E-Devlet Ücretsiz Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim? (TC İle)

Ücretsiz kredi notumu nasıl öğrenebilirim, E-Devlet’ten ücretsiz kredi notu sorgulama nasıl yapılıyor? Bankalarla iş yapmak, kredi almak, mülk sahibi olmak ya da en basitinden maaş hesabınızı bile başka bir bankaya aktarmak için kredi notunun bilinmesi gerekiyor. En hızlı kolay E-Devlet ücretsiz kredi notu öğrenme ve diğer hızlı yöntemlerle kredi notunuzu ücretsiz olarak nasıl öğrenebileceğinizi bu sayfada bulabilirsiniz.

Ücretsiz Findeks kredi puanı sorgulama ve öğrenme sayesinde bankaların oluşturduğu kredi puanınız hakkında bilgi sahibi olursunuz. Ücretsiz kredi puanı sorgulamak için E-Devlet, Oto galeriler, Taksitle eşya satan mağazaları nasıl kullanabileceğinizi araştırdık. Ayrıca kredi risk raporu gibi diğer banka notlarını, kredi notu nasıl yükselir, 3 ayda yükseltme yöntemleriyle birlikte içeriğimizde ücretsiz kredi puanı sorgulama yöntemlerini paylaşacağız.

Ücretsiz Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Ücretsiz kredi puanı sorgulaması nasıl yapılır? Birçok kişi T.C ile kredi notu sorgulaması yapmak istiyor. Ayrıca Findeks kredi raporu ücretli olduğu için ücretsiz öğrenme yollarını arıyor. Ücretsiz kredi notu öğrenebilmenin bir yolu E-Devlet risk raporu olarak ve birkaç farklı yolla sorgulanabiliyor.

En hızlı ücretsiz kredi notu öğrenme yolları şunlardır;

 • E-Devlet Kredi Notu Risk Raporu (Ücretsiz)
 • Beyaz Eşya Satan Mağazalar (Ücretsiz)
 • Oto Galeri Firmaları ve Rent a Car (Ücretsiz)
 • Banka Şubelerinden (Ücretsiz)

Kredi notunu yükseltmenin ilk şartlarından biri, ödemelerin düzenli yapılıyor olmasıdır. Yeni alınan her kredi ise, kişileri risk bölgesine daha da yaklaştırır. Kişilerin iyi bir kredi notu elde etmesi ise, bu kredi ödemelerinin aksatılmamasından geçmektedir. Ayrıca, kredi kartı kullanıp bunu düzenli ödeyen ya da kredi kullanıp taksitlerini aksatmadan yapan kişilerin kredi puanları, bu imkanlardan hiç yararlanmamış olan kişilere göre de daha yüksektir. Kredi notunu öğrenmek isteyen kişilerin ise kullanabilecekleri pek çok yöntem bulunuyor.

Ayrıca ücretli olarak Findeks kredi puanı sorgulama yaparak ücretsiz olarak ise diğer yolları kullanarak kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz. E-Devlet’ten kredi notu sorgulama ve diğer yöntemleri yazının devamında bulabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Ücretsiz Kredi Notu Risk Raporu Edinme

E-Devlet üzerinden ücretsiz kredi notu nasıl öğrenilir? Devlet kurumlarının neredeyse hepsinde gerçekleştirilebilecek işlemler, devletin online kapısı olan E-Devlet üzerinden yapılabilir hale geldi. Bunlardan biri de kişilerin kredi geçmişlerini sorgulayabilmesi oldu. E-Devlet’e girerek kredi geçmişini sorgulama işlemini gerçekleştirebiliyorlar.

E-Devlet üzerinden en kolay kredi notu öğrenme adımları şunlardır;

 • Öncelikle geçerli bir e-devlet şifresine sahip olmanız gerekiyor.
 • Daha sonra bu şifre ile e-devlet sistemine giriş yapıyorsunuz.
 • Açılan sayfada çıkan arama çubuğuna “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” yazılarak devam edilmesi gerekiyor.
 • Sonrasında açılan pencerede “Yeni başvuru” seçeneği seçiyorsunuz.
 • Ardından gelen pencerede, “Kredi limit ve borç bilgileri” seçeneği işaretliyorsunuz.
 • Daha sonra ise, kredi bilgilerini öğrenmek isteyen kişi başvur seçeneğine tıklayarak işleme devam ediyorsunuz.
 • Tüm bu işlemlerin ardından, sistemde kayıtlı olan cep telefonu numaranıza kısa mesaj yoluyla bir şifre gönderiliyor ve bu şifre yoluyla kredi risk raporlarına ulaşım sağlamış oluyorsunuz.

Yukarıda listelediğimiz adımları uygulayarak E-Devlet kredi notu sorgulama işlemini başarıyla gerçekleştirebilirsiniz.

YouTube video
Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir? Nasıl Yükseltebilirim?

Banka Veznelerinden Ücretsiz Kredi Notu Öğrenilir Mi?

Banka gişelerinden ücretsiz kredi puanı nasıl öğrenilir? Bankalarda yapılacak herhangi bir işlem sırasında, banka veznesinden kredi notu öğrenmek mümkün. Bu işlem için, kredi notunu öğrenmek isteyen kişiden herhangi bir ödeme yapması da talep edilmiyor.

Kredi notunu öğrenmek isteyen müşteriler, ister gişelerde bulunan görevli personeller aracılığıyla isterlerse de bireysel işlemler departmanında görevlendirilmiş olan ilgili personeller üzerinden bu işlemi gerçekleştirebiliyorlar.

Bankaların Findeks üzerinden almış oldukları ticari sorgulama sistemleri sayesinde ulaşabildikleri havuz, kendi müşterilerinin ya da herhangi bir işlem için kendilerine başvuran müşteri adaylarının bilgilerine erişebilmeleri için iyi bir olanak yaratıyor.

Beyaz Eşya Satan Mağazalardan Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

T.C ile kredi notu sorgulama ücretsiz şekilde kredi notunu öğrenmenin bir diğer etkili yolu da elden ya da senetle beyaz eşya satan mağazaları ziyaret etmektir. Beyaz eşya satışı yapan mağazalarda kredi notu öğrenmek, mağazanın Findeks tarafından oluşturulan ticariye özel kredi sorgulama paketlerine erişimiyle mümkün olabilmektedir.

Ticaretle uğraşan ve özellikle pahalı ürünlerin satışını yapan yerler, kişilerin kredi notlarını görerek ödeme için teminat almak isterler. Bu sebeple bu sorgulama sistemi, ticari olarak satış yapan kişilerin kullanımına sunulmuştur. Bu mağazalarda alışveriş yapıldığı sırada, zaten müşteri ile ilgilenen satış temsilcisi bu bilgilerin hepsini görebilecektir. İlgili personelden rica edilerek kredi notunun öğrenilmesi mümkündür.

Oto Galeri Firmalarından Kredi Notunu Öğrenme Yolu Nedir?

Ücretsiz kredi notunu öğrenebileceğiniz bir diğer ücretsiz yöntem ise araba satan galerilerden yardım almaktır. Bu galeriler de ister ikinci el satış mağazası olsun, ister bir firmanın ana bayisi olsun, pahalı ürünlerin satışını yaptıkları için kişilerden ödeme güvencesi görmek isterler.

Oto Galeriler ücretsiz kredi puanı sorgular mı? Bu güvencenin en büyük kanıtı ise kişilerin sahip oldukları kredi notudur. Kişiler yine bu gibi yerlerden hizmet aldıkları sırada, kredi puanlarını ücretsiz şekilde sorgulatabilir ve kredi notu bilgilerine erişim sağlayabilirler.

Kredi Başvurusu Yaparak Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Krediye başvurarak ücretsiz kredi puanı sorgulama yollarından biri bankaya kredi başvurusu yapmaktır. Kişilerin kredi notlarını öğrenmelerinin en etkili ve kısa yollarından biri de herhangi bir bankaya yapacakları başvuru aracılığıyla kredi notu bilgisine erişmekten geçiyor.

Her banka her ne kadar kredi başvurularında lider olmak ve en çok kredi müşterisine sahip olmak istese de buna yönelik sistem ve uygulamalar geliştirmiş olsalar bile, kredi notu düşük olan kişilere kredi kullanımı yaptırmak istemiyor olabilir. Kredi puanı, sadece kişiler üzerinde denetim kuran bir derecelendirme sistemi değildir.

Kredi notu bankaların da diğer bankalar arasında derecelenmelerini sağlayan kıstaslardan biridir. Düşük kredi notuna sahip olan kimselerin toplanmış olduğu bir banka, bankacılık sektöründe iyi bir izlenime sahip olmayabilir. Bu sebeple bankalar hem verdikleri parayı geri alacaklarından emin olmak için hem de iyi bir profil çizmek için, kendilerine başvuran kişilerin tüm bilgilerini titizlikle inceler. Bu bilgilerden biri de kişinin sahip olmuş olduğu kredi notudur.

Bu sebeple kredi notunu öğrenmek istiyorsanız, istediğinizi bir bankadan kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz. Zaten bu imkanlardan yararlanmak için bu puanı öğrenmek istiyorsanız, banka size kredi ya da kredi kartı verdiğinde kullanabilirsiniz..

Ancak kişi sadece kredi puanını öğrenmek istiyor ancak başvuruda bulunduğu krediyi kullanmak istemiyorsa, o halde kredi başvurusunu tamamlayarak verilen parayı almak zorunda değilsiniz. Bu hizmetten yararlanmak için bankaların şubelerine gitmeye gerek de yoktur. Bankalara ait telefon numaraları aranarak da gerekli işlemler yapılabilir.

Ücretsiz kredi puanı öğrenmek için bankalara kredi başvurusu müşteri hizmetleri numaraları şöyledir;

 • AKBANK: 444 25 25
 • Garanti Bankası: 444 0 333
 • Türkiye İş Bankası: 0850 724 07 24
 • Denizbank: 0850 222 08 00
 • QNB Finansbank: 0850 222 09 00
 • Türkiye Halk Bankası: 0850 222 04 00
 • Şekerbank: 0850 222 78 78
 • Yapı Kredi: 0850 222 0444
 • TEB: 0850 200 0666
 • ING Bank: 0850 222 0 600
 • Vakıfbank: 0850 222 0724
 • Ziraat Bankası: 444 00 00

TC İle Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

T.C ile kredi puanı sorgulaması yapılır mı? Kredi notu öğrenmenin en etkili ve son yollarından biri de Findeks aracılıyla kredi notu öğrenme işlemidir. Bu yöntem diğer yöntemler gibi ücretsiz olmamakla beraber, oldukça düşük bir ücret karşılığında yapılabilmektedir. Findeks aracılığıyla öğrendiğiniz kredi notlarını kredi çekmekten araba kiralamaya kadar pek çok alanda kullanabilirsiniz.

Ayrıca bu yöntem sayesinde kredi notu bilgisine erişebilen kişiler, kendi notları dışında başkalarının kredi notlarını da öğrenebilirler. Farklı bir kişinin kredi notunun öğrenilebilmesi için de olay alınması gerekmektedir.

Başka bir kişinin kredi notunun öğrenilebilmesi için şu yöntemler denenebilir;

 • İnteraktif Seçenekler ile Öğrenme: Bu yöntemi kullanarak başka bir kişinin kredi notunu öğrenmek isteyen kişiler, Findeks mobil uygulama şubesi ya da internet şubesi üzerinden paylaşım ayarları menüsünü kullanarak, Findeks puanını öğrenmek istediği kişi ya da kurumların T.C. kimlik numarasını ya da Vergi kimlik numarasını girerek ön onay işlemi için başvuruda bulunabilir ve onay verilmesini bekleyebilirler.
 • SMS Onayı ile Öğrenme: Bu seçenekte de yine bir başkasının kredi notunu öğrenme isteyen kişiler mobil uygulama bankacılığı ya da internet bankacılığı üzerinden, kredi notunu öğrenmek istedikleri kişilere ait tanımlı cep telefonuna kısa mesaj ile onay isteği atılmasını sağlayabilirler. Bu onay kısa mesajına, ilgili kişi tarafından onay erilmesinin ardından ise işlem tamamlanmış olur ve kişinin kredi puanıyla ilgili bilgilerin dökümü elde edilir.

Kişiler, bankalarla yapacakları yasal işler için her zaman kredi notunu bilmeye ihtiyaç duyuyorlar. Kredi notu, bankalar için kişinin güvenirliğini belirtirken, bu kredi notu her bankayla kurulan düzenli ve sorunsuz işlemin ve ilişkinin ardından yükselebiliyor. Kredi notu oldukça düşük olanlar ve risk grubunda bulunanlar ise, bankaların kara listesine alınarak, her bankanın ulaşabileceği bir ortak havuzda toplanıyor ve genelde bu kişilerle kefilsiz işlem yapılmıyor.

Bu içeriğimizde E-Devlet ücretsiz kredi notu nasıl öğrenilir, diğer 4 yöntemi ve E-Devlet’ten kredi risk raporu sorgulamasını nasıl yapabileceğiniz dahil tüm yöntemleri yazdık. Findeks kredi notu hakkında sormak istediğiniz tüm soruları yorum yaparak bize yazabilirsiniz.

Özge Biricik

Merhabalar, Ben Özge Biricik. Bu websitesinde editör olarak yararlı olacağını düşündüğüm finans, ekonomi ve paraya dair tüm alanlarla ilgili olarak uzmanlık alanlarımla ilgili bilgi ve derlemelerimi sizlerle paylaşacağım. Ayrıca para kazanma, para tasarrufu, taksitle alışveriş imkanları ve alışveriş deneyimlerimi yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir