Ziraat Bankası Mobil Uygulaması Açılmıyor, Ne Yapmalıyım?

Ziraat bankası mobil uygulama açılmıyor ne yapmalıyım? Ziraat mobil giriş yapamıyorum, Ziraat mobil neden hata veriyor? Ziraat Bankası mobil bankacılık uygulaması sürekli güncellenen yeni bankacılık işlemlerinin eklendiği ve banka müşterilerine şubeye gitmeden işlem yapmasını sağlayan mobil bankacılık uygulamasıdır. Zaman zaman planlanmış bakım çalışmaları ve kesintiler olsa da bazı kullanıcılar Ziraat cep şube açılmıyor sorunu nasıl çözebilirim şeklinde aramalar yapıyor. Öncelikle sorunun Ziraat Bankası tarafından mı yoksa sizin tarafınızdan mı yaşandığını bilmeniz gerekiyor. Ziraat Bankası mobil uygulamaya neden giremediğinizi nasıl öğrenirsiniz?

Ziraat Bankası Mobil Uygulaması Açılmıyor Ne Yapmalıyım?

Havale-EFT, fatura ödeme, vergi ödeme, kredi borcu ve kredi kartı ekstre görüntüleme gibi birçok bankacılık işlemini Ziraat Mobil uygulaması ile yapabilirsiniz. Ziraat Bankası mobil uygulamasına girebilmek için internet şube müşterisi olmanız gerekiyor. Ziraat Mobil hesabınız bulunuyorsa giriş yaparken şifre almanız yeterli olacaktır. Eğer Ziraat Mobil bankacılık müşterisi değilseniz uygulama üzerinden internet şubenizi açabilirsiniz. Ziraat Bankası mobil uygulamasının açılmama sebepleri birden fazla olabilir. Eğer sorun Ziraat Bankası tarafından değilse sizin yapabileceğiniz işlemler vardır. Ziraat Mobil uygulaması açılmıyor nasıl açabilirim sorunun cevabını aşağıda verdik.

Ziraat Bankası Mobil Uygulama Neden Açılmaz?

Ziraat Bankası mobil uygulama neden açılmaz? Öncelikle Ziraat Bankası mobil uygulamasını doğru indirdiğinizden ve uygulamanın güncel olduğundan emin olun. Mobil bankacılık uygulamaların açılmama sorunları sıklıkla karşılaşabileceğiniz bir sorundur. İlk olarak ön belleği temizleyip uygulamayı tekrar çalıştırmayı deneyiniz. Bu yöntem işe yaramadıysa internet sağlayıcınızı kontrol etmek de fayda var. Uygulamaya hala giriş yapmama durumunda Ziraat Bankası mobil uygulamasını silip tekrar yüklemeyi deneyebilirsiniz. Bu işlemler fayda etmiyor ise Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini arayarak veya elektronik posta ile durumu bildirebilirsiniz.

Ziraat Bankası mobil uygulaması açılmıyor, nasıl açarım;

  • Ziraat Bankası mobil uygulamasının önbelleğini temizlemek (Telefon Ayarların’dan)
  • Ziraat Bankası mobil uygulamasını silip yeniden yüklemek
  • Bu çözümler işe yaramadıysa son olarak müşteri hizmetlerini aramak

Ön Bellek Nedir?

Ön bellek verileri depolayan, kaydeden donanım veya yazılım bileşenidir. Bazı durumlar da ön bellekten kaynaklanan uygulama hataları ile karşılaşabiliriz. Kullandığımız sistemin rahatlaması, uygulamaları daha hızlı, sağlıklı açabilmek için ön belleği temizlememiz yararlı olacaktır. Telefon marka modelinize göre ayarlardan uygulama önbelleğini temizleyebilirsiniz.

Telefonu Hücresel Veri Moduna Alın

Telefonumuzun bağlı olduğu internet sağlayıcısını kontrol etmeliyiz. Bir wifi ağı ile bağlanıyorsak wifi ağını test edebiliriz. Hücresel veri ile internet ağına bağlanıyorsak internet durumumuzu kontrol etmeliyiz. Bu etmenler online bankacılık uygulamaları açarken sorun yaratabilecek etmenlerdir. Eğer Ziraat Mobil uygulaması sadece mobil veri yani telefon hatttınızın internetinde açılıyorsa sorun wifi ayarlarınızda olabilir.

Ziraat Mobil Uygulamasını Doğru İndirin

Uygulamayı indirirken hatalı yazılım ile inmiş olabilir. Ya da inme esnasında ufak bir internet kopukluğu ile uygulamanın hatalı olmasına sebep olabilir. Telefonunuza uygun versiyonu indirmemiş olabilirsiniz. Tüm bunların sağlamasını yaptıktan sonra uygulamayı tekrar çalıştırmayı deneyiniz.

Ziraat Bankası Mobil Uygulama Sorun Bildirme

Her uygulamanın hata bildirme üzerine kurduğu bir sistem mevcuttur. Uygulama ile ilgili sorunları bu sistem üzerinden elektronik posta yolu ile ya da online görüşme imkanınız var ise bildirmelisiniz. Sorununuz en kolay çözüleceği adres bu yoldur. Elektronik posta ile hata bildirmeler yoğunluktan dolayı bazen uzun sürebilir. Online görüşme fırsatı ile hata bildirme, yardım alma konuları daha hızlı ve pratik şekilde çözülebilir. Kullanıcılar kullandıkları işletim sistemleri üzerinden de hata bildirimi yapabilir.

Ziraat Bankası müşteri hizmetleri numarasını (444 00 00) arayarak sorun hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sorunlarının çözülmemesi halinde, telefonlarında yazılım hatası olduğu aşikardır. Telefonunuz güncel olduğunu kontrol etmeniz de fayda olacaktır. Bazı telefon işletim sistemleri gün geçtikçe piyasadan çekilmektedir. Bir daha güncel yazılım yüklememektedir. Telefonunuz bu işletim sistemlerinden olup olmadığını kontrol etmeniz size yol gösterir. Tüm koşulları başarıyla geçen fakat hala uygulamayı açamayan kullanıcıların ilk çare telefonu sıfırlaması olarak gözükebilir. Ancak sorunu tamamen belirledikten yani Ziraat mobil neden girilmiyor anladıktan sonra işlem yapmanız daha doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.