QNB Finansbank EFT İptali Nasıl Yapılır?

QNB Finansbank EFT iptali nasıl yapılır, EFT talimat iptal etme işlemleri nedir? QNB Finansbank ürünü olan Enpara Türkiye’de masrafsız bankacılığın lider ismi olarak biliniyor. Ücretsiz para gönderimi imkanı sunduğundan dolayı sıklıkla tercih edilen banka EFT işlemleri için bu nedenle sıklıkla ön plana çıkmaya devam ediyor.

EFT işlemi yanlış yapıldığı takdirde QNB Finansbank EFT iptali talebinde bulunmak gerekir. Bu durumda yanlış işlemi iptal ederek para gönderiminin farklı adreslere geçmesine engel olabilirsiniz. Para transferi havale veya EFT nasıl iptal edilir anlatacağız.

QNB Finansbank EFT İptali Nasıl Yapılır?

QNB Finansbank EFT işlemleri için ücret almamakta olup birkaç farklı yöntem üzerinden saniyeler içinde para transferini mümkün kılıyor. Finansbank üzerinden EFT yapmak için tercih edilebilecek yollar arasında mobil şube, internet şubesi, bankamatikler ve telefon bankacılığı yöntemi vardır. EFT işlemi yapmak için karşı tarafın hesap bilgilerini bilmeniz gerekir. Sonrasında göndermek istediğiniz tutarı belirleyerek EFT işlemine onay vermeniz halinde para transferi gerçekleştirilmiş olur. EFT işlemi yalnızca mesai saatleri içinde yapıldığından bu sürece dikkat etmek gerekir.

Enpara EFT İptal Etme

Enpara üzerinden masrafsız olarak yapmış olduğunuz EFT’lerde bir yanlışlık olduğu düşüncesine kapılabilirsiniz. Hatta farklı nedenlerden kaynaklı olarak iletmiş olduğunuz tutarın iptal edilmesini isteyebilirsiniz. Burada asıl önemli olan nokta ise bu gönderimi yaptıktan sonra işlemin iptal edilip edilmeyeceği olmasıdır. Çünkü para karşı tarafa geçtikten sonra Enpara EFT işlemi iptali yalnızca kişinin bu parayı iptal etmesi sayesinde gerçekleşmiş olur.

Bankalar arasında gönderilen para transferleri Merkez Bankası onayı sayesinde havuzdan geçerek karşı banka onayladığı takdirde karşı banka hesabına geçmiş olur. Bu paranın karşı hesaba geçmeden işleme engel olmak için durumu QNB Finansbank’a bildirmeniz lazımdır. Bunun için bankanın müşteri hizmetleri numarası olan 0850 222 0 900 veya 444 0 900 numaraları üzerinden yapılan EFT İşleminin iptal edilmesini sağlayabilirsiniz.

Yanlış Gönderilen EFT İptali Olur Mu?

Karşı tarafa geçen EFT yani alıcıya teslim edilmiş yanlış EFT iptal edilebilir mi ve EFT para iadesi nasıl alınır sorusu soruluyor. QNB Finansbank veya Enpara bankası üzerinden yapmış olduğunuz EFT işleminin herhangi bir noktasında yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız veya farklı bir nedenden kaynaklı olarak bu işlemi iptal ettirmek isterseniz para karşı tarafın hesabına geçtiğinde işlemi geri almak zor hale gelir. Bu durumda karşı tarafa ulaşım sağlayarak paranın iadesini istemeniz lazımdır. Burada tamamen yanlışlıkla para gönderdiğiniz kişinin insafına kalmış olursunuz. Görüşme sonrasında eğer paranın iadesi yapılmıyorsa adli makamlara başvurarak parayı geri alabilirsiniz. Hesabın bulunduğu bankaya doğrudan dilekçe ile başvurmanız sonucunda olumlu bir sonuç alabilirsiniz. Fakat büyük tutarlarda EFT işlemi söz konusu olduğunda bu işlemin iptal edilmesi için hukuki süreç başlayabilir.

Bu içeriğimizde QNB Finansbank ve ürünü olan Enpara yanlış gönderilen, iptal edilmek istenen para transferi EFT iptali nasıl yapılır hakkında yazdık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.