PTT Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? Faiz Hesaplama 2022

PTT kredi başvurusu nasıl yapılır? PTT kredisi veren bankalar sağladığı ihtiyaç kedisi ile acil şekilde nakit paraya ihtiyacı olan ve diğer yaşamsal faaliyetleri için destek arayan emeklilere destek sağlamaya devam ediyor. Uygun faiz ve geri ödeme seçenekleri sunan PTT Bank, pek çok banka ile de anlaşmalı çalışarak o bankaların da uygun koşullarla PTT emekli kredisi vermesine aracı oluyor. Emekli kredisi olarakta bilinen PTT kredi başvurusu yapmak isteyenler için başvuru şartları ve faiz oranları hesaplamasını sizler için araştırdık.

Emekliler için PTT kredi hesaplama ve ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak istediğinizde en avantajlı PTT Bank kredisi veren bankalara başvuru yaparak onaylı kredinizi çekebilirsiniz. PTT ihtiyaç kredi başvurusunu hangi bankalara yapabileceğinizi ve en hızlı başvuru yöntemleriyle birlikte başvuru formuna nasıl ulaşabileceğinizi sizinle paylaşacağız.

PTT Kredisi Veren Anlaşmalı Bankalar Hangileri?

PTT kredisi veren anlaşmalı bankalara başvuru yaparak ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. PTT Bank kredi verirken sadece kendi öz gücünden yaralanmamakta, aynı zamanda kredi kullanmak isteyen kişilerin başka bankalar aracılığıyla da uygun faizli ve kolay ödeme seçeneği bulunan kredilerden yararlanmasını sağlamaktadır.

PTT kredisi veren anlaşmalı bankalar şunlardır;

 • Aktifbank
 • VakıfBank
 • DenizBank
 • Fibabanka
 • Burgan Bank
 • Şekerbank

PTT kredisi başvuru formu için yukarıda listelediğimiz bankaların hesaplaması ve başvurusu sonucu SMS sorgulaması detaylarını içeriğimizin devamında bulabilirsiniz. PTT emekli kredisi taksit ödeme hesaplamasını da paylaşacağız.

YouTube video
PTT Emekliye Faizsiz Kredi Veriyor Mu?

PTT Ne Kadar Kredi Veriyor?

PTT ihtiyaç kredisi ne kadar veriyor? Emekli maaşını PTT’den alanlara anlaşmalı bankalar aracılığıyla 80.000 TL’ye kadar kredi sunuluyor. Kredi tutarının onaylanması kredi notu ve borç durumunuza göre değişiyor. Kredi vadesi olarak 24 ay, 36 ay veya 60 ay taksitle kredi başvurusu yapılabiliyor. En kolay hızlı kredi veren bankalar listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

PTT Kredisi Başvuru Şartları Nedir?

PTT kredisi kimlere verilir? PTT Bank ya da anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullanmak isteyen kişilerin bazı şartları da yerine getirmesi gerekiyor. PTT kredi başvurusu yaparken istenen şartlar diğer bankalarda olduğu gibidir. PTT kredi başvuru

PTT kredi başvuru şartları şunlardır;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Başvuracak kişilerin 18 yaşından büyük, 80 yaşından küçük olması,
 • Başvuruda bulunacak kişilerin PTT üstünde ya da başka bankalarda, ödenmemiş kredi kartı taksiti ya da kredi borcu olmaması,
 • Kredi başvurusunda bulunmak isteyen kişinin aylık kazancının yarısının, kişinin çekeceği kredinin bir taksitini karşılayabiliyor olması,
 • Kişinin gelirini gösterebilmek için bankaya vereceği bir gelir belgesinin olması,
 • Başvuruda bulunacak olan kişilerin maaşlarını PTT üzerinden alıyor olmaları ya da PTT çalışanı olmaları,
 • Başvuruda bulunan kişinin, kullanacağı kredinin tutarına göre hayat sigortası yaptırmış olması,
 • PTT şubelerinde yer alan kredi başvuru formlarından, kredi başvurusu yapılan bankanın formunun doldurulmuş olması gerekmektedir.

Yukarıda listelediğimiz şartlardan kimler PTT kredisi alabilir ve başvuru formunu doldurmadan önce gerekli şartları sağlar öğrenebilirsiniz.

PTT Kredi Hesaplama Tablosu

PTT kredi hesaplama tablosundan örnek ödeme planı ve vadelere göre taksit tutarını görebilirsiniz. PTT kredisi taksit tutarı hesaplamasını 12,24 ve 36 ay vadeli olacak şekilde aşağıdaki tabloda görebilirsiniz. PTT Aktifbank emeklilere kredi anlaşması örnek tablosudur.

KREDİ TUTARI (%2,39)122436
1.250,00 TL124,59 TL72,76 TL56,13 TL
5.000,00 TL498,36 TL291,05 TL224,53 TL
10.000,00 TL996,72 TL582,11 TL449,06 TL
20.000,00 TL1.993,44 TL1.164,22 TL898,12 TL
30.000,00 TL2,990,16 TL1.746,33 TL1.347,18 TL
40.000,00 TL3.986,88 TL2.328,44 TL1.796,25 TL
50.000,00 TL4.983,61 TL2.910,55 TL2.245,31 TL
60.000,00 TL5.980,33 TL3.492,66 TL
70.000,00 TL6.977,05 TL4.074,77 TL
80.000,00 TL7.973,77 TL4.656,88 TL
PTT N Kolay Emekli Kredisi Hesaplama – Kaynak: PTT Bank

Yukarıdaki tablodan PTT kredi hesaplaması ve faiz oranlarıyla taksit ödeme tutarlarını görebilirsiniz. PTT Kredi başvurusu için en kolay yöntemleri içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.

SMS ile PTT Kredisi Başvurusu Yapmak

PTT şubelerine gitmeden cep telefonunuzdan SMS ile PTT kredisi veren bankalara başvurmanız mümkün. Hızlı ve anında onaylanan krediniz hesabınıza yatırılır. Kredi onay mesajı geldikten sonra 1 hafta içinde kredi çekilen tutar başvurduğunuz bankada bulunan hesabınızda görünür.

SMS ile PTT kredi başvurusu yapmak için şu adımları uygulayabilirsiniz;

 • EMEKLI yazıp boşluk bırakarak T.C numaranızı 3050’ye SMS olarak gönderebilirsiniz.
 • Örnek: EMEKLI 12345678910
 • Başvuru sonucunuz onaylandıktan sonra sizlere mesaj olarak bildirilir.

PTT kredi başvurusu sorgulama için kredi onay mesajı geldiğinde zaten öğrenmiş olursunuz. Eğer kredi onay mesajı ne zaman gelir veya onaylanır merak ediyorsanız şuradan öğrenebilirsiniz.

PTT Emeklilere Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT kredisine nasıl başvurulur? PTT kredisi başvurunda bulunmak isteyen PTT emekli hesabı müşterilerinden bazı şartları sağlamaları bekleniyor. PTT kredi başvuruları, ancak bu şartlar yerine getirildiğinde mümkün olabiliyor. PTT kredilerinden yararlanmak isteyen müşteriler, bu şartların sağlanmasının ardından direkt olarak sadece Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ile başvuruda bulunabiliyorlar. PTT, maaş ödemelerinde ya da diğer kişi bazlı işlemlerinde vekalet sistemi ile çalışan bir banka olsa da kredi kullanımı işleminde vekalet sistemi kabul edilmiyor. Kredi kullanmak isteyen kişinin bizzat başvuruda bulunması isteniyor.

PTT kredi başvurusu yapmak isteyen kredi kullanmak isteyen kişi istediği bir PTT şubesine gittikten sonra, burada kişinin maaş ve geri ödeme bilgileri gibi bilgilere ulaşılabiliyor. Yetkili personel tarafından, anlaşmalı olunan bankaların hangilerinden kredi çıkabileceği, bu kredilerin faiz ve vade bilgileri, başvuruda bulunan kişinin yapabileceği ödeme düzeni ve başvuran kişinin geri ödemesi sonucunda maaşından ne kadar kesileceği gibi bilgiler inceleniyor. Bu incelemenin arından, yetkili personel, kredi başvurusunda bulunan kişi adına anlaşmalı tüm bankalara kredi başvurusu yapıyor. Bu başvurulardan hepsi kabul edilirse, kredi kullanmak isteyen kişinin PTT kredisi veren bankalardan kendisine en uygun olanı tercih ederek işlemlere başlaması gerekiyor. Eğer hepsi kabul edilmezse, başvuruda bulunan kişi kabul edilen bankanın koşullarını kabul etmek durumunda kalıyor.

Başvurunun tamamlanması için kredi kullanmak isteyen kişinin, kredi alacağı bankaya ait bilgilendirme formunu da doldurması gerekiyor. Başvuruda bulunan kişinin istenilen bu formu doldurmak için kredi alacağı bankanın şubesine de gitmesine gerek kalmıyor. İlgili bu form, kredi kullanacak kişiye başvuruda bulunduğu PTT şubesinde verilerek doldurulması sağlanıyor.

Aktifbank N Kolay Emekliye Kredi Veriyor Mu?

Aktifbank’tan emeklilere kredi çekilir mi? PTT kredisi kullanmak isteyen müşterilerin en çok tercih ettikleri bankalardan biri de Aktifbank’tır. Bu bankanın tercih edilmesindeki en büyük sebeplerden biri, oldukça uygun ve piyasanın genellikle altında bulunan faz oranlarına sahip olmasıdır. PTT üzerinden kredi başvurusunda bulunan kişilerin Aktifbank ile kredi çekmesi de oldukça kolaydır. Aktifbank’ın kredi şartları şöyledir:

 • Aktifbank, PTT şubelerinden kredi başvurusu yapan emekli müşterilere, 80 bin liraya kadar kredi verebilmektedir.
 • 3 ile 36 ay arasında vade seçeneği bulunan banka, 1250 ille 15 bin lira arasında kredi kullanan kişilere %1,99, 15 bin lira ile 80 bin lira arasında kredi kullanan kişilere ise %1,79 oranında faiz uyguluyor. Güncel faiz oranı ise Faiz oranı; %2,39, %3,09 aralığındadır.
 • Başvurulan kredi için aracı olan bankanın ve kredi alınan esas bankanın hizmet ücreti olarak tahsis edilen ücret, çekilen kredinin binde 5’i kadardır.
 • Aktifbank aracılığıyla kullanılacak olan kredi, en düşük 1250 lira miktarında çekilebilmektedir.
 • 80 yaş üst sınırı vade bitimini ifade etmektedir. Son kredi çekme yaşı 80 yaş değil, son vadeyi ödeme yaşı 80 yaştır. Yani 3 sene vade ile kredi çekecek bir kişinin, kredi kullanımına en geç 77 yaşında başlaması gerekmektedir.
 • Başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.
 • PTT kredi hesaplama tablosuna yukarıdan ulaşabilirsiniz.

VakıfBank PTT Emekli Kredisi Nasıl Alınır?

Vakıfbank PTT Bank anlaşmalı emekli kredisi nasıl alınır? PTT aracılığıyla emeklilere kredi veren bankalardan biri de Vakıfbank’tır. Bu bankanın emekliler için kullandırdığı bu kredilerin faiz miktarı dönemsel olarak değişiklik gösterebilmektedir. Değişken olan bu faiz oranlarını takip edebilmek için banka ile iletişime geçilebilir.

Vakıfbank tarafından verilen PTT kredilerinde kullanılabilecek en fazla vade sayısı 36 olarak belirlenmiştir. Kredi almak isteyen kişilerin 18 yaşından büyük, 80 yaşından küçük olması gerekliliği bu bankada da mevcuttur. 80 yaş sınırı yine vade sınırıdır ve vade sayısı 80 yaşından sonrasına kalacak kişiler, son vadelerini 80 yaşında ödeyebilecek şekilde kredi çekebileceklerdir.

Denizbank PTT Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Uzun yıllardır PTT kredileri veren ve anlaşmalı şekilde bu kredilerin yönetimini sağlayan Denizbank, emekliler için en uygun krediyi veren bankalardan biri.

Denizbank emekli kredisinin faiz ve vade seçenekleri ise şöyledir;

 • 12 Ay Vadeli 10 Bin Lira Kredi İçin: Aylık olarak %1,59 faiz uygulanan bu kredi çeşidinde aylık taksit tutarı 940 lira olurken, kredi tahsis ücreti de 50 lira olarak belirlenmiş durumda.
 • 24 Ay Vadeli 10 Bin Lira Kredi İçin: Bu kredi seçeneğinde de aylık olarak uygulanan faiz oranı %1,59 olarak hesaplanmaktadır. Kredinin tahsis ücreti 50 lira olurken aylık kredi taksit tutarı ise, 523 lira olarak hesaplanmaktadır.
 • 36 Ay Vadeli 10 Bin Lira Kredi İçin: Bu kredi iççin talep edilen tahsis ücreti 50 liradır ve bu kredi için de uygulanan faiz oranı %1,59 olarak belirlenmiştir. Kredinin aylık taksit tutarı ise, 386 lira olarak hesaplanmaktadır.

Fibabanka PTT Emekli Kredisi Müjdesi

Fibabank PTT kredilerine, öncelikle maaşını PTT üzerinden alan emekliler ve PTT çalışanı olan kimseler kolaylıkla başvurabilmektedir. Krediye başvuranlardan ve kredi kullanan kişilerden herhangi bir kredi tahsis ücreti almayan Fibabank, aynı zamanda kredi kullanmak isteyen kişilere de anında 30 bin lira kredi verme olanağına da sahiptir. Fibabank tarafından verilen PTT kredilerine PTT üzerinden başvurabileceğiniz gibi, Fibabank üzerinden direkt olarak başvuru da yapabilirsiniz.

Burgan Bank Emekli Kredisi

Burgan Bank üzerinden PTT kredisi kullanacak olan kişilerin PTT ya da Burgan Bank şubeleri üzerinden başvuru yapmaları yeterli oluyor. Başvuru yapmak için kredi alacak kişinin bizzat gitmesi gerekirken aynı zamanda başvurular internet üzerinden yapılıp onaylandıktan sonra, krediyi almak ve imzayı atmak için de bankaya gidilebilir.

Şekerbank Emekli Kredisi

Emeklilere PTT kredisi veren diğer bir banka da Şekerbank. Şekerbank’ın sunduğu kredi imkanları ise şöyle sıralanabilir:

 • Kredi almak isteyen kişilere en fazla 100 bin lira kredi verilmektedir.
 • Vade seçenekleri 3 ile 36 ay arasında değişmektedir.
 • Tahsis ve masraf ücreti talep edilmemektedir.
 • 3-12 ay için %1,34, 13-36 ay için %1,39 faiz uygulanmaktadır.

PTT kredi başvurusu yapmak için nereye müracaat edilir? PTT Emekli kredisi kimlere verilir ve başvuru şartları nelerdir? Hangi bankalar PTT kredisi veriyor ve örnek ödeme faiz hesaplama tablosunuz sizler için paylaştık. PTT kredisi hakkında tüm merak ettiğiniz soruları aşağıdan bize sorabilirsiniz.

Özge Biricik

Merhabalar, Ben Özge Biricik. Bu websitesinde editör olarak yararlı olacağını düşündüğüm finans, ekonomi ve paraya dair tüm alanlarla ilgili olarak uzmanlık alanlarımla ilgili bilgi ve derlemelerimi sizlerle paylaşacağım. Ayrıca para kazanma, para tasarrufu, taksitle alışveriş imkanları ve alışveriş deneyimlerimi yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir