Banka Kartı ile Alışveriş Yapılan Siteler Hangileri? (Maaş Kartı)

Banka kartı ile alışveriş yapılır mı, banka kartı ile alışveriş yapılan siteler hangileri? Günümüzde özel sektör ve kamu çalışanlarının maaşları genellikle maaş hesapları üzerinden yatırılmaktadır. Maaş hesabı olan ücretli çalışan kişilere, maaş hesaplarının bulunduğu banka tarafından maaş kartı da verilmektedir. Maaşların bankalar aracılığıyla maaş kartı üzerinden yatırılıyor olmasının ise pek çok avantajı bulunmaktadır. Hem iş yerlerinin bankalarla yapmış olduğu anlaşmalar gereği özel indirim ve kampanyalardan yararlanabilen çalışanlar hem de maaş kartları ile alışveriş yapma avantajından yaralanabilmektedir.

Banka kartı ile internetten alışveriş yapabileceğiniz siteler bulunuyor. ATM kartları ile alışveriş yapmak isteyenler için maaş müşterisi olunan bankaların kartları ile mümkündür. Maaş kartları ayrıca, diğer kartlarda bulunan yıllık aidat gibi uygulamalara karşın, hiçbir kart ücreti almayarak müşteri memnuniyetini amaçlamaktadır. Bunun yanında, kredi kartı kullanmak istemeyen kişiler için de nakit harcamaya bir alternatif yaratmaktadır. Maaş kartları aynı zamanda banka kartıdır. Banka kartınız ile hangi sitelerden alışveriş yapabileceğinizi ve kredi kartı ile arasındaki farkları sizin için paylaşacağız.

Banka Kartı İle Alışveriş Yapılır Mı?

Banka kartı ile alışveriş nasıl yapılır? Evet, banka kartı ile alışveriş yapılan siteler ve fiziksel mağazalar bulunuyor. Maaş kartlarının internet alışverişi için kullanımı da yine bankanın inisiyatifinde ilerleyen durumlardan biridir. Kişinin maaş kartı ile internet üzerinden alışveriş yapabilmesi için, kartın internet alışverişine açık olması gerekmektedir. Kart kullanıcılarının bu özelliği aktif duruma getirebilmeleri için maaş müşterisi oldukları bankaların müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekmektedir. Kişiler müşteri hizmetleriyle iletişime geçtikten sonra, kartlarıyla ilgili her türlü talepleri de bankanın imkanları dahilinde gerçekleştirilebilir. Ayrıca bankanın maaş müşterileri mobil uygulama üzerinden interaktif bankacılık hizmetini kullanıyorlarsa, mobil bankacılık uygulamalarının menülerinde bulunan kart ayarları kısmından da kartlarını internet alışverişi için uygun duruma getirebilirler.

Banka kartı ile internetten alışveriş yapma adımları şunlardır;

 • İnternet alışverişinde seçilen ürünler sanal sepete koyulduktan sonra ödeme yapma sayfasına gelinir.
 • Bu sayfada kişinin önüne getirilen ödeme seçeneklerinden banka kartı seçilir.
 • Bundan sonra gelen kısımda ise, ödeme yapacak kişinin ve kartın bilgileri sorulmakta, tam ve doğru şekilde doldurulması istenmektedir.
 • Bu bilgiler, kart sahibinin adı ve soyadı, kartın ön yüzünde bulunan kart numarası, yine kartın ön yüzünde bulunan son kullanma tarihi ve kartın arka yüzünde bulunan 3 haneli son kullanma numarasıdır.
 • Kişi bu bilgileri girip işleme devam ettikten sonra, telefonuna gelen kısa mesaj ile onay istenir. Bu kısa mesajda gönderilen güvenlik kodunun ekranda gösterilen uygun kutucuğa girilmesinin ardından internet alışverişi tamamlanmış olur.

Hepsiburada, Trendyol maaş kartı ile alışveriş yapılabiliyor. Banka maaş kartı ön ödemeli bir kartlar arasında olduğu için bakiyenizin bulanması yeterlidir. Maaş kartı internet alışverişine açma hakkında detaylı içeriğimize şuradan ulaşabilirsiniz.

Kredi Kartı ile Banka Kartı Arasındaki Fark Nedir?

Banka Maaş Kartı İle Taksitli Alışveriş Yapılır Mı?

Maaş kartına taksit olur mu? Maaş kartları, kullanıcılar arasında banka kartı olarak da bilinmektedir. Bu kartların sahip olduğu pek çok özellik, diğer tüm kartlarda olduğu gibi bankadan bankaya değişebilmektedir. Bazı bankalar kullanıcılarına temassız banka kartı kullanımı rahatlığını sağlarken, bazı bankalar bu özelliği banka kartlarında bulundurmamaktadır.

Banka maaş kartlarına taksit yapılması durumu da her bankanın kullanıcılarına sunduğu imkanlara göre değişiklik göstermektedir. Maaş kartları, genellikle tüm maaş müşterilerine aynı şekilde gönderilen standart kartlardandır. Ancak kart kullanıcıları, daha sonradan müşterisi oldukları bankalar ile iletişime geçerek taksitli alışveriş seçeneğini aktive edebilmektedirler. Maaş kartları üzerinden taksitli alışveriş yapılmasına imkân tanıyan bankalar şunlardır:

 • ING Bank
 • Garanti Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • TEB
 • Denizbank
 • Kuveyt Türk
 • Halkbank
 • Ziraat Bankası

Banka kartı ile alışveriş yapılan siteler şunlardır;

 • Trendyol
 • Çiçek Sepeti
 • MediaMarkt
 • Gittigidiyor
 • N11
 • Hepsiburada
 • Ebebek
 • Amazon
 • Aliexpress

Yukarıda listelediğimiz siteler maaş kartı ile internetten alışveriş imkanı sunuyor.Bunun dışında maaş kartıyla uçak bileti alma, Turkcell, Vodafone, Turk Telekom gibi mobil operatör ve fatura ödemelerinizi yapabilirsiniz. İnternet üzerinden internet aboneliği faturanızı, Netflix, Spotify servislerine abone olma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Banka Kartıyla Market Alışverişi Nasıl Yapılır?

Banka maaş kartı ile market alışverişi yapmak da mümkündür. Maaş kartı sahibi olan kişiler, bu kartlarını spor mağazalarından benzinliklere, marketlerden eczanelere kadar, kartlı alışveriş imkânı sunan her alanda kullanabilirler. Maaş kartları, bir kredi kartının geçerli olduğu her yerde geçerli olabilmektedir. Ancak kredi kartları kadar çok taksit ve erteleme seçeneğine sahip olmamaları yönüyle bu kartlardan ayrılırlar. Ayrıca banka kartlarının bakiyeleri içindeki para bittiği anda biter. Bu kartlar ile sonraki aydan harcama yapılamaz ve harcama ödemeleri sonraki aylara ötelenemez.

Banka Kartı ile Alışveriş Yapmak Güvenli Midir?

Banka kartlarının güvenliği, diğer tüm kartlarda olan güvenlik kadardır. Özellikle internet alışverişi yapan kişiler, her zaman internet dolandırıcılığından korkmaktadırlar. Ancak bir internet sayfasının güvenli olup olmadığı ödeme yaparken anlaşılabilir. Maaş kartınızla da ödeme yaparken, internet sitesinin alışveriş yapan kişiden kısa mesaj yoluyla onay alması gerekmektedir. Buna 3D Secure özelliği denirken, günümüzde kullanılan en güvenli ödeme seçeneklerinden biridir.

Bunun dışında, kartınızın güvende olup olmadığını, her ay düzenli olarak bildirilen hesap özeti dökümlerinden de takip edebilirsiniz. Kartınızdan sizin yapmadığınız harcamaların gerçekleştirildiğini tespit ederseniz derhal bankanızla iletişime geçmeniz gerekmektedir. Bu gibi durumlarda, kart sahibi bankaya haber vermezse, arada yapılan ve kendisinin yapmadığı harcamalardan kart sahibi sorumlu tutulmaktadır. Eğer kişinin maaş kartından başkasının izinsiz şekilde harcama yaptığı tespit edilirse, maaş kartı iptal edilerek kişiye yeni bir kart sağlanır.

Maaş Kartına Para Yatırılır Mı?

Maaş kartına para yatırmak da mümkün olan işlemlerden biridir. Maaş kartının bakiyesi bittiyse ve kişi bu kartı yine de kullanmak istiyorsa, o halde kart sahibinin karta dışardan para yatırması gerekmektedir. Maaş kartına para yatırma işlemi için şu adımlar takip edilebilir:

 • Maaş kartına para yatırmak isteyen kişi, ilk olarak BTM yani para yatırma özelliği olan bir bankamatik bulup kartını kart bölmesine yerleştirmelidir. Bu bankamatik kişinin maaş aldığı bankaya ait olabileceği gibi, ortak ATM’lerden para yatırma özelliği olan biri de olabilir.
 • Kişi kartını bankamatiğin içine gönderdikten sonra, önünde açılan ekranda bulunan şifre kısmına şifresini girmelidir. Ancak bankalar, müşterilerine her gün 2 kere yanlış şifre girme hakkı verirken 3. kez yanlış şifre girildiğinde ise kartın bloke edilmesini sağlamaktadırlar. Bu kartınızın sizin dışınızda kişilerin eline geçmesine karşı alınan bir önlemdir. Eğer bu adımda kartınızın şifresini 3 kez yanlış girerseniz, bankamatik kartınızı yutacak ve geri vermeyecektir.
 • Şifre girildikten sonra kişinin önünde açılacak olan ekranda pek çok seçenek belirecektir. Maaş kartına para yatırmak isteyen kişi, bu seçeneklerden karta para yatırmayı seçtikten sonra “kendi kartıma” butonuna tıklamalıdır.
 • Kişi kendi kartına para yatırma seçeneğini seçtikten sonra, bankamatiğin para haznesi açılacaktır. Kişi yatırmak istediği parayı bu hazneye yerleştirmelidir. Bazı bankamatikler yırtık ya da yıpranmış parayı kabul etmeyerek kullanıcıya geri iade edebilirler.
 • Kişi bankamatiğe parayı yerleştirdikten sonra bankamatik bu parayı sayar ve ekranda ne kadar olduğunu gösterir. Yatırdığınız para ile ekranda görünen miktar aynıysa yatırma işleminizi sonlandırarak kartınızı geri alabilirsiniz.

Maaş Kartı Nasıl İptal Edilir?

Kişilerin işten ayrılması ya da çalıştıkları iş yerini değiştirmesi gibi sebeple maaş kartları artık kullanmadıkları kartlardan biri olur. Eğer kişi, aynı banka ile çalışan yeni bir iş yerine geçmiş ise, bu iş yeri de kişiye ait aynı maaş kartı üzerinden maaş yatırmaya devam edebilir. Ancak kişilerin artık bu maaş hesabıyla organik bir bağları kalmamış ise bu maaş hesabını kapatma ve maaş kartı iptal etme gibi yollara gitmeleri gerekebilir.

Maaş kartının iptal etmek isteyen kişilerin, bu maaş kartının bağlı olduğu banka ile görüşmeleri gerekmektedir. Bankaların çağrı merkezlerini arayarak kartlarının kayıp olduğunu bildiren kişiler yeni kart istemediklerini de söylerse, banka bu işlemin sonucunda yeni kart basmayacaktır. Kişiler bu işlemi müşteri hizmetleri üzerinden gerçekleştirmek istemiyorlarsa, kartın bağlı olduğu bankaya ve bağlı bulundukları şubeye yazılı beyanda bulunarak işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bu işlem sonucunda, maaş kartlarının hizmet ücretleri olmadığı için, kişiden herhangi bir maddi talepte de bulunulmayacaktır.

Banka kartı ile alışveriş nasıl yapılır, Maaş kartı ile market alışverişi veya internetten alışveriş yapılır mı? Sorularınızı cevapladık. Banka maaş kartı ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları yorum kısmından bize sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir