PTT Kredisi Veren Bankalar Başvurusu Faiz Hesaplama 2021

PTT kredisi veren bankalar sağladığı ihtiyaç kedisi ile acil şekilde nakit paraya ihtiyacı olan ve diğer yaşamsal faaliyetleri için destek arayan emeklilere destek sağlamaya devam ediyor. Uygun faiz ve geri ödeme seçenekleri sunan PTT, pek çok banka ile de anlaşmalı çalışarak o bankaların da uygun koşullarla PTT emekli kredisi vermesine aracı oluyor. PTT kredi başvurusu yapmak isteyenler için başvuru şartları ve faiz oranları hesaplamasını sizler için araştırdık.

PTT Kredisi Başvuru Şartları Neler?

PTT kredisi kimlere verilir? PTT’den ya da anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullanmak isteyen kişilerin bazı şartları da yerine getirmesi gerekiyor.PTT kredisi başvuru şartları şöyle sıralanabilir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Başvuracak kişilerin 18 yaşından büyük, 80 yaşından küçük olması,
 • Başvuruda bulunacak kişilerin PTT üstünde ya da başka bankalarda, ödenmemiş kredi kartı taksiti ya da kredi borcu olmaması,
 • Kredi başvurusunda bulunmak isteyen kişinin aylık kazancının yarısının, kişinin çekeceği kredinin bir taksitini karşılayabiliyor olması,
 • Kişinin gelirini gösterebilmek için bankaya vereceği bir gelir belgesinin olması,
 • Başvuruda bulunacak olan kişilerin maaşlarını PTT üzerinden alıyor olmaları ya da PTT çalışanı olmaları,
 • Başvuruda bulunan kişinin, kullanacağı kredinin tutarına göre hayat sigortası yaptırmış olması,
 • PTT şubelerinde yer alan kredi başvuru formlarından, kredi başvurusu yapılan bankanın formunun doldurulmuş olması gerekmektedir.

PTT Kredi Hesaplama Tablosu

PTT kredisi taksit tutarı hesaplamasını 12,24 ve 36 ay vadeli olacak şekilde aşağıdaki tabloda görebilirsiniz. PTT Aktifbank emeklilere kredi anlaşması örnek tablosudur.

PTT Kredisi Faiz Oranları ve Ödeme Hesaplaması
PTT Kredisi Faiz Oranları ve Ödeme Hesaplaması – Kaynak: PTT

PTT Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT kredisine nasıl başvurulur? PTT kredisi başvurunda bulunmak isteyen PTT emekli hesabı müşterilerinden bazı şartları sağlamaları bekleniyor. PTT kredi başvuruları, ancak bu şartlar yerine getirildiğinde mümkün olabiliyor. PTT kredilerinden yararlanmak isteyen müşteriler, bu şartların sağlanmasının ardından direkt olarak sadece Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ile başvuruda bulunabiliyorlar. PTT, maaş ödemelerinde ya da diğer kişi bazlı işlemlerinde vekalet sistemi ile çalışan bir banka olsa da kredi kullanımı işleminde vekalet sistemi kabul edilmiyor. Kredi kullanmak isteyen kişinin bizzat başvuruda bulunması isteniyor.

Kredi kullanmak isteyen kişi istediği bir PTT şubesine gittikten sonra, burada kişinin maaş ve geri ödeme bilgileri gibi bilgilere ulaşılabiliyor. Yetkili personel tarafından, anlaşmalı olunan bankaların hangilerinden kredi çıkabileceği, bu kredilerin faiz ve vade bilgileri, başvuruda bulunan kişinin yapabileceği ödeme düzeni ve başvuran kişinin geri ödemesi sonucunda maaşından ne kadar kesileceği gibi bilgiler inceleniyor. Bu incelemenin arından, yetkili personel, kredi başvurusunda bulunan kişi adına anlaşmalı tüm bankalara kredi başvurusu yapıyor. Bu başvurulardan hepsi kabul edilirse, kredi kullanmak isteyen kişinin PTT kredisi veren bankalardan kendisine en uygun olanı tercih ederek işlemlere başlaması gerekiyor. Eğer hepsi kabul edilmezse, başvuruda bulunan kişi kabul edilen bankanın koşullarını kabul etmek durumunda kalıyor.

Başvurunun tamamlanması için kredi kullanmak isteyen kişinin, kredi alacağı bankaya ait bilgilendirme formunu da doldurması gerekiyor. Başvuruda bulunan kişinin istenilen bu formu doldurmak için kredi alacağı bankanın şubesine de gitmesine gerek kalmıyor. İlgili bu form, kredi kullanacak kişiye başvuruda bulunduğu PTT şubesinde verilerek doldurulması sağlanıyor.

SMS ile PTT Kredisi Nasıl Alınır?

PTT şubelerine gitmeden cep telefonunuzdan SMS ile PTT kredisi veren bankalara başvurmanız mümkün. SMS ile kredi başvurusu yapmak için şu adımları yapabilirsiniz;

 • EMEKLI yazıp boşluk bırakarak T.C numaranızı 3050’ye SMS olarak gönderebilirsiniz.
 • Örnek: EMEKLI 12345678910
 • Başvuru sonucunuz onaylandıktan sonra sizlere mesaj olarak bildirilir.

PTT Kredisi Veren Anlaşmalı Bankalar Hangileri?

PTT kredisi veren bankalara başvuru yaparak kredi çekebilirsiniz. PTT kredi verirken sadece kendi öz gücünden yaralanmamakta, aynı zamanda kredi kullanmak isteyen kişilerin başka bankalar aracılığıyla da uygun faizli ve kolay ödeme seçeneği bulunan kredilerden yararlanmasını sağlamaktadır. PTT kredisi veren anlaşmalı bankalar şöyle sıralanabilir:

 • Aktifbank
 • VakıfBank
 • DenizBank
 • Fibabanka
 • Burgan Bank
 • Şekerbank

PTT kredisi başvuru formu için yukarıda listelediğimiz bankaların hesaplaması ve başvurusu sonucu SMS sorgulaması için yukarıyı okuyabilirsiniz.

Aktifbank N Kolay Emekli Kredisi

PTT kredisi kullanmak isteyen müşterilerin en çok tercih ettikleri bankalardan biri de Aktifbank’tır. Bu bankanın tercih edilmesindeki en büyük sebeplerden biri, oldukça uygun ve piyasanın genellikle altında bulunan faz oranlarına sahip olmasıdır. PTT üzerinden kredi başvurusunda bulunan kişilerin Aktifbank ile kredi çekmesi de oldukça kolaydır. Aktifbank’ın kredi şartları şöyledir:

 • Aktifbank, PTT şubelerinden kredi başvurusu yapan emekli müşterilere, 80 bin liraya kadar kredi verebilmektedir.
 • 3 ile 36 ay arasında vade seçeneği bulunan banka, 1250 ille 15 bin lira arasında kredi kullanan kişilere %1,99, 15 bin lira ile 80 bin lira arasında kredi kullanan kişilere ise %1,79 oranında faiz uyguluyor.
 • Başvurulan kredi için aracı olan bankanın ve kredi alınan esas bankanın hizmet ücreti olarak tahsis edilen ücret, çekilen kredinin binde 5’i kadardır.
 •  Aktifbank aracılığıyla kullanılacak olan kredi, en düşük 1250 lira miktarında çekilebilmektedir.
 • 80 yaş üst sınırı vade bitimini ifade etmektedir. Son kredi çekme yaşı 80 yaş değil, son vadeyi ödeme yaşı 80 yaştır. Yani 3 sene vade ile kredi çekecek bir kişinin, kredi kullanımına en geç 77 yaşında başlaması gerekmektedir.
 • Başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.

VakıfBank PTT Emekli Kredisi

PTT aracılığıyla emeklilere kredi veren bankalardan biri de Vakıfbank’tır. Bu bankanın emekliler için kullandırdığı bu kredilerin faiz miktarı dönemsel olarak değişiklik gösterebilmektedir. Değişken olan bu faiz oranlarını takip edebilmek için banka ile iletişime geçilebilir.

Vakıfbank tarafından verilen PTT kredilerinde kullanılabilecek en fazla vade sayısı 36 olarak belirlenmiştir. Kredi almak isteyen kişilerin 18 yaşından büyük, 80 yaşından küçük olması gerekliliği bu bankada da mevcuttur. 80 yaş sınırı yine vade sınırıdır ve vade sayısı 80 yaşından sonrasına kalacak kişiler, son vadelerini 80 yaşında ödeyebilecek şekilde kredi çekebileceklerdir.

Denizbank Emekli Kredisi

Uzun yıllardır PTT kredileri veren ve anlaşmalı şekilde bu kredilerin yönetimini sağlayan Denizbank, emekliler için en uygun krediyi veren bankalardan biri. Bankanın sağlamış olduğu kredinin faiz ve vade seçenekleri ise şöyle:

 • 12 Ay Vadeli 10 Bin Lira Kredi İçin: Aylık olarak %1,59 faiz uygulanan bu kredi çeşidinde aylık taksit tutarı 940 lira olurken, kredi tahsis ücreti de 50 lira olarak belirlenmiş durumda.
 • 24 Ay Vadeli 10 Bin Lira Kredi İçin: Bu kredi seçeneğinde de aylık olarak uygulanan faiz oranı %1,59 olarak hesaplanmaktadır. Kredinin tahsis ücreti 50 lira olurken aylık kredi taksit tutarı ise, 523 lira olarak hesaplanmaktadır.
 • 36 Ay Vadeli 10 Bin Lira Kredi İçin: Bu kredi iççin talep edilen tahsis ücreti 50 liradır ve bu kredi için de uygulanan faiz oranı %1,59 olarak belirlenmiştir. Kredinin aylık taksit tutarı ise, 386 lira olarak hesaplanmaktadır.

Fibabanka PTT Emekli Kredisi

Fibabank PTT kredilerine, öncelikle maaşını PTT üzerinden alan emekliler ve PTT çalışanı olan kimseler kolaylıkla başvurabilmektedir. Krediye başvuranlardan ve kredi kullanan kişilerden herhangi bir kredi tahsis ücreti almayan Fibabank, aynı zamanda kredi kullanmak isteyen kişilere de anında 30 bin lira kredi verme olanağına da sahiptir. Fibabank tarafından verilen PTT kredilerine PTT üzerinden başvurabileceğiniz gibi, Fibabank üzerinden direkt olarak başvuru da yapabilirsiniz.

Burgan Bank Emekli Kredisi

Burgan Bank üzerinden PTT kredisi kullanacak olan kişilerin PTT ya da Burgan Bank şubeleri üzerinden başvuru yapmaları yeterli oluyor. Başvuru yapmak için kredi alacak kişinin bizzat gitmesi gerekirken aynı zamanda başvurular internet üzerinden yapılıp onaylandıktan sonra, krediyi almak ve imzayı atmak için de bankaya gidilebilir.

Şekerbank Emekli Kredisi

PTT kredisi veren diğer bir banka da Şekerbank. Şekerbank’ın sunduğu kredi imkanları ise şöyle sıralanabilir:

 • Kredi almak isteyen kişilere en fazla 100 bin lira kredi verilmektedir.
 • Vade seçenekleri 3 ile 36 ay arasında değişmektedir.
 • Tahsis ve masraf ücreti talep edilmemektedir.
 • 3-12 ay için %1,34, 13-36 ay için %1,39 faiz uygulanmaktadır.

PTT Ne Kadar Kredi Veriyor?

Emekli maaşını PTT’den alanlara anlaşmalı bankalar aracılığıyla 80.000 TL’ye kadar kredi sunuluyor. Kredi tutarının onaylanması kredi notu ve borç durumunuza göre değişiyor. Kredi vadesi olarak 24 ay, 36 ay veya 60 ay taksitle kredi başvurusu yapılabiliyor.

PTT Bank müşteri hizmetlerine direk bağlanma yöntemini öğrenmek için burayı tıklayın.

PTT kredisi kimlere verilir başvuru şartları nelerdir? Hangi bankalar PTT kredisi veriyor ve örnek faiz hesaplama tablosunuz sizler için paylaştık. PTT kredisi hakkında tüm merak ettiğiniz soruları aşağıdan bize sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir