Karta İade Edilen Para Ne Zaman Hesaba Geçer? Nasıl Çekilir?

Banka kartı veya kredi kartına iade edilen para ne zaman hesaba geçer? Nakit yerine kredi kartı ve banka kartı kullanımının oldukça artmasıyla birlikte iade durumlarında da iade ilgili kartlara yapılıyor. Online alışveriş veya mağaza alışverişlerinde kart ile satın alım yapıldığında herhangi bir durumdan dolayı iade istenirse işlemin süresi yapıldığı yere bağlı olarak iade hesaba yansır. Kredi kartına iade edilen para nasıl çekilir, karta iade işlemi hesaba ne zaman yansır merak ediyorsanız yazının devamında bulabilirsiniz.

Kredi kartına iade edilen para ne zaman gelir? Örneğin online alışveriş sitesinden veya bir teknoloji mağazasından telefon aldınız ancak ürünü aldıktan sonra ürün beklediğiniz gibi değil ve beğenmeyip iade etmek istediniz bu durumda kartla alışveriş yapıldıysa iade sürecini beklemeniz gerekiyor. Bu süre alışveriş yapılan yere bağlı olarak değişebiliyor. Kredi kartına para iadesi nasıl anlaşılır ve yapılan geri iade nasıl çekilir sizin için detaylarıyla paylaşacağız.

Kredi Kartı İle Yapılan Alışverişte İade Nasıl Olur?

Karta iade edilen para ne zaman gelir, iptal edilen alışverişin karta iadesi nasıl gerçekleşir? Kredi kartı ile fiziki mağazalardan veya online e-ticaret sitelerinden yapılan alışverişte iade süreci nasıl işlediğini yazacağız. Öncelikle aldığınız ürünü iade koşullarına göre belirlenen sürede iade ettiğinizde para iadesi veya bazı durumlarda değişim talep edebiliyorsunuz. Eğer iade koşullarını karşılıyorsanız, ürün aldığınız yere iade talebinde bulunup ürünü iade ettikten sonra kredi kartınıza alışveriş tutarı kadar iade yatırılacak. Bu süreç 1-7 gün arası sürebildiği gibi alışveriş yapılan mağazanın banka ile iletişime geçip tutarı iade etmesinden sonra bankanın iade işlemleri başlar. Kullandığınız banka ve alışveriş sitesinin iade sürelerini aşağıdan bulabilirsiniz.

Kredi Kartına İade Edilen Para Ne Zaman Hesaba Geçer?

Banka para iadesi yaptığında ne zaman hesabıma geçer? Alışveriş yapılan ürün iadesinde karta iade işlemi ne zaman hesaba yansır sorusu merak ediliyor. Kredi kartı internet alışveriş iadesi ve mağaza iadeleri süresi mağazanın işlemleri ne kadar hızlı tamamladığına bağlı olarak değişiyor. Birçok alışveriş sitesi ve mağaza 1-7 iş günü içerisinde para iadesini tamamlıyor olsa da bazı durumlarda alışveriş yapılan yerin iade sürecini geç başlatması yüzünden bu süre 14 güne kadar uzayabilir. Kredi kartı alışveriş iadesinde en hızlı şekilde para iadesi alabilmek için mağazanın iade şartlarını (iade süresi) yerine getirmiş olmanız ve kısa sürede başvurmuş olmanız önemlidir.

Bilinen online alışveriş sitelerinin iade süresi şu şekildedir;

  • Hepsiburada – İade talebi onaylandıktan sonra 10 iş günü içerisinde para iadesi tamamlanır.
  • Trendyol – Ürün iadelerinde kabul edildikten sonra 2-10 iş günü içerisinde gerçekleşir.
  • Yemeksepeti – İade süreçini hemen yaptıktan sonra bankaların ortalama 7 iş günü içerisinde iadeyi tamamladıklarını belirtir.
  • Migros – İade onayından sonra 7-10 iş günü arasında para iadesi tamamlanır.
  • Ebebek – İade onaylandıktan sonra 5 iş günü içerisinde geri ödeme tamamlanır.
  • Gittigidiyor – Ürün iadesi gerçekleştikten sonra alışveriş yapılan karta 3-7 iş günü içerisinde ödeme tamamlanır.
  • MediaMarkt – İade talebiniz onaylandıktan sonra ürününüzün bedeli 3 iş günü içerisinde ödeme yaptığınız yönteme göre tarafınıza iade edilir.
  • Çiçek Sepeti – Ücret iadesi, iadeniz onaylandıktan sonraki 1 – 10 iş günü içerisinde yapılır. 

Ayrıca birçok giyim ve diğer mağazaların fiziki noktalarında farklı iade süreleri bulunuyor.

Karta İade Edilen Para Nasıl Anlaşılır?

Kredi kartına veya banka kartına iade edilen para nasıl anlaşılır ve nasıl kontrol edilir sizin için anlatalım. Kullandığınız bankanın mobil bankacılık şubesini veya internet şubesine müşteri numaranız ile giriş yaparak iadenin yapılacağı kartın banka dökümünü ve hesap ekstresini inceleyerek iadenin yapılıp, yapılmadığına bakabilirsiniz. İade işlemlerinde ekstre incelerken örneğin tutar +300 şeklinde gözükebilir. Birçok bankada tutarın önündeki “-” işareti karttan çıkan para “+” işareti ise karta giren parayı belirtir.

Para İadesi Ne Zaman Hesaba Yansır?

Para iadesi hesaba yansıma süresi bankadan bankaya değişiyor olsa da bankaların belirttiği ortalama süreler bulunuyor. İade süreçlerinde bildiğiniz gibi öncelikle iade yaptığınız yerin bankaya iade talebi göndermesi gerekiyor. Bundan sonra banka iade süresi geçerlidir. Kredi kartına geri iade sürelerini tüm bankalar için aşağıdaki tablodan öğrenebilirsiniz.

Bankalara Göre Para İadesinin Hesaba Yansıma Süresi

İade Yapılan BankaKredi Kartına İade Süresi (İş Günü)Banka Kartına İade Süresi (İş Günü)
Akbank28
Odeabank48
Albaraka Türk48
Şekerbank77
Halkbank210
TEB38
ING Bank710
HSBC Bank17
Garanti Bankası27
Fibabanka48
Kuveyt Türk57
QNB Finansbank37
Türkiye Finans Bankası88
İş Bankası18
Denizbank88
Vakıfbank48
Yapı Kredi28
Ziraat Bankası28
İade edilen paranın hesaba yansıma süreleri ortalama olarak belirtilmiştir.

Kredi Kartına İade Edilen Para Nasıl Kullanılır?

Kredi kartına veya banka kartına iade edilen para nasıl kullanılır? İade işlemi gerçekleştikten sonra hesap kartınızın veya kredi kartınızın bakiye, kullanılabilir limitinde tutar kadar artış göreceksiniz. Sonuç olarak o tutar kadar bakiyenizi kullandığınızda iade edilen parayıda kullanmış olacaksınız. Para iadeleri hesapta ve kredi kartında birleşir, iade edilen parayı kullanmak için ekstra bir şey yapmanıza gerek yoktur.

İptal Edilen Alışverişin Karta İadesi Ne Zaman Yapılmaz?

Kredi kartıyla alınan ürünün iadesi her zaman gerçekleşmez. Ürün aldığınız yerin iade koşullarına göre aldığınız ürünü iade edebilirsiniz. Örneğin 14 gün iade süresi bulunan bir mağazadan alışveriş yaptığınızda 15. gün iade işlemi yapmanız pek olası değildir. İade süresi geçmiş ürünlerin iadesinde alışveriş yapılan mağazanın takdirine kalmıştır. Eğer iade talebiniz onaylanmış ancak kartınıza yansımamışsa bankanızın müşteri hizmetlerine bağlanarak iade durumunu sorgulayabilirsiniz.

İptal edilen alışverişte veya ürün iadesinde karta iade edilen para ne zaman hesaba geçer, hangi banka ne kadar sürede iade ediyor sorularınızı cevapladık. Kredi kartına para iadesi hesabınıza geçmediyse soru sormak için yorum yapabilirsiniz.

Karta Para İadesi Durumu Nasıl Sorgulanır?

Alıveriş iptallerinde iade sürecini 2 adımda sorgulayabilirsiniz. Öncelikle alışveriş yaptığınız mağazadan sorgulayabilir daha sonrasında kartını kullandığınız banka ile iletişime geçebilirsiniz.

Karta İade Edilen Para Nasıl Çekilir?

İadenin yapıldığı banka kartı veya kredi kartına + tutar olarak yansır. İade tutarı banka kartına yapıldıysa ATM bankamatiklerden çekebilirsiniz. Kredi kartında ise limit olarak kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir