Bankamatik ATM Kartımı Yuttu Ne Yapmalıyım? Nasıl Alabilirim?

Bankamatik ATM kartımı yuttu ne yapmalıyım, ATM kartı geri vermedi nereyi aramalıyım? Hesap bakiyesi görüntüleme, kart borcu ödeme ve birçok bankacılık işlemini yapabildiğimiz ATM’lerde bazen işlem yapılan kartın, işlem bittikten sonra geri verilmemesi problemi oluyor. Örneğin para çekimi işlemi yaptınız para ödenmeden kartı geri vermesi gerekirken işlem yarıda kalıp ATM kartı yutuyor. Bankamatik kartınızı geri vermediğinde hızlı bir şekilde geri alabilmek için yapabileceğiniz işlemleri sizin için araştırdık.

Bankamatik ATM kartı yuttu nasıl geri alabilirim? ATM kartınızı yuttuysa yapmanız gereken birkaç işlemden sonra kartınızı alabilirsiniz. Öncelikle acil işleriniz için ATM’nin yuttuğu kart haricinde başka bir banka kartıyla işleminizi halletmeniz yerinde olacaktır. ATM’nin yuttuğu kart size hemen geri verilmeyebiliyor. Banka mesai saatleri içinde olduysa bankaya göre değişmekle birlikte size yardımcı olabilirler. Kart sıkışması, ATM’de para sıkışması durumlarında en hızlı çözümleri ATM kartımı yuttu ne yapmalıyım? içeriğimizde bulabilirsiniz.

Bankamatik ATM Kartı Neden Yutar?

ATM kartımı neden yuttu? Bankaların ATM cihazlarında belirli güvenlik önlemleri yeraldığından dolayı birçok sebepten kartınızı geri vermeyebilir. Bu sebepleri aşağıda listeleyeceğiz. Aynı zamanda işlem yapmaya çalıştığınız ATM’de dolandırıcı düzeneği varsa kartınızın geri verilmeme sebebi bu da olabilir. ATM kart kopyalama işlemi yapan dolandırıcılar kart haznesini değiştirebiliyor.

ATM kart sıkışması bankamatiklerde para yatırırken veya para çeker kartı yutabiliyor. Mutlaka para yatırırken veya kartınızı ATM’ye verirken ATM girişlerini kontrol etmeniz yararınıza olacaktır. ATM’ler neden kart yutar? sorusunun cevabını aşağıda listeli olarak bulabilirsiniz.

ATM kartınızı yutma geri vermeme nedenleri başlıca şunlardır;

  • İşlem yaptığınız bankamatik ATM’nin arızalı/sorunlu olması
  • Birden fazla defa kart şifresinin yanlış girilmesi
  • Varsa borcunuzun ödemesini yapmamanız
  • Kartın son kullanma tarihinin geçmiş olması
  • Kartın sahibinin banka ile iletişime geçip kartı iptal ettirmesi

Yukarıda ki sebeplerden dolayı ATM kartınızı yutmuş olabilir ancak kesin sebebini öğrenmek için banka ile iletişime geçtikten sonra kartınızı geri alabilir veya kartı iptal edebilirsiniz. İçeriğimizin devamında sıkışan para nedeni veya farklı bir sebepten ATM’de sıkışan kart için yapmanız gerekleri paylaşacağız. Birçok kişi Ziraat Bankası, PTT Matik, Vakıfbank, İş Bankası, Akbank ve diğer bankaların ATM’lerinde bu sorunla karşı karşıya kalabiliyor. ATM’ye kart nasıl takılır ve yerleştirilir doğru yöntemi şuradan görebilirsiniz.

Bankamatik ATM Kartımı Yuttu Nasıl Geri Alabilirim?

ATM kartımı yuttu nasıl geri alabilirim? Bankamatikte işlem yaparken bankamatik kartımı yuttu ne yapmalıyım, nereye başvurmalıyım diyorsanız öncelikle banka müşteri hizmetlerini arayıp durumu anlatmak ve kartın iptalinin sağlamasını istemektir. Kart iptali yetkisiz işlemlerin önüne geçmek amacıyla çok önemlidir.

Kartı bankamatik yuttu ise aradığınız banka müşteri temsilcisi sizden işlem yaptığınız ATM’nin konum (adres) bilgisini isteyecek ve işleminizi gerçekleştirecektir. Ayrıca birçok bakanın mobil bankacılık uygulaması aracılığıyla kayıp kart bildirimi yapılabildiğini hatırlatalım. Tüm bankalara en hızlı kart yutma bildirimi yapabilmeniz için aşağıda tüm bankalar için müşteri hizmetleri numaraları kısayolları ile birlikte paylaşacağız.

Bankamatik kartı geri vermiyor sıkışan kartımı hemen geri alabilir miyim? Eğer ATM kartınızı mesai saatleri içinde yuttuysa ilgili bankanın şubesine girerek kimlik bilgilerinizle birlikte kartınızı geri almak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Çoğunlukla banka şubeleri kartınızı size mesai saatleri içerisinde geri verecektir. Bunun dışında hızlı yöntemleri altta listeleyeceğiz.

ATM Kartı Yuttu Ne Yapmalıyım?

ATM kart yutunca nereyi aramalıyım? ATM kartınızı yuttuktan sonra hangi bankada işlem yaptıysanız o bankanın müşteri hizmetlerini aramanız gerekmektedir. Öncelikle telefonla ATM’nin geri vermediği karta ait banka müşteri hizmetleri ile iletişime geçmek eğer mobil bankacılık müşterisiyseniz işlemi orada yapabilirsiniz.

Bankamatikten para çekerken ATM kartı yuttu nasıl alabilirim? Vakıfbank, İş Bankası, Garanti Bankası, Ziraat Bankası kartımı yuttu iletişim numaraları nedir diye soruyorsanız alttaki listede birçok bankanın müşteri hizmetleri numarasını bulabilirsiniz. ATM kart yutma bildirimini ve kart iptal etme isteğini bankaların müşteri hizmetleri iletişim numaralarından yapabilirsiniz.

BankalarATM Kartımı Yuttu İletişim
Yapı Kredi0850 222 0444
Halkbank0850 222 0400
Ziraat Bankası0850 220 0000
Vakıfbank0850 222 0724
İş Bankası0850 724 0724
Garanti Bankası444 0 333
ING Bank0850 222 0 600
Denizbank0850 222 0800
TEB0850 200 0666
QNB Finansbank0850 222 0900
Enpara.com0850 222 3663
Kuveyt Türk444 0 123
Albaraka Türk0850 222 5666
Türkiye Finans0850 222 2244
PTT Bank444 1 788
Odeabank0850 222 8444
Alternatif Bank0212 315 65 00
Fibabanka0850 222 77 77
HSBC0850 211 01 11
Şekerbank0850 222 78 78
ATM Kartı Yuttu Ne Yapmalıyım?

ATM kartınızı yuttuğunda bildirmeniz için arayabileceğiniz tüm bankaların iletişim numaralarını yukarıdaki tabloda derledik. Kart sıkıştığında ve bankamatik kartınızı geri vermediği durumlarda mutlaka kullandığınız bankaya bildirmeniz güvenliğiniz için önemlidir. Ayrıca Bankamatikte para sıkışması durumunda aynı şekilde bankaya bildirerek bilgi alabilirsiniz. Eğer istenirse sıkışan para için form doldurmanız gerekebilir. Tüm sürecin detaylarını bankanızdan öğrenebilirsiniz.

ATM Kartımı Yuttu Ne Zaman Alabilirim?

ATM kartı yuttuğunda yeni bankamatik kartı ne zaman gelir? ATM kartınızı yuttuktan sonra banka şubesinden kartınızı geri alamadıysanız veya kart iptali yaptırıp yeni ATM kartı istediyseniz kartınızın basım süresi sonunda teslim edileceği tarihi beklemelisiniz. Bankalar 1-5 iş günü içinde yeni basılmış kartınızı kargo ile belirttiğiniz adresinize teslim etmektedir. Yeni kart için şifre alma işlemini ilk kez ATM’ye takarak veya müşteri hizmetleriyle görüşerek belirleyebilirsiniz. ATM kart güvenliğine dikkat etmenizi öneririz.

YouTube video
ATM Kartı Yuttu Nasıl Geri Alabilirim?

ATM’de Sıkışan Para Ne Zaman Hesaba Geçer?

ATM paramı yuttu, sıkışan kart kaç günde iade edilir sorusu soruluyor. Banka ATM’lerinde işlem yapan para yatırma, para çekme ve bakiye bilgilerini görüntülemek isteyenler bazen teknik problem nedeniyle kartını veya çekeceği parayı alamıyor. Bu durumda bankaya başvurarak eğer mesai saatleri içindeyse şubeye değilse banka müşteri hizmetlerini arayarak ATM para sıkışması durumu hakkında ne yapılması gerektiğini güncel olarak öğrenebilirsiniz.

Bankamatikte para sıkışması çoğu zaman çekim yaparken tutarı alamamanız veya ATM’ye para yatırırken para yutması ve bakiyeye yansımaması durumudur. Genel olarak ATM’de sıkışan para 7-15 iş günü içerisinde durum banka tarafından incelenerek hesaba iade edilir. Bu işlem için müşteri hizmetleri form doldurmanızı isteyebilir.

ATM kartımı yuttu ne yapmalıyım, nasıl geri alabilirim ve kart yutma bildirimi için nereyi aramalıyım konularını sizin için yanıtladık. ATM kart yutma ile ilgili sorularınızı yorum yaparak bizlere sorabilirsiniz.

Özge Biricik

Merhabalar, Ben Özge Biricik. Bu websitesinde editör olarak yararlı olacağını düşündüğüm finans, ekonomi ve paraya dair tüm alanlarla ilgili olarak uzmanlık alanlarımla ilgili bilgi ve derlemelerimi sizlerle paylaşacağım. Ayrıca para kazanma, para tasarrufu, taksitle alışveriş imkanları ve alışveriş deneyimlerimi yazıyorum.

Bir Yorum Yapılmış, Sende Yap!

  1. Ben 2022 maaş alıyorum ptt kartımı takıp para çekeceğim zaman ziraat atm sinden kartımı yuttu. PTT banka gidip kartı iptal ettirdim yeni kart istedim tekrar çıkmaz diyorlar. ATM kartımı yuttu nasıl geri alabilirim ne yapmalıyım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir