizzat İsviçre bankalarından seçilene gidilmesi gerekir.

İsviçre’de banka hesabı açmak için başvurabileceğiniz bankalar şunlardır;

 • HSBC Private Bank
 • UBS
 • Union Bancaire Privee
 • Royal Bank of Canada
 • Bank Julius, Europe Bank

Bu bankalar başvurarak İsviçre’de banka hesabı açabilirsiniz.

Yurtdışı Banka Hesabından Hangi İşlemler Yapılır?

Yurtdışı banka hesabından yapılan işlemler, diğer ülkelerdeki hesaplara para transfer etme, ödeme yapma, kart edinerek ATM’lerden para çekme gibi işlemlerdir. Bu işlemlerin tümünde ise belirli işlem ücreti ve komisyon karşılanır. Özellikle Türkiye’deki hesaba yurtdışı banka hesabından para göndermek veya tam tersi şekilde Türkiye’deki hesaptan yurtdışı hesabına para transfer etmek için komisyon ödenir.

Yurtdışında Banka Hesabı Açma Avantajları Neler?

Yurtdışında hesap açma fırsatları hakkında bilgileri şu şekildedir:

 • Yurtdışında bir banka hesabı açıldığında yararlanılan en büyük avantaj vergi düzenlemeleridir. Diğer yandan herhangi bir olumsuzlukta, Common Reporting Standard-CRS ile usulsüzlükler Vergi İdaresine otomatik bildirilir.
 • Yurtdışı bankalarından hesap güvenliği ve kalitesi yüksektir.
 • Gezmek amacıyla gidilen ülkede, nakit para taşımanın riskli olduğu durumlarda bulunulan ülkede banka hesabı varsa, kart taşınır ve çalınma riskleri düşürülür.

Yurtdışında Banka Hesabı Açma Dezavantajları Neler?

Yurtdışında banka hesabı açmanın dezavantajları:

 • Avrupa merkezli olan belirli bankaların Türkiye’de şubelerinin bulunması, Türkiye’deki bankanızdan gerçekleştirdiğiniz uygulamanın Avrupa’daki bankada geçerli olacağı anlamına gelmez.
 • Türkiye’de yer alan hesap, Avrupa’ya taşınamaz.
 • Türkiye ve Avrupa bankaları arasında işlem ücreti olmadan işlem yapılamaz.
 • Avrupa’da açılan her banka hesabının sadece 100 Euro’luk kısmı, diğer yandan hesap açılan ülke kendi para birimi üzerinden kıstas çizdiyse, onun belirlediği şartlara uygun değerde sigorta bulunur.
 • Avrupa’da bazı bankalar her ülkeye para transferi gerçekleştirmez.
 • Türkiye’ye para transferi için komisyon ücreti talep edilir.

Uzaktan Online Yurtdışı Banka Hesabı Açmak Güvenli Mi?

Online yurtdışı banka hesabı açma güvenilirliği merak ediliyor. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte yurtdışı ülkelerindeki bankalar, online hesap açma imkanını sundular. Yurtdışı bankaların internet bankacıklarından veya mail adreslerinden gerekli evrakları ileterek banka müşterisi olunabiliyor. Ayrıca pasaport, kimlik, ikamet, ada katırlı fatura gibi evrakları yurtdışı bankaların mail adreslerine de hesap açmak istediğine dair bir dilekçe ile gönderebilirsiniz. Yurtdışında herhangi bir ülkeye gidilmesi halinde ise ilgili bankanın şubelerinden hesaba ilişkin kart teslim alınır. Bu şekilde fiziki olarak ilk adımda yurt dışında olunmasa dahi, oraya gidildiğinde bir hesap açılışının hazır olması amacı ile yurt dışına gitmeden banka hesabı açmak için sadece ön başvuruda bulunmuş olursunuz. Ayrıca uluslararası para transferi, yurtdışından para alma veya göndermek için kullanılan TransferWise, Western Union, RIA gibi hizmetleri tercih edebilirsiniz.

Yurt Dışındayım Banka Hesabı Nasıl Açabilirim?

Almanya, Kıbrıs, Amerika veya diğer yabancı ülkelerde bulunuyorsanız birebir banka hesabını kolayca açabilirsiniz. Yurtdışı banka hesabını yurt dışından açmak için bulunulan ülkedeki tercih edilen bankaya gidilir. Banka gişe bölümünden, pasaport, kimlik, fatura ve ikamet belgeleri teslim edilip, hesap açılış formu doldurulur. İşlem ardından banka çalışanı hesap açılışı sağlar ve hesaba bağlı kartı teslim eder.

Bu içeriğimizde yurtdışında banka hesabı açmak için nelere gerektiğini ve online olarak hesap açabileceğiniz bankaları sizin için paylaştık. Türkiye’de internetten banka hesabı nasıl açılır içeriğimize göz atabilirsiniz.

Özge Biricik

Merhabalar, Ben Özge Biricik. Bu websitesinde editör olarak yararlı olacağını düşündüğüm finans, ekonomi ve paraya dair tüm alanlarla ilgili olarak uzmanlık alanlarımla ilgili bilgi ve derlemelerimi sizlerle paylaşacağım. Ayrıca para kazanma, para tasarrufu, taksitle alışveriş imkanları ve alışveriş deneyimlerimi yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir