Kredi Kullandırım Talebi Alındı Ne Demek? Kredi Onay Süreci

Kredi kullandırım talebi alındı ne demek? Kredi başvurusu yaptıktan sonra özellikle mobil bankacılık üzerinden alınan bildirimlerde banka tarafından kredi başvurunuz işleme alınmıştır, kredi talebiniz alındı olarak dönüş gelebiliyor. Yaptığınız kredi çeşidine göre gerekli başvuru belgelerinizin doğru ve eksiksiz olmasıyla birlikte ön onayı alınmış kredi diğer aşamalarda onaylanmayabiliyor. Bu nedenle kredi onayı almak için ve onaylanmayan kredi başvurusunun nedenlerini içeriğimizde bulabilirsiniz.

Kredi onay süreci bankacılık müşterisinin ihtiyaç, taşıt veya konut kredisi türüne göre başvuru yapmasıyla birlikte başlar. Anında şubeye gitmeden cepten hafta sonu dahil olmak üzere kredi başvuruları yapılabiliyor. Mobil bankacılık uygulamalarından yapacağınız başvurularda banka tarafından istenen belgelerin doğru ve tamamlandıysa başvuru ön onayı alarak kredi kullandırım aşamasına geçilir. Kredi onayında bankanın aktif müşterisi olup olmadığınız ve önceki ödemelerinizle oluşan Findeks puanınız önemli bir etkendir. Sizin için kredi onay süreci hakkında tüm merak ettiklerinizi araştırdık.

Kredi Kullandırım Talebi Alındı Ne Demek?

Kredi başvurunuz değerlendirmeye alınmıştır bildirimi başvuru yapılan kredinin değerlendirme aşamasından geçtiğini ve olumlu sonucun alındığını belirtir. Kredi başvurunuz işleme alınmıştır ifadesi ise kredi başvurunsun henüz banka sistemine yeni gittiğini ve değerlendirme aşamasına giriş yaptığını belirtir. Kredi kullandırım talebi alındı ifadesi ile karşılaşan kişiler, kısa bir süre sonra onaya ilişkin mail veya SMS’i alırlar. Bu kapsamda ise hesaplarına kredi tutarlarının aktarıldığını, banklarının internet bankacılığı üzerinden görüntüleyebilirler.

Ön Onay Alınmış Kredi Nedir?

Kredi ön onay nedir? Kredi ön onay onaylandı ifadesi, başvuru yapılan kredinin ön onaydan geçtiğini ve ikinci adım incelemelere tabi olacağını belirtir. Bu ifade ile karşılaşıldığında kredinin kesin olarak onaylandığı düşünülmemelidir. İfade ile karşılaşıldığında, banka incelemesinin devam ettiği ve başvuruda iletilen bilgilerin değerlendirmeye uygunluk taşıdıkları anlaşılmalıdır. Kredi ön onay onaylandı ardından kredi kullandırım talebi alındı sonrasında ise kredi kullandırım beklemede ifadeleri ile karşılaşılması gerekir. Ancak bu kapsamda kredi tutarı teslim alınır.

Kredi Kullandırım Aşamasında Ne Demek?

Kredi başvurunuz işleme alınmıştır, kredi kullandırım bekleme aşamasında, kullandırım aşamasın ifadeleri, kredi başvurusu ardından ön onay ve diğer tüm adımların tamamlandığını, onayın alındığını ancak kredi tutarının henüz hesaba aktarılmadığını belirtir. Bu ifade ile karşılaşılması halinde aynı gün onay bildirimi SMS veya e-posta ile alınır. Kredi kullanan kişi gün içerisinden internet bankacılığından veya ATM’den hesap bakiyesini kontrol ederek, kredi tutarının aktarıldığını görebilir.

Banka Kredi Ön Onay Verdi Sonra Onaylamadı?

Kredi başvurusu yaptım banka ön onay verdi ancak sonra onaylanmadı? Kredi başvurusunu yaptıktan sonra bankanın müşteri limitinize göre ön onay vermesi mümkündür. Ön onay sonrasında kredi tutarını hesabınıza çekmek istediğinizde son onay işlemleri ve kredi kullandırımı yapılır. Bazı durumlarda bankaların ön onay sisteminden geçmiş müşterilerin kredi başvurularını onaylamadığı durumlar oluyor. Kredi ön onayı olduğu halde kredi verilmeme sebebi çoğu zaman banka tarafından gelir belgesi, güncel iş adresi ve iletişim bilgileri eksikliği nedeniyledir.

YouTube video
Kredi Başvurusunun Onaylanması İçin Ne Yapmak Gerekir?

Ön Onaylı Kredi Veren Bankalar Hangileri?

7 gün 24 saat kredi başvurusu yapabileceğiniz mobil bankacılık uygulamalarından ön onaylı kredi veren bankalar bulunuyor. Ön onaylı kredi başvurusunu anında birçok bankadan yapabilirsiniz. En hızlı ve düşük faizli kredi başvurusunu hangi bankalarda yapabileceğinizi aşağıda bulabilirsiniz.

Anında ön onaylı kredi veren bankalar şunlardır;

 • Akbank
 • Garanti Bankası
 • Yapı Kredi
 • İş Bankası
 • QNB Finansbank
 • Enpara
 • Şekerbank
 • Alternatif Bank
 • Aktif Bank
 • Odeabank
 • TEB
 • Türkiye Finans
 • Vakıfbank
 • Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • Fibabanka
 • Burgan Bank
 • Denizbank
 • HSBC
 • ING Bank

Yukarıda ki özel bankalara, kamu bankalarına veya katılım bankalarına hızlı kredi başvurusu yapabilir ve kredinizi ön onaylı kullanabilirsiniz. Kredi onayında bankalarda bulunan aktif kredi ve kredi kartı kullanımlarınız önemli rol oynar.

Kredi Başvurusu Kullandırım Yok Ne Demek?

Kredi başvurusu kullandırım yok ifadesi, kredi başvurusu ardından yapılan inceleme ile kredi alamaya hak kazanılamadığını belirtir. Bu ifade kredi reddi almak ile aynı anlama gelir. Online kredi başvurularında kredi başvurusu kullandırım yok ifadesi ile karşılaşanlar kısa süre ardından SMS ile de red yanıtını alırlar. Bu durumda kişinin gecikiş borçları olması, kredi notunun düşük olması ve gelirin kredi kullanmaya yetersiz olması sebepleri ise onay alınamamış olabilir. İkinci bir başvuru için şubelerden bilgi almak daha doğrudur.

Kredi Başvurusu Kullandırım Var Ne Demek?

Kredi başvurusu kullandırım var ifadesi, başvuru yapılan kredi için onayın alındığını ifade eder. Bu ifade ile online kredi başvurusunda karşılaşanlar kredi notu, gelir ve müşteri puanı açısından kredi kullanımına uygun bulunlar ve onayı alanlardır. Bildirim ardından kredi kullandırım talebi alındı ve kredi kullandırım tamamlandı bildirimlerinin alınması gerekir. Bu aşamalar sonunda kişi aynı gün hesabından kredi tutarını çekebilir.

Kredi Kullandırım Artı Para Onaylanmadı Ne Demek?

Kredi kullandırım artı para onaylanmadı ifadesi, yapılan bir kredi başvurusu için limit yükseltme talebinin onaylanmadığını belirtir. Bu gibi bir durumda ilk olarak başvurulan kredinin limiti ne kadar ise hesaba o kadar kredi tutarı aktarılır. Tutarın alınmasından ince ise limit reddine ek olarak kredi kullandırım beklemede ifadesinin alınması gerekir. Kredi kullandırım artı para onaylanmadı uyarısını almanın birden fazla sebebi olabilir. Kredi kartı asgari tutarlarında gecikme olan veya aylık maaşı yeni kredi tutarı kullanmaya uygun olmayan kişiler, bu uyarıyı online kredi başvurusu halinde alabilirler. Bu gibi bir durumda limit yükseltme talebinin neden red edildiğini öğrenmek üzere banka şubesine başvurulabilir veya müşteri hizmetleri hattı üzerinden bilgi alınabilir. Aynı uyarı sadece kredi kullanımında değil kredi kartları üzerinden limit yükseltme işlemi yapılırken de kişinin karşısına çıkabilir.

Kredi Onaylandı Kullandırım Beklemede Ne Demek?

Kredi onaylandı kullandırım beklemede ifadesi, başvuru yapılan kredinin tüm incelemeler ardından onayı aldığı ve hesaba aktarımı için onayın beklendiğini belirtir. Bu ifade ile karşılaşanların bireysel bir onay vermeleri gerekmez. Banka şubesinden gelen onay ardından kredi tutarı hesaba geçer. Kredi onaylandı kullandırım beklemede ifadesi ile karşılaşıldığında maksimum 7 iş gününde kredi tutarı ilgili hesaba alınır. Bu ifade kredi kullandırım talebi alındı ifadesinin ile aynı anlamdadır.

Kredi kullandırım talebi, kredi başvurunuz işleme alınmıştır mesajlarının detaylarını sizin için açıkladık. Kredi onay süreci hakkında tüm merak ettiklerinizi yorum yaparak sorabilirsiniz.

Özge Biricik

Merhabalar, Ben Özge Biricik. Bu websitesinde editör olarak yararlı olacağını düşündüğüm finans, ekonomi ve paraya dair tüm alanlarla ilgili olarak uzmanlık alanlarımla ilgili bilgi ve derlemelerimi sizlerle paylaşacağım. Ayrıca para kazanma, para tasarrufu, taksitle alışveriş imkanları ve alışveriş deneyimlerimi yazıyorum.

3 Yorum Yapılmış, Sende Yap!

 1. Ben akbank tan kredi başvurusu yaptım. 12 ay vadeli 250.000 TL kredi başvurum banka tarafından onaylandı ama kredi kullandırım beklemede yazıyor. Kredi kullandırım ne demek bunu öğrenebilir miyim?

 2. Başvurum nerede sekmesine girdiğim zaman onaylanan tutar 20.000 TL
  Sonuç tamamlandı yazıyor sadece kullandırım beklemede yazıyor bu ne demek kredi hesabıma kesin geçecek mi demek oluyor.

  Kredim ne zaman onaylanır başvuru sonuçlanır nasıl öğrenebilirim?

 3. Kredi başvurusu yaptım mobil bankacılık uygulamasında kredi onay süreci tamamlandı diyor ama kredi kullandırım beklemede ne oluyor kredi onaylandı mı? Bankanın müşteri hizmetlerini aradım kredi başvurusu olumsuz diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir