Kullanılmayan Banka Hesabı Ne Zaman Kapanır?

Kullanılmayan banka hesabı ne zaman kapanır, banka kartı kullanılmazsa ne olur, kullanılmayan banka kartını kapatma işlemleri nasıl yapılır? Birçok kişinin kullanmadığı banka hesapları veya daha önceden maaş için açtığı ancak iş yerinden ayrıldıktan sonra açık unuttuğu hesaplar bulunuyor. Kullanılmayan banka hesapları için zamanaşımı süresi içerisinde işlem yapılmadığı zaman TMSF’ye devroluyor.

Kullanılmayan banka hesabı kendiliğinden kapanır mı? Aktif olmayan hesaplar kapatılmadığında ayrıca hesap işletim ücreti ödemek zorunda da kalınabiliyor. Bu nedenle unuttuğunuz banka hesaplarınızı sorgulayarak mutlaka bakiye kontrolü yapıp hesabın içerisinde varsa varlığınızı çekerek bankaya hesap kapatma dilekçesi ile talepte bulunmanız gerekiyor.

Kullanılmayan Banka Hesabı Ne Zaman Kapanır?

Kullanılmayan banka hesabı kaç yılda kapanır, kendiliğinden kapanır mı? Evet, kapanır. Şöyle ki kullanmadığınız banka hesaplarında 10 yıl içerisinde herhangi bir para transferi ve işlem hareketi bulunmadıysa banka hesabınız devre dışı olarak varsa içinde bulunan paranız TMSF‘ye devrolur. Hesabın kendiliğinden kapanmasını zamanaşımı süresini beklemeden hesabınız hakkında karar vermeniz doğru olacaktır. Ayrıca kullanılmayan banka kartı iptal olur mu sorusu soruluyor evet hesabınız ne zaman kapatıldıysa banka kartınızda kapanır.

Kullanılmayan Hesaptan Hesap İşletim Ücreti Alınır Mı?

Kullanmadığınız banka hesaplarınızdan hesap işletim ücreti alınabilir. Bazı bankalarda 6 ay içinde kullanmadığınızda diğer bankalarda ise yılda bir kez hesap işletme ücreti alınabiliyor. Bu durumu takip edebilmek için hesap hareketlerinizi kontrol etmeniz gerekiyor. Ayrıca hesabı tekrar kullanmaya başlayacağınızı bankanızı belirtirseniz aynı bankadan aidatsız hesap açabilir veya avantajlar alarak aidat ücretini ödemekten kurtulabilirsiniz.

Kullanılmayan Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?

Kullanılmayan banka hesapları sorgulama işleminizi yaptıktan sonra ve hesabınızda bakiye kalmadığından emin olduysanız bankanızı hesabınızı kapatmak için talepte bulunabilirsiniz. Müşteri hizmetleri aracılığıyla veya banka şubelerinden banka hesap kapatma dilekçesi yazarak kapama işlemini yapabilirsiniz.

Kullanılmayan Hesap Kredi Notunu Etkiler Mi?

Bankada kullanmadığınız unutulan hesap kredi notunuzu etkileyebilir. Kredi notunuzu etkileme sebebi ise eğer kart ücreti veya hesap işletim ücreti yansıtıldı ve takip etmediğiniz için ödemesi geciktiyse kredi notunuzu düşürebilir. Mutlaka bankalarda bulunan aktif hesaplarınızın bilgisini alarak kullanmadıklarınızı iptal ettirmelisiniz.

Kullanılmayan banka hesabı kendiliğinden kapanır mı, hesap işletim ücreti istenir mi ve banka kartını kapatma konusunu sizler için araştırdık. Hesap kapatma için sorularınızı yorum yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.