Bankada Unutulan Para Sorgulama • Nasıl Geri Alınır? (HEMEN)

Bankada unutulan para sorgulama nasıl yapılır? Bankada kalan para nasıl öğrenilir ve geri alınır mı? sorularınızı cevaplayacağız. Yıllar önce açtığınız vadeli veya vadesiz mevduat hesabınızda para unutmuş olabilirsiniz. Bunun nedeni geçtiğimiz yıllarda akıllı telefon ile mobil şube uygulamaları bulunmadığı süreçte eski hesap cüzdanı ile para gönderme, yatırma işlemleri yapılırdı. Hesap bakiyesi kontrolü ve diğer işlemler için banka şubelerine uğramak veya müşteri hizmetleriyle görüşme yapmak gerekiyordu. İçeriğimizde hesabınızda varsa unuttuğunuz paraları nasıl öğrenebileceğinizi ve geri alma yollarını sizin için araştırdık.

Bankada unutulan para nasıl öğrenilir? Bankada unuttuğum param var mı sorusu soruluyor. Hesabınızda kalan parayı öğrenmek veya para transferi yapmak için son 7-8 yıldır tüm bankaların akıllı telefon uygulamasını kullanarak hesap bilgileri, para gönderme, kredi çekme gibi birçok bankacılık işlemini kontrol edebiliyor ve yapabiliyoruz. Sizde geçmiş yıllarda açtığınız banka hesabında para unutmuş olabilirsiniz. Peki bankada unutulan para sorgulaması nasıl yapılır, bankada unutulan para nasıl geri alınır? sorularınızı cevaplayacağız.

Bankada Unutulan Paraya Ne Olur?

Bankada unutulan para sorgulaması yapmadan önce bankada unuttuğunuz paraya ne olur? Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanlığı (TMSF) açıklamasında son 10 yıldır herhangi bir para transferi vb işlem bulunmayan hesapların kamuya (Devlet’e) devrolacağını söyledi. Zaman aşımı olmuş hesaplar kamuya devrolmadan unuttuğunuz para olup olmadığını sorgulamalısınız. E-Devlet ile bankada unutulan para sorgulama işlemi kolayca yapılabilmektedir. E-Devlet ile TMSF unutulan para sorgulaması detaylarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Hesabınızda unuttuğunuz bakiye için geri alma işlemlerini yapabilirsiniz.

YouTube video
Bankada unutulan para nasıl öğrenilir?

Bankada Unutulan Para Sorgulama Nasıl Yapılır?

T.C ile bankada unutulan para nasıl öğrenilir? Bankada unutulan para sorgulaması T.C kimlik no ile kolayca E-Devlet aracılığıyla yapılabiliyor. Geçmişte bankada unutulan para TMSF tarafından listesi yayınlanarak öğrenilebiliyordu. E-Devlet ile TMSF’ye devredilecek hesaplara ilişkin sorgulamayı E-Devlet mobil uygulamasına giriş yaparak “TMSF Zaman Aşımı Hesapları Sorgulama” araması yaparak hizmete ulaşabilirsiniz. Bu işlemle birlikte TMSF zaman aşımı sorgulamasını öğrenip başvuruda bulunabilirsiniz.

TMSF Zaman Aşımı Sorgulama Nereden Yapılır?

Bankada unutulan para geri alınır mı? Bankada unuttuğunuz parayı geri almak için başvuru yapmanız gerekiyor. Resmi bankaların tümünden unutulan para geri alınabilir. Bu durumda önemli olan hesabınızın zaman aşımına uğramamış olması ve unuttuğunuz parayı sorgulayarak hızlı işlem yapmanızdır. Bankada kalan para sorgulaması için başlıca kullanılan bazı bankalar şunlardır;

 • Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • Vakıfbank
 • Garanti BBVA
 • QNB Finansbank
 • Türkiye İş Bankası
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Türk Ekonomi Bankası (TEB)
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Akbank
 • Albaraka Türk
 • Alternatif Bank
 • Anadolu Bank

Ülkemizde faaliyet gösteren bankaların tümünde zaman aşımı nedeniyle paranın TMSF’ye devredilmesi mümkündür. Bu nedenle TMSF zaman aşımı sorgulamasını E-Devlet üzerinden T.C kimlik numaranızla giriş yaparak üzerinden zaman geçmeden yapmalısınız.

Bankada Unutulan Para Nasıl Geri Alınır?

Bankada unuttuğum param var mı? Bankada unutulan para nasıl geri alınır? Bankada unutulan para zaman aşımı sorgulaması da diyebiliriz. Öncelikle bankada unutulan para nasıl öğrenilir kısmını okuduysanız bankada unutulan para sorgulaması yaptıktan sonra geri almak için unutulan hesabın bulunduğu banka ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Eğer hesap TMSF’ye devrolmadıysa zamanaşımı süresi dolmadıysa bankanın şubesine giderek banka personelinden yardımcı olmasını isteyerek unutulan paranızı geri alabilirsiniz. Eğer bankada unutulan param var mı sorusunu merak ediyorsanız kesinlikle E-Devlet’e T.C numaranız ile giriş yaparak sorgulama yapmalısınız. Bankada unutulan para listesi sorgulama sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

T.C kimlik no ile bankada unutulan para sorgulama, TMSF zamanaşımı sorgulaması ve hesabınızda unuttuğunuz parayı nasıl geri alabileceğinizi yazdık. Kullanılmayan banka hesapları ne zaman kapanır konulu içeriğimizide okuyabilirsiniz. Merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S)

Bankada Kalan Para Kaç Yılda Silinir?

Silinmez, devrolur. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanlığı (TMSF) tarafından yapılan açıklamada 10 yıl içinde herhangi bir işlem yapılmamış hesaplar TMSF’ye devrolur.

Özge Biricik

Merhabalar, Ben Özge Biricik. Bu websitesinde editör olarak yararlı olacağını düşündüğüm finans, ekonomi ve paraya dair tüm alanlarla ilgili olarak uzmanlık alanlarımla ilgili bilgi ve derlemelerimi sizlerle paylaşacağım. Ayrıca para kazanma, para tasarrufu, taksitle alışveriş imkanları ve alışveriş deneyimlerimi yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir